İbrahim Karagül

Yeni ŞafakBookmark and Share

ABD “hasta adam” olmuştur. Türkiye artık durdurulamaz.. Çünkü biz Selçuklu’dan beri “Büyük Oyun”u çalışıyoruz


8.2.2018 - Bu Yazı 188 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 Türkiye’yi kaybeden coğrafyayı kaybedecektir.

Bu, bin yıldır hiç değişmeyen bir gerçektir. Bundan sonra bu tez, bu söylem, bu gerçeklik çok daha güçlü, çok daha belirgin hale gelecektir. Ve o söz şeyle değişecektir: Bu coğrafyada hiçbir ülke Türkiye’siz, Türkiye’yi karşısına alarak bir tasarrufta bulunamaz. Harita çizemez, devlet yıkıp devlet kuramaz, savaş veya barış yapamaz, düzen kuramaz..

Türkiye dünyanın en hızlı yükselen gücüdür, dünyanın en şaşırtıcı sıçramasını yapmaktadır. Sadece ekonomik yükseliş değildir bu; Türkiye yüzyıllara dayanan siyasi genetiğini yeniden keşfetmiş ve devreye sokmuştur ve bu tarih değiştirici bir güçtür.

O psikolojik eşik aşıldı. Artık hazmedeceksiniz!

İmparatorluk geçmişi olan, dünyanın merkez ülkelerinin tamamı, bu değişimin ne anlama geldiğini, neleri değiştireceğini, ne tür “yeni durumlar” oluşturacağını çok iyi kavramaktadır. Kavga işte bu yüzen çok büyüktür.

İddia ne tadar büyükse kavga da, hesaplaşma da o kadar büyük olacaktır. Ülkemize saldırılar, bizim verdiğimiz tacizden değil, dünyanın, özellikle de Batı dünyasının bu yeni durumu hazmedememesindenkaynaklanmaktadır. Ülkemizi çevreleme, dar bir alana sıkıştırma, terör ya da başka araçlarla zorlama çabaları hep bu yüzdendir.

Ama artık o psikolojik eşik aşılmıştır. 20. Yüzyılın vesayet psikolojisi kırılmıştır. Türkiye’yi bir “cephe ülkesi” ya da “yedekte tutulacak ülke” değerlendirmelerinin tamamı iflas etmiştir. Çünkü bu ülke, kendini cephe olarak görenlerin, yedekte tutmaya çalışanların birçoğundan daha güçlü, en önemlisi de çok dahaetkili bir ülke haline gelmiştir.

“ABD ne der” diyenlerin tamamı ‘işsiz’ kalmıştır..

Artık “ABD bu işe ne der”, “Avrupa Birliği ne der”, “NATO bize ne der” söyleminin Türkiye kamuoyunda hiçbir karşılığı kalmamıştır. Kitleleri bu şekilde korkutma, sindirme, hükümeti ve devleti böyle tehdit etme, hizaya sokma yöntemleri anlamsızlaşmıştır.

Bu söylemi pazarlayanların tamamı “işsiz” kalmıştır. ABD adına “terörle mücadele”, AB adına “demokrasi ve özgürlük” palavraları servis edenlerin de itibarsızlaştığı ortadadır. Çünkü onlar bu ülkeye yabancılaşmışlardır, Türkiye’nin yükselişini kaçırmışlardır.

1950’lerden bu yana, bütün coğrafyada beraber hareket ettiğimiz bu üç çevrenin üçü de, bugünkü tasarruf ve eylemleriyle Türkiye için tehdit oluşturmaya başlamıştır.

Türkiye’yi kaybetti, kendini ‘tecrit’ etti

ABD’nin bölgemizdeki tasarrufları Türkiye’yi küçültmeye, bölmeye dönüktür. Bölgedeki bütün terör örgütleriyle ortaklık yapıp Türkiye’yi hedef alması, dünya için de yepyeni bir durumdur.

Washington Türkiye’yi sınırlama sevdasıyla kendini tecrit etmiş, marjinalleştirmiş, sadece Türkiye için değil, dünya için de yıkıcı bir tehdit haline gelmiştir. Bütün itibarını, güvenilirliğini kaybetmiştir. ABD, dünyanın geleceği için, insanlığın ortak iyiliği için katkı yapacak ülke olmaktan hızla çıkmaktadır.

Bu yüzden sadece Türkiye için değil, sadece kendisiyle yarışan Çin ya da Rusya için de değil, Avrupa ülkelerinden dünyanın tamamına kadar “tehlikeli” bir ülke haline gelmiştir. Birçokları açıkça söyleyemese de ABD’den uzaklaşmanın yollarını aramaktadır.

21. yüzyılın en büyük yalanı: “ABD’nin her şeye gücü yeter”

“ABD’nin her şeye gücü yeter” sözü bir belki yirminci yüzyılın ikinci yarısında doğruydu ama bugün ve 21. Yüzyıla dönük hesapların tamamında en büyük yalandır. Bu söze yatırım yapan kaybeder, edecektir. Soğuk savaş bittiğinde dünya ABD’nin arkasına sıralanmıştı. Onun öncülüğünde bir dünya düzeni kurulacaktı. Kendileri buna “Amerikan Yüzyılı” bile dediler.

Ama daha iki binli yıllara gelmeden bunun mümkün olmadığı ortaya çıktı. ABD’nin, dünyaya liderlik edecek ahlâkî olgunluğa, ekonomik güce ve askeri güce tek başına sahip olmadığı görüldü. Ve o proje çöktü.

Bu birinci devreydi ve kapandı. Dünyada yeni güçler, yeni ekonomik ve siya başkentler oluştu. Ve hepsi ABD’nin liderlik rolünü reddetti. İkinci aşamaya geçildi. Ekonomik ve siyasi iktidar alanı paylaşılacaktı. Merkez güçler buna hazırdı. Beraber, gücün paylaşımına göre bir düzen öne sürüldü. Ancak ABD’nin hırsı, kibri ve aç gözlülüğü bu seçeneği de ortadan kaldırdı.

Gerileme dönemi: içerideki nüfuz güçleri de kurtaramaz

İkinci dönem de böylece kapandı. Bu aşamadan sonra dünya ABD’yi yalnızbırakmaya başladı. Üçüncü dönem, ABD’nin gerileme, kendi iç kavgalarına gömülme, dünyadaki etkisini daraltma, içe kapanma dönemi başladı.

ABD’nin dünya lideri olacağı dönemde Türkiye ona tam destek verdi. Tam bir bağımlılık söz konusuydu. İkinci dönemde bölgemizdeki tasarrufları bizi rahatsız etmeye başladı ama “içerideki” FETÖ ve diğerleri gibi ABD nüfuz güçleri Türkiye’nin bağımsız hareket etmesini, kendi yolunu çizmesini engelledi. 

Üçüncü dönemde hem ABD’nin tehdit boyutu arttı, hem de içerideki nüfuz güçleri zayıfladı. İşte Türkiye bu dönemde güçlü bir yükseliş dönemine girdi. Türkiye ile beraber ABD’den kopuşlar dünya genelinde bir siyasi dalgaya dönüştü. Kudüs meselesinde yanında birkaç küçük ülke dışında kimsenin kalmaması işte bunun göstergesidir.

Savunma alanında tam bir seferberlik ilan edilmeli!

Bu aşamadan sonra sadece “ABD ne der” sözü değil, ABD’nin bütün telkin ve ortaklık teklifleri de birer yalandır, palavradır.  Bu aşamadan sonra NATO’nun ne yapacağı Türkiye için en büyük sorgulamalardan biri olacaktır. Ülkemize yönelen hiçbir tehdide açık tavır almayan, gizli gizli o tehditlere destek olan NATO ittifakı Türkiye için bir tehdit haline gelmiştir.

Bu bağımlılık sorgulanmalı hatta bağımlılıktan kurtulmanın yolları aranmalıdır. Savunma alternatifleri devreye sokulmalı, yeni arayışlara girilmeli, savunma teknolojileri alanında tam bir seferberlik ilan edilmelidir.

Böyle bir seferberlik, Türkiye’nin tam bağımsızlığını pekiştirecek ama en önemlisi de yükselişini önlenemez hale getirecektir. Tehdit kavramlarımız 15 Temmuz’da kökten değişmiştir. Artık ABD de, NATO da bizim için ittifak halkaları değildir.

Büyük devrim: Bin yıllık siyasi genetik keşfedildi

Türkiye için büyük devrim,  bin yıllık siyasi genetiğini keşfetmesidir. Bu bin yıl içinde, bugün Ortadoğu denilen bölgede hiçbir güç, Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti’ni karşısına alan hiçbir ülke, bir varlık, bir gelecek inşa edememiştir.

Bundan sonra da böyle olacaktır. İster ABD olsun, ister AB ülkeleri olsun, isterse Rusya ya da bölge ülkeleri olsun, Türkiye’ye rağmen hareket eden, Türkiye’yi devre dışı bırakmaya çalışan, Türkiye’yi Anadolu’ya hapsedip oyun kurmaya çalışan her ülke kaybedecektir.

ABD bunun ilk kaybedenidir. Türkiye’yi kaybettikten sonra bölgede de kayıpları başlamıştır. Belki rastlantıdır ama Türkiye’yi kaybetmesine paralel biçimde dünyada da yalnızlaşmakta, gerilemektedir. Washington’daki sistem içi kavgalara bakarsak, bu kayıplar devam edecektir.

ABD bayrağı PKK flaması oldu: Bu utanç onlara yeter

Bu aşamada, hele ki Afrin operasyonu devam ederken ABD’nin Suriye’de hiçbir konuda söz hakkı yoktur, olmayacaktır. Kimdir, neden o topraklardadır ve hangi meşruiyetle Suriye üzerinden Türkiye ya da başka ülkelere söz söylemektedir?

Temel prensip oradaki varlığını inkârdır. Bunun dışında hiçbir söz ve yaklaşım anlam içermemektedir. Sadece bir terör örgütü dışında ABD’nin orada olmasını kabul eden kimse yoktur. Terör üzerinden meşruiyet iddiasını kimseye anlatamaz, kendi halkına bile.

Çünkü ABD en başka kendi halkını aldatmaktadır. CENTCOM özerk bir yapı gibi, ABD devleti içinde bir başka devlet gibi hareket ederek Amerikan çıkarlarını yok etmektedir. Bu da ABD’yi dünyanın gözü önünde “beş paralık ülke” duruma düşürmektedir. Amerikan bayrağının PKK flamasına dönüşmesi en büyük utançtır, bir ülkenin kendini aşağılamasıdır.

Washington yönetimi bir an önce Pentagon’daki bu kliğe müdahale etmelidir. Yoksa kaybedecek olan kendisidir. Bugünün dünyasında bütün ülkelerin ABD’yi adeta cüzzamlı görmesi bu yüzdendir.

CENTCOM, İsrail ordusudur. ABD “hasta adam” olmuştur

CENTCOM terör eksenine kaymıştır, bir tür haydutluğa başlamıştır. Bu klik, bu askeri yapı Washington’dan değil de Tel Aviv’denyönetilmektedir. CENTCOM bir İsrail ordusu olarak hareket etmekte, İsrail çıkarlarına göre operasyonlar yapmaktadır. ABD’deki iktidar parçalanmışlığının en vahim örneği budur. ABD devlet yapısına çok ağır zararlar verecek bu durum, sistem içi kavgayı devasa boyutlara taşıyacaktır. Artık dünyanın bir “Hasta ABD” sorunu vardır…

Hal böyle iken hala ABD ile iş tutup Türkiye’ye yön vermeye çalışanlar, onun bölge perspektiflerini pazarlayanlar, PKK üzerinden bu bölgede hiçbir yere varılamayacağını anlamalılar. O koridor çökecek, ABD Suriye’nin kuzeyinden, Fırat’ın doğusu da dahil olmak üzere, çekilecek, bunu bilmeliler.

Biz Selçuklu’dan beri bu ‘oyun’u çalışıyoruz.

Artık çok farklı bir Türkiye vardır ve tarihin akışı yön değiştirmiştir. İçeride ve dışarıda, Türkiye’yi sınırlamaya çalışanların tamamı bu hesaplaşmayı kaybedecektir. Öyleyse herkesin bu büyük yürüyüşe omuz vermesi, güç vermesi tek yoldur.

Tarih yapıcıların safında olmak varken, kaybedenler safında yer almak hiç de akıllıca değildir. Biz bu yolun en ön sırasında yürümeye devam edeceğiz. Çünkü biz bu coğrafyada bin yıldır hep en ön safta yürümeyi bildik. Başka nasıl ayakta kaldık, nasıl küresel güç haritalarını değiştirdik sanıyorsunuz.

Eğer mesele harita ise, Türkiye masanın tam ortasındadır. Öyle PKK, PYD ile bozulabilecek bir senaryo değildir bu. Büyük Oyun’dur ve biz Selçuklu’dan beri bunu çalışıyoruz.

.

Facebook Yorumları

reklam
17.2.2018
Gizli planın son safhası: Türkiye’yi oyalamak.. Olmaz, bu sefer olmaz!
16.2.2018
Suriye üzerinden dünyalar savaşı: Batı, sarsıcı bir yenilgi yaşayacaktır..
12.2.2018
“Kurucu akıl”, “kurucu nesil” harekete geçti: Bu uzun soluklu bir mücadele..
10.2.2018
Afrin’de de savaşırız, Ege’de de.. Bize silah gösteren o ABD askeri orada kalamayacak..
8.2.2018
ABD “hasta adam” olmuştur. Türkiye artık durdurulamaz.. Çünkü biz Selçuklu’dan beri “Büyük Oyun”u çalışıyoruz
2.2.2018
Afrin’de Türkiye’yi kuşatanlara, içeride ‘entelektüel terör’e karşı Milli Mücadele
29.1.2018
Bu yüz yıllık hesaplaşma: Zafere alışın! Onları daha çok şok edeceğiz..
27.1.2018
ABD Türkiye için düşman ülkedir. Bir gün, binlerce insan İncirlik’i de kuşatır..
24.1.2018
Afrin küçüktür, doğru… Ama çokuluslu hesapların defterinin dürüldüğü yerdir
22.1.2018
O “şer haritası” çökecek! Bu, vatan savunmasıdır. Ve biz bunu çok iyi biliriz..
18.1.2018
Şimdi sefer zamanı: Afrin, Münbiç ve Fırat’ın doğusu
16.1.2018
Afrin ve Münbiç’e acil müdahale şarttır: Bu bir ‘Milli Mücadele’dir
10.1.2018
‘Olağanüstülükler Çağı’na son örnek: Suudiler İran’la savaşa hazırlanıyor!
5.1.2018
İran’ı yaralamak, Türkiye’yi sarsmak: Bir coğrafya iradesi ve bir özgürlük haritası şarttır!
3.1.2018
İran’ı evinde avladılar: Haklı bir öfke mi, dış müdahale mi?
29.12.2017
Artık “Türkiye Ekseni” diye bir gerçek var: Korkmayın, biz kazanacağız!
24.12.2017
Tarihi peşinden sürükleyen adam, Kudüs ve Türkiye Ekseni!
21.12.2017
Medine müdafaası ve o günün hainleri: Yeni Hilafet projesi ve bugünün hainleri
14.12.2017
İstanbul Zirvesi bir meydan okumadır… İki lider Kudüs’ü sattı: Yeni bir cephe şarttır!
11.12.2017
Kudüs işgalle, Mekke ve Medine ‘vesayet’le.. Kudüs üzerinden yeni savunma hattı şarttır!
8.12.2017
Kudüs’ü sattılar! Mekke ve Medine’yi de satarlar Şimdi İntifada zamanı…
5.12.2017
Bir kıyamet savaşı hazırlıyor bunlar… Türkiye’ye sahip çıkın!
1.12.2017
FETÖ, İran parasına çökmek istedi. Ekrem Dumanlı Hürriyet’e o manşetleri attırdı
29.11.2017
Sen bir “ulusal güvenlik meselesi”sin Kılıçdaroğlu
27.11.2017
İslâm’ın Araplaştırılması, savaşı İslâm’ın kalbine taşıma, Mekke ve Medine’nin statüsü..
24.11.2017
Soçi’den ne çıktı? Türkiye açık saldırı altında. Peki biz ne yapmalıyız?
22.11.2017
Soçi.. Bir adım atılmalı, bu savaşa son verilmeli
20.11.2017
‘Türkiye Ekseni’nde ‘Acımasız Direniş’ hatları kurulmalı..
17.11.2017
ABD-PKK-DEAŞ ortaklığı ve Soçi’deki üçlü zirve: ABD gider, PKK ortada kalır
15.11.2017
PKK-DEAŞ ortaklığı: Muhafazakar, İslamcı kimlikli kriptolar bile var..
13.11.2017
Bizim için sadece ‘Türkiye ekseni’ vardır!
10.11.2017
Savaşı İslâm’ın kalbine taşıyorlar: Hep birlikte karşı durmak zorundayız!
7.11.2017
Riyad’da aslında ne oluyor? Herkes tetikte olsun, ABD ve İsrail bir ‘cephe’ kuruyor
5.11.2017
Afrin, Münbiç ve Kandil… Türkiye elini çabuk tutsun, gecikme intihar olacaktır…
2.11.2017
Tarih ve coğrafya bizi çağırıyor: Nüfuz casuslarının işi bitti, entelektüel seferberlik zamanı
30.10.2017
Avrupa parçalanır, Türkiye daha da büyür! İşte tarih böyle tersine döner!
26.10.2017
Çok tehlikeli bir oyun bu.. Suudiler’in “Ilımlı İslam” çıkışının arkasında ne var?
24.10.2017
Türkiye elini çabuk tutmalı: Çünkü yakında kızılca kıyamet kopacak…
19.10.2017
Nedir bu yaygara? Türkiye’yi ‘İran tehdidi’nden Barzani mi koruyordu?
16.10.2017
Kerkük’ün işgali ve İdlib’de kör edilmek: ‘Türkiye Kalkanı’ şarttır!
14.10.2017
“Şer Kuşağı”na karşı Akdeniz’den İran sınırına kadar “Türkiye Kalkanı”
12.10.2017
Bize “diz çökün” diyenler, kıtalar yönetmiş bir milletin hafızasını unutuyorlar..
10.10.2017
Bin yıllık hesaplaşma bu ve biz kazanacağız
7.10.2017
Ne yani Afrin’de değil Anadolu’da mı savaşalım? Bize bunu mu diyorsunuz?
3.10.2017
Bunların hepsi sizin başınıza da gelecek!
1.10.2017
Biz bu oyunu gördük: Bu bir Türkiye savunmasıdır!
28.9.2017
Öyleyse biz de eski defterleri açıp, kendi haritamızı masaya süreceğiz
26.9.2017
Bu yazıyı okuyup bir kenara koyun..
14.9.2017
Hayırdır, bizi kim susturdu böyle? Büyük proje Türkiye’dir, unutmayın..
11.9.2017
İçerideki PYD kriptoları, Barzani’nin istihbarat ağı ve bir gizli ajanda..
8.9.2017
Cemaatler tehdit mi? Bu tartışmayı kim yönetiyor?
28.8.2017
Malazgirt’te açılan o kapı: Bugün de karşımızda Roma var, Bizans var
24.8.2017
O koridor bir imha planıdır: Bizi aptal mı sanıyor bunlar!
21.8.2017
2019 öncesi kopacak fırtına: Kimler, neyi gizliyor, nerede duruyor?
17.8.2017
Cumhuriyet tarihinin en büyük tehdidi bu!
15.8.2017
Hatay’a da göz dikecekler mi?
11.8.2017
Acil müdahale şart: Yoksa o gün dizlerimizi döveceğiz!
7.8.2017
2019 koalisyonu…
4.8.2017
Rusya’ya yaptırım, ekonomik savaş, jeopolitik hesaplaşma..
2.8.2017
“Çokuluslu işgal”in ilk aşaması FETÖ: Peki ikinci dalganın hainleri kimler?
31.7.2017
Daha ne bekliyorsunuz? Bari Aksa için, Kabe için harekete geçin!
28.7.2017
Batılı istila, ‘iç işgalciler’ ve mücadeleyi Arap dünyasına yaymak..
26.7.2017
Emir’in ve Dahlan’ın yeni terör timleri Türkiye’yi mi sızdı?
22.7.2017
Batı geriler, Doğu yükselir, Türkiye güçlenir, kavga şiddetlenir
20.7.2017
Tuzağa dikkat! Aksa’nın öfkesi çok şiddetli olacak
18.7.2017
Emir’in suikastçileri…
15.7.2017
15 Temmuz: Bir gecede bin yıllık mücadelenin tarihidir..
11.7.2017
15 Temmuz: O gece yüzyılın rövanşını aldık. O gece biz, aslında tarihi değiştirdik!
10.7.2017
Dünyayı değiştiren üç lider.. "Kraliçe’nin adamları” Hamburg’u yakıp yıktı
5.7.2017
Darbenin siyasi ayağı yürüyor! Enkazın altında Kılıçdaroğlu kalır..
22.6.2017
‘Olağanüstülükler Çağı’na son örnek: Suudiler İran’la savaşa hazırlanıyor!
20.6.2017
Türkiye varken bölgesel savaş olamaz: O halde önce Türkiye’yi vuralım!
16.6.2017
Sisi ve Kılıçdaroğlu’na o sözleri söyleten kim? “Sıra sana da gelecek Türkiye” dedirten kim?
13.6.2017
Savaş Körfez’e taşındı: Hesap Mekke Savaşları
8.6.2017
Katar krizi, Tahran saldırısı, Mekke Savaşları’na hazırlık!
6.6.2017
Arafat’ın zehirlenmesi ve 15 Temmuz! BAE ve Dahlan! Peki ya Katar krizi?
2.6.2017
Kut-ul Amare ya da Kato dağları: Malazgirt’ten beri şehit veriyoruz biz
30.5.2017
Merkel’in sözleri ve AB’nin çöküşü: Nasıl bir fırtına yaklaşıyor?
24.5.2017
‘Eyvallah’ı olmayan, omurgalı, onurlu bir ‘adam’dı Akif Emre..
19.5.2017
Dünyayı değiştirecek ‘üç adam’ ve Erdoğan-Trump görüşmesi..
16.5.2017
Erdoğan-Trump zirvesi: Ortaklık mı, ayrışma mı?
12.5.2017
Erken uyarı: NATO güney sınırlarımızı aşındırıyor!
10.5.2017
O koridor bir ‘kuşatma planı’dır ve ‘B Planı’ toptan müdahaledir!
8.5.2017
Küresel fırtına başladı: Almanya yalnızlaşacak, Kılıçdaroğlu zorlanacak
5.5.2017
Trump, Erdoğan, Putin: ‘Büyük Tufan’dan önce dünyanın son fırsatı..
3.5.2017
‘Erdoğan’a suikast’ diyenler, ‘NATO Türkiye’ye müdahale etsin’ demeye başladı!
28.4.2017
‘Haydut dünya düzeni’ ve en acil mesele: O duvar yıkılmalı!
25.4.2017
Erdoğan, dünyanın beş merkez gücü ile masada ne konuşacak?
21.4.2017
Yeni dış müdahale alanı: Yakında ‘İslamcı faşistler’ bile diyecekler!
19.4.2017
Artık Türkiye’nin büyük oynama vakti gelmiştir…
17.4.2017
Bu büyük bir zaferdir, kimse gölge etmesin!
14.4.2017
16 Nisan’da hesapları bozulacak: Zafer içeride, hezimet dışarıda hissedilecek
11.4.2017
Haçlı Savaşları kadar önemli: Suriye dünya savaşına dönüştü
8.4.2017
Temkinli olmak…
6.4.2017
“Türkiye etkisi”, dünyayı değiştirecek, korkuları bu!
4.4.2017
Rubin, CHP’li Bozkurt ve FETÖ: Sizi yerin dibine batırır bu millet
1.4.2017
Humeyni gibi gelecekti: Artık bir dış tehdit, işgal gücü oldu
31.3.2017
O fotoğrafı onların suratlarına çarpın! Biz kolay pes etmeyiz
27.3.2017
Neden Haçlı saldırısı? Anadolu, bu son kale oyun bozacak, biliyorlar!
24.3.2017
Ne o? Avrupa bize savaş mı açacak?
22.3.2017
Bu ne küstahlık, neyin şantajı? Cevabı 16 Nisan’da alacaksınız!
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Seraby Interactive |Reklam Ajansı
GÜNÜN YAZARLARI
Günün Yazarları


Seraby Interactive |Reklam Ajansı