Ömer F. GergerlioğluBookmark and Share

Altan'lar ve Ilıcak müebbet demokrasi istedi


19.2.2018 - Bu Yazı 216 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 16 Şubat 2018 Türkiye yargı tarihi açısından unutulmayacak bir gün olacak. Çünkü iddianamesiz tutuklu olan Die Welt muhabiri Deniz Yücel Türk ve Alman hükümetleri arasındaki bir pazarlık sonucu tahliye edildi. Pazarlık olduğunu düşünmeyen yok, zira prosedürün hukuka uygun olmadığını bilmeyen yok. Çünkü iddianamesiz 1 yıldır tutuklu olan birisinin tahliye edilmesi gibi bir gariplik cari uygulamalarda görülen bir şey değil. Yücel, anında yurt dışına çıkarak adeta hukuk olmayan bir ülkede ne yapılması gerektiğini gösterdi.

16 Şubat günü 500 günü aşmış bir davada daha karar veriliyordu. Nazlı Ilıcak, Mehmet Altan ve Ahmet Altan hakkında darbeye zemin hazırlayan yazılar yazdıkları ithamıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Bu çok ağır bir karardı, bu kişileri sevmeyenlerin bile çok ağır buldukları bir karardı. Altan'lar ve Ilıcak hayatları boyunca demokrasi aradı, "Demokrasi" diyen her sese kulak kabarttı, demokrasi yokluğu, adaletsizlik ve hukuksuzluk kurbanı oldular.

Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak siyaset tarihimizin 3 önemli demokrasi mücadelecisidir. Nazlı ılıcak, farklı birçok dönemde hep demokrasi dedi. 28 şubat'ın zor günlerinde Merve Kavakçı'nın yanında durdu ama Kavakçı vd. eski arkadaşları o müebbet ceza alırken suskunlar. Mehmet Altan ise demokrasi denince Türkiye'de ilk akla gelen isimlerdendir. Ahmet Altan ise bir kelime sanatçısı olarak unutulmaz hakkaniyet örnekleri gösterdiği yazılarıyla nerede bir demokrasi ışığı varsa oraya koşan bir yazar oldu.

Ahmet Altan bu ülkede hep aykırı isim oldu, bu aykırılık yöneticiler nezdinde onun hep ezilenlerin hakkına sahip çıkan tavrından dolayı bulunan bir sıfattı. Altan, başörtüsü yasağının en şiddetli ve zalimane olduğu zaman yasağa karşı çıktı. Ama iktidara başörtülüler geldiğinde antidemokratik bulduğu en ufak şey için onları eleştirmekten kaçınmadı. Kürtlerin çiğnenen haklarının iadesi için her zaman gayret gösterdi. Demokrasi, hukuk dışına çıkılan en ağır günlerde bile o sakin, dingin üslubuyla insan hakkı istiyordu. Ama Kürtlerin adına hareket ettiğini iddia eden PKK'ya da oldukça ağır eleştiriler getirdi. Azınlıkların, Alevilerin hakkını onun kadar mertçe, korkusuzca savunan kişi sayısı azdır. Demokrasiyi katleden darbelere babaları Çetin Altan gibi hem Ahmet, Mehmet Altan hem de Nazlı Ilıcak, yapanın kimliğini önemsemeden çok ilkeli karşı çıktı.

Ahmet Altan da bir insandır. Onun demokrasi konusundaki hassasiyetini hatırlattığımızda Ergenekon davasındaki yanlışlarını gündem edenlere hatasız kul olmadığını anlatmak gerekir. Ak Parti iktidarı sonrası militer güçlerin hükümete yönelik hasmane tavırlarını çok hatırlatmaya gerek yok. Ergenekon davası bu iddiaları araştırırken bugün olduğu gibi yer yer hukuk dışına çıkmış, bazı ifratlar yaşanmıştır. Gözaltına alınma şekilleri, uzun tutukluluk süreleri, gazetecilerin darbeci ilan edilmesi gibi iddialar o gün de bugün de aynı yargı istismarı örnekleridir. GYY yönetmeni olduğu Taraf gazetesi bu dönem önemli roller üstlenmiş, demokrasi konusunda cesur örnekler ortaya koymuş ancak sansasyonel haberciliğin şehvetine kendisini fazla kaptırmış bir gazeteydi. Darbe konusunda evham derecesindeki bir duyarlılık, Altan'ın bünyesindeki demokrasi hassasiyetiyle birleşince bazı önemli hayati hatalar yaptırabildi.

Ben herkesin özeleştiri yapmasını diliyorum. Ahmet Altan sansasyon ve ifrat kurbanı olmasına rağmen inanılmaz net ve mert duruşuyla ezilen çok kişinin kalbinde taht kurmuştu. Allah vergisi edebi kabiliyetini konuşturduğu yazılarında bazen bir generale, bazen iktidara, bazen başka bir antidemokratik anlayışa adeta efsane olmuş makalelerinde öyle eleştiriler yapardı ki insaf ehli bunlara verilecek bir cevap olmadığını bilirdi.

Yargının son dönemde 3'te biri değiştirildi. İşte bu yargının karşısında Altan'ın savunmasındaki ilk sözü "Ben bugün buraya yargılanmaya değil yargılamaya geldim." diye başlamıştı savunmasına. Ve yine o asil duruşunu sergilemişti " Bırakın darbe yapmayı, kendilerini hedef alan zulme itiraz etme imkânına bile sahip olmayan binlerce masum adına da konuşma hakkına sahibim çünkü onların uğradıkları haksızlıkları gördüm, taş duvarlar arasında onların kaderini paylaştım." OHAL'de hukuk açısından nasıl dibe vurduğumuzu anlatacak yüz binlerce mağdur var ama konuşamıyorlar, Altan her zaman yaptığı gibi yine mazlumların sözcüsü oluyor.

Günümüzde ayaklar altına düşmüş hukuk kavramına getirdiği öylesine güzel bir tarif ve yüksek değer var ki aynısını aktarmamak mümkün değil. "Hukuk, insanlığın yaradılışından bu yana insanların birbirlerine çektirdikleri acıların demir gürzüyle biçimlenmiş bir değerler bütünüdür. Savaşlarla, soykırımlarla, katliamlarla, cinayetlerle, ihanetlerle, zulümlerle, sömürülerle, haksızlıklarla yaralanan insanlığın, kendini kendisinden korumak için yarattığı ve gölgesine sığındığı bir yeryüzü tanrısıdır....Her zorba, her zalim, her diktatör hukuku öldürmek ister ama hiçbirinin gücü buna yetmez. Hukuk ölümsüzdür."

Ya yargıya getirdiği tarif..? Türkiye hukuk sistemi dünya çapında tartışılırken tabii ki Altan'ın müthiş benzetmelerine kulak kabartacağız.

"Hukuku, bulunduğu yüce zirvelerden alıp topluma taşıyacak olan yargıdır... Yargı vurulup düştüğü anda çürümeye başlar, kurtlanır, kokuşur. Damarlarından kan yerine irin akar." diyen Altan adalet tanrıçasının ancak bu ilişkinin sağlıklı olmasıyla ortaya çıkacağını vurgular.

Ya günümüz dalkavuk medyasını tarifine ne demeli.?

"İhanetleri karşılığında ağızlarına burunlarına para tıkıştırılmış, gözümüzün önünde gerdanı göbeği katlanarak büyüyüp semirmiş, fikir kerhanesinin bu tombul sermayelerini iktidar medyasının çürümüş çamur kokan sayfalarında her gün görüyoruz.

Bunların kirli kalabalığı, bir kutup yıldızı gibi doğru yolu gösteren dürüst ve cesur gazetecilerin bütün ülkeye umut ve güç veren parıltısını örtmeye hiçbir zaman yetmiyor elbette."

İktidara getirdiği eleştirileriyse yine edebi örneklerle doluydu.

"Napolyon Bonaparte'ın dışişleri bakanı Talleyrand'ın dediği gibi "süngüyle her şeyi yapabilirsiniz ama üstüne oturamazsınız."

Bugünkü siyasi iktidar süngünün üstüne oturmaya çalışıyor. Onun için de eninde sonunda seçimleri kaybedecek ve iktidardan devrilecek.

Zaten bugünkü iktidar bu ihtimali gördüğü için 15 Temmuz darbesini alabildiğine kullanarak muhalefeti susturmaya, herkesi darbecilikle ve teröristlikle suçlamaya çalışıyor.

Biz de bu sindirme kampanyasının sonucunda bugün hapisteyiz ve müebbetle yargılanıyoruz.

Bu devlet bizi 15 Temmuz darbesini yapmakla suçluyor.

Açık bir yalan bu."

15 Temmuz darbe girişimi sonrası yapılana ise... "''FETÖ'cü'' kavramı asla tarif edilmeyerek, özellikle muğlak bırakılarak, AKP'nin bütün muhaliflerini içinde toplayacak lanetli bir balık ağı gibi toplumun üstüne atıldı." diyerek bir teşhis koyuyor.

Altan darbeyi yazılarıyla hazırladığı iddiasına "15 Temmuz darbesinin sorumluları, ordu içinde tasfiye ve tayinleri yapanlarsa savcının o tayin ve tasfiye kararnamelerinin altındaki imzaların sahiplerini yargılaması gerekir." diyerek önemli bir çelişkinin altını çiziyor. Altan iddianameyi yerden yere vurduğu savunmasında " Bu iddianame, Norveçli bir gazetecinin yazdığı gibi bu dönemin tarihî belgelerinden biri olacak gerçekten" diyor.

Altan karar açıklanmadan önce teşhisini savunmasında koyuyor.

"AKP'yi eleştiriyorsan darbecilikten yargılanırsın. AKP'yi eleştirmek darbe sayılır. Bu kadar açık" Bu iddiası için delili gayet net. "Fransa Cumhurbaşkanını, İngiltere Kraliçesini, Almanya Başbakanını eleştirdiği için darbecilikle suçlanıp hapse atılan kimse var mı? Yok."

Düşünce insanı olarak düşünce sahiplerinin darbecilikle suçlanmasına yine net ve bitirici ifadeleriyle açıklama getiriyor

"Ben o konuşmadaki bütün ''söylem'' ve ''yorumlarımı'' bugün de aynen düşünüyorum.

Peki, bu korkunç ''darbeci'' söylem ve yorumlar neymiş?

Birinci Ordu'daki Balyoz seminerinin ''darbe girişimi'' olduğunu söylemişim.

Evet, bugün de öyle düşünüyorum.

Ayrıca Başbakan'la Yargıtay Başsavcısı da benim gibi düşünüyor.

Onları da müebbetle yargılayacak mısınız?

Türkiye'de ''ifade özgürlüğü olmadığını'' söylemişim.

Aman Allah'ım, ne korkunç bir darbecilik!

Bu ülkede ifade özgürlüğünün kırıntısı yok.

İfade özgürlüğü olsa biz niye ''söylem'' ve ''yorumlarımız'' nedeniyle yargılanalım?"

Hakkındaki iddialara bir zamanlar mahkemelerde onun en muhalifinin bile hayranlıkla dinlediği Necip Fazıl gibi tarihe geçecek savunma cümleleriyle cevap veriyor. "Olmayan bir cümleyi var gibi gösteriyor, sonra da bu yalana dayanarak bir suçlama uyduruyor. Ve zavallı yargı yerlerde kıvranarak can çekişiyor."

"Türkiye'nin siyasi iktidarın bu yolda yürümesine, bütün ülkeyi de kendisiyle birlikte sürüklemesine izin vereceğini sanmıyorum" diyor Altan. Ben de öyle düşünüyorum. Demokrasi yine galip gelecek, bütün bu boğucu hava dağılacak ve demokratik yöntemlerle bu iktidar gidecek. Önemli olan umutsuz olmamak. Tarih boyunca hukuk isteyen insanlar için çok umutsuz anlar olmuştur. Ama hiçbiri bu havayı gidermek için artık hiçbir şey yapılmayacağına dair düşünce kadar kötü olmamıştır. Ama asıl kötü olanını soruyorsanız, söyleyeyim. Altan'lar ve ılıcak gibi bu toplumdaki tüm ezilenler için hayatını feda etmiş kişiler için bu toplum umursamaz, vurdum duymaz kalıyorsa işte bu, tüm kötülüklerin şahı olandır.

İçimden bir ses şimdiden demokrasinin altın madalyasının takılacağı bu 3 kişinin verilen mahkumiyeti çekmeyeceği ve kısa bir süre sonra serbest kalacakları yönündedir. Çünkü akıl, vicdan dışı bu kararın toplumda karşılığı kesinlikle yoktur.

@gergerliogluof

www.omerfarukgergerlioglu.com

.

Facebook Yorumları

reklam
19.2.2018
Altan'lar ve Ilıcak müebbet demokrasi istedi
16.2.2018
Meriç faciası son facia mı?
12.2.2018
SP 'milli ittifaktan' uzak durarak anahtar olmalıdır
9.2.2018
Türkiye toplumunun fotoğrafı: Tarafgirlik ve korkular - 2
5.2.2018
Türkiye toplumunun fotoğrafı; Tarafgirlik ve korkular
2.2.2018
Kaçırılan Ümit Horzum'un eşi feryat ediyor..!
29.1.2018
Afrin'e giderken evdeki Kürdü kaybetmek
26.1.2018
Statükolaşan din ile fetih yapmak
19.1.2018
'Darbe gerçekleşseydi benim halim nice olurdu?'
16.1.2018
KHK ile yetki gaspı skandalı!
15.1.2018
Kendini yakan işçi ve vicdansız komplo teorisyenleri
12.1.2018
OHAL niye kalkmalı?
10.1.2018
AK Parti, MHP ittifakı statükonun ittifakıdır ve kaybetmeye mahkûmdur
8.1.2018
İhraç edilişimin yıldönümünde hissettiklerim
5.1.2018
Görmez ailesinin inanılmaz dramı!
2.1.2018
Abdullah Gül geri adım atar mı?
29.12.2017
'Sizde bylock çıkmamış, boşuna intihar etmişsiniz..!'
25.12.2017
Yeni KHK'lar nasıl bir yeni düzen getiriyor?
22.12.2017
Barış çağrısı yargılanırken, cinayete azmettirme baş tacı..!
19.12.2017
Cezaevleri anneler, hamileler, bebeklerle doldu
15.12.2017
İşkence teşvikçiliği neden cezasız kalır?
11.12.2017
İnsan hakları haftasını kutlamaya yüzü olan var mı?
8.12.2017
Kudüs krizini oluşturan sadece Trump ve İsrail mi?
6.12.2017
“Üzülme, Allah bizimle”
4.12.2017
KHK'lılar için alternatif yol yok mu?
1.12.2017
Ak Partililer..! Ne zaman uyanacaksınız?
27.11.2017
Maden ailesi ne yaşadı?
24.11.2017
Soçi'de kaybeden kim?
20.11.2017
Naim'in Yunan arkadaşı ne öğretti?
17.11.2017
Yeni Kemalist, milliyetçi ittifak kime, ne getirir?
10.11.2017
KHK'lı yakınları sosyal dışlanmada birinci
6.11.2017
Büyük abdestini tutamayan yaşlıyı tutuklu yargılamak..!?
3.11.2017
Ak Parti'de çöküş kaçınılmaz, ya kesin çare?
1.11.2017
AYLA: Gerçek sevgi nasıl bulunur?
30.10.2017
Sorunlara çözümün sihirli değneği
27.10.2017
Bu kaçıncı kötüleşen kanserli çocuk..!
23.10.2017
'KHK'lılara devletin parasını yedirme'
20.10.2017
Kürtler için yeniden diriliş
18.10.2017
Bu olmaz, bu olamaz, bu olmamalı..! Bir çare lütfen…
16.10.2017
Müslümanım diyen bunca haksızlığa nasıl sessiz kalıyor?
13.10.2017
ABD krizi insan hakları manzaramızla ilgili olmasın.!
11.10.2017
“Ver papazı al papazı” dersen…
9.10.2017
Hatalı Bylock listeleri mağdur ordusu yarattı
5.10.2017
Hem Kürdü küstür hem de…
2.10.2017
Mağdura yetişen, kanatlanmış melektir
29.9.2017
Hükümetin referandum tavrı Kürtleri sarstı
26.9.2017
Eyy Kürtler, bugün gülün artık!
21.9.2017
Bağımsızlık referandumu turnusol oldu
18.9.2017
İkinci Kuddusi Okkır vakası
16.9.2017
Gömdürülmeyen cenaze ne düşündürmeli?
13.9.2017
Hasankeyf’te yorgun bekleyiş, umut bitmedi
11.9.2017
Ensest araştırması bilimsel mi, dayanaksız mı?
8.9.2017
Mazlum zalimin işini nasıl kolaylaştırıyor?
6.9.2017
Kalbine yenik düşen bir KHK’lı daha…
4.9.2017
Ensesti tartışırken bile kutuplaşma.!
1.9.2017
Adalet ararken sinir ucuna değerek tökezlemek
30.8.2017
İntihar eden Sevgi Hemşire’nin eşi: Helallik dileyene mezardaki eşimden isteyin diyorum
28.8.2017
Türkiye olası bağımsız Kürdistan'ı İsrail'den önce tanımalı
25.8.2017
Ak Parti tasfiyelerle kurtulur mu?
24.8.2017
Ortak payda eleştiriye açık olmakla sağlanır
21.8.2017
Kim racon kesiyor, niye şimdi gündem oluyor?
18.8.2017
Ak Parti müstakbel sonunu durdurabilecek mi?
14.8.2017
Özgürlük alanı kesişmesi, çatışması
9.8.2017
Mardin; direnen tarih
7.8.2017
Hayreddin Karaman'ın bilinçaltı
4.8.2017
Aydınlık sabah nerede?
31.7.2017
Başımıza gelmeden haksızlığa ses çıkarmak
28.7.2017
Taslaman, Sifil tartışması niye çok dikkat çekti?
26.7.2017
İnsan hakları savunucuları değil, insan hakları tutuklandı
24.7.2017
Sason isyanı'ndan günümüze değişen nedir?
21.7.2017
Dindar ve ateisti buluşturan nedir?
17.7.2017
Süryani temsilci: Korkarım bir KHK ile Müslüman yapılacağız
14.7.2017
15 Temmuz darbe girişimi, darbeciliği önledi mi?
12.7.2017
Adalet isteğinden niye rahatsız olunur?
10.7.2017
Kılıçdaroğlu'ndan adalet için iyi final
8.7.2017
9 Temmuz mitingi, yürüyüşü taçlandırmalı, hukuksuzluk çok arttı
3.7.2017
Herkes için adalet nasıl sağlanır?
30.6.2017
Adalet yürüyüşü nereye varır?
29.6.2017
Kürdistan’a niye karşı çıkıyorsunuz?
26.6.2017
Gerçek bayram adaletin sağlanmasıyladır
23.6.2017
Ne "yallah Arabistan'a", ne şortlu kıza tahammülsüzlüğe
20.6.2017
Adalet yürüyüşü' nün adalet adına hatırlattıkları
16.6.2017
Kılıçdaroğlu'nun yürüyüşünü destekliyorum
12.6.2017
Bylock' a itirazlar ve kurbanlar
9.6.2017
Şimdi de Mavi Marmara tazminatını vermiyorlar ama vermeyen İsrail değil..!
6.6.2017
Başardık... 2 engelli çocuğun aylığı bağlandı
5.6.2017
DİTAM "Toplumsal Barış Süreçlerinde STÖ'lerin Rolü" nü sorguluyor
2.6.2017
Metal yorgunluktan kurtulmak mümkün mü?
1.6.2017
Gezi'nin yıldönümünde demokrasi çağrısı
29.5.2017
'Öğretim üyesiydim, KHK sonrası benzin istasyonunda pompacı bile olamadım'
27.5.2017
"Annen terörist, çünkü ihraç edilmiş"
26.5.2017
KHK boyun eğerek biter mi?
22.5.2017
SP, ESAM Kürt meselesine çözüm arıyor
19.5.2017
'En iyi Kürt ölü Kürt'ten, 'Kürt olmak istiyorum'a
18.5.2017
"Canı" için canından vazgeçmek
16.5.2017
Tuttuğum hiçbir oruç bana bu kadar hafif gelmemişti, neden mi?
12.5.2017
Eski Savcı Çakmak'ı tutuksuz yargılayın!..
8.5.2017
Ya demokratik uzlaşma, ya demokratik uzlaşma
5.5.2017
Adalet devletin temelidir
2.5.2017
Engelli aylığına engel!..
29.4.2017
Hukuk dibe vurdu
25.4.2017
Sorun 'Küçük' mü?
21.4.2017
Referandum sonrası ne olur?
17.4.2017
Din, vatan istismarı kazandı
15.4.2017
Hayır, hayır, hayır
10.4.2017
Referandumun son düzlüğünde ne yapmalı?
7.4.2017
Gerçek hukuku ne zaman göreceğiz?
4.4.2017
Taraftarlaşan camia için Hak ve Adalet Platformu duruşu
3.4.2017
“Kandırıldık” diyorlar, ya kandırmışlarsa?
1.4.2017
Taraftarlaşan camia için Hak ve Adalet Platformu duruşu
28.3.2017
Mesele, vicdanların kurumaması
25.3.2017
Eyy Ak Partili kardeşim!..
17.3.2017
Ön yargılı seçmene nasıl ulaşılır?
16.3.2017
"HAYIR'cılar teröristtir" sözü kurtarır mı?
14.3.2017
Almanya, Hollanda gerilimden nemalanmak
10.3.2017
Ölçü güç olunca, kötüleşmek kaçınılmaz
19.8.2015
Yeni yol haritasında neler olmalı?
12.8.2015
Buzdolabında olan süreç mi , demokratikleşme mi?
8.8.2015
Niye milliyetçiliğe karşıyım?
5.8.2015
PKK silahı bırakır mı?
30.7.2015
Temel mesele; güven krizi
23.7.2015
Toplumsal yarık derinleşiyor
22.6.2015
Toplumsal değişimi gören kazanacak
9.6.2015
Dindarlar değişen sosyolojiyi anlıyor mu?
8.6.2015
7 Haziran seçimi: HDP başardı, Ak Parti kaybetti
4.6.2015
Adana; işsizlik ve Suriyelilere çözüm projesi zor konu
31.5.2015
Hatay HDP yetkilisi: HDP yükselen güç, niye AKP ile koalisyon yapsın ki?
22.5.2015
Erdoğan HDP'yi köşeye mi sıkıştırdı?
12.5.2015
Evren'in ölümü ve demokraside ilke
6.5.2015
Ak Partililer niçin öfkeli, niçin sorgulamıyor?
26.4.2015
Cübbeli Ahmet'e ve uyanlarına hatırlatmalar
23.4.2015
Çözümsüzlük çözüm mü sayın Davutoğlu?
18.4.2015
Türkiye soykırımı inkarla nereye varır?
13.4.2015
Baraj için HDP'yi açığa düşürmek çözüme uygun mu?
06.04.2015
Sen kim oluyorsun da vatandaşa kafa tutuyorsun ey Vali
04.04.2015
Savcının öldürülmesi kime, ne kazandırdı?
26.03.2015
Bülent Arınç'ın açıklamaları ne anlama geliyor, bu kriz niye?
21.03.2015
Newroz mesajı barış dolu
19.03.2015
İslam'da reform mümkün mü?
05.03.2015
HDP BARAJI NASIL AŞAR?
21.02.2015
Niyetimiz kadına şiddeti önlemekse...
05.02.2015
Birlikte yaşamamız mümkün mü?
1.02.2015
"İslam ve Terör, Avrupa'da İslamofobinin Yükselişi"
29.01.2015
Hrant Dink davasında nereye geldik?
21.01.2015
Tekrar ifade özgürlüğü
18.01.2015
İfade özgürlüğünü korumak mı, zarar vermek mi?
15.01.2015
"Gerçek İslam" tartışmaları nereye varır?
12.01.2015
İki dünya birbirinden kopmasın, uçurum derinleşmesin!
07.01.2015
Nefretle selamete varılır mı?
05.01.2015
Gerçek sorun nerede?
01.01.2015
2015; sorunların üzerine gidilirse iyi geçer
17.12.2014
14 Aralık süreci neyi öğretmeli?
04.12.2014
İyi niyetliysen
27.11.2014
Ak parti'yi eleştirmek İslam'ı eleştirmek mi?
20.11.2014
CHP özür diledi ama devlet de diledi mi?
13.11.2014
Erdoğan'ın eleştirilen icraatları ona niye puan kaybettirmiyor?
30.10.2014
91 yıl sonra Cumhuriyet demokrasi oluşturdu mu?
22.10.2014
IŞİD'e Fırka'yı Naciye olmadığını nasıl ispatlarsınız?
09.10.2014
Kobane'de gerekli olan samimiyet
25.09.2014
Koalisyon operasyonu başarılı olacak mı?
11.09.2014
Batılıların koalisyonu IŞİD'i yok edebilir mi?
27.08.2014
Bosna'da barış mümkün mü?
21.08.2014
Süreci zorlamak için daha kaç Lice yaşanmalı?
13.08.2014
Demirtaş; seçimin en kazançlısı
04.08.2014
Edirne; Güçlü muhalefet yoksa güçlü demokrasi yok
31.07.2014
Ortadoğu'nun kurtuluşunun sırrı ne?
26.07.2014
Gazze'de olması gerekene değil geçici olana yönelmek
17.07.2014
Üç kişiye karşı kaç yüz kişi?
10.07.2014
IŞİD'e karşı ne yapabiliriz?
03.07.2014
Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığını önlemek mümkün mü?
19.06.2014
IŞİD NEYİ ORTAYA ÇIKARDI?
12.06.2014
Güveni tesis etmeden kalekol yapmak
05.06.2014
Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesi dine sığar mı?
28.05.2014
Alevilere empatiyi kim yapacak?
15.05.2014
Boko Haram İslam adına şiddeti tartışmamızı sağlar mı?
08.05.2014
Barış süreci için ittifak, demokrasiye kalıcı zarar mı?‏
01.05.2014
1 Mayıs kararı taziye açıklamasına uydu mu?
24.04.2014
24 Nisan 1915'i adaletle çözebilecek kim?
17.04.2014
Erdoğan'a odaklanmak
10.04.2014
Twitter'ı yasaklayamıyorsunuz
01.04.2014
Kutuplaştıran 'mağdur' kazandı
27.03.2014
Nilüfer Göle'nin sorularına cevaplar
24.03.2014
Ensarioğlu: Hükümet Öcalan'ın itibarsızlaştırılmasını engelliyor
23.03.2014
NEWROZ'DA
21.03.2014
Ahmet Türk "Hakkımızı alarak birlikte yaşamak istiyoruz"
12.03.2014
İslamcılar Erdoğan'ı niye her halükarda destekliyor?
06.03.2014
Barış siyasetçilere bırakılamayacak kadar önemli
27.02.2014
İttihad-ı İslam sorunlara çare mi?
25.02.2014
İran'a yaptığım gezi-1
20.02.2014
Erdoğan'ın önünden Gül de çekildi
14.02.2014
Gazeteci azarlamak Erdoğan'ın oyunu düşürür mü?
06.02.2014
Türkiye Tunus kadar olabilecek mi?
30.01.2014
Yetti artık! Daha çok demokrasi
23.01.2014
"Ergenekon, Balyoz'da hata mı yaptık?"
16.01.2014
Bu kavga biter mi?
09.01.2014
Cin şişeden çıktı
02.01.2014
2013;Demokrasi ve otorite çekişmesi
27.12.2013
Hakan Albayrak'ın eleştirdiği 3 samimiyetsizlik
20.12.2013
Kirli çamaşırlar şer mi, hayır mı?
12.12.2013
28 Şubat İlanı; Utanç Vesikası
05.12.2013
"Türk diye bir ırk.."
28.11.2013
Cemaat, Erdoğan çekişmesi‏
21.11.2013
“KÜRDİSTAN”
14.11.2013
Hayrettin Karaman yanlış düşünüyor
06.11.2013
Ayşe Hür'ün Medine Vesikası yazısı üzerine‏
31.10.2013
Cumhuriyetin 90. yılında CHP
25.10.2013
İslamofobi mi, Müslümanofobi mi?
17.10.2013
Kanlı bayram ve Oya Baydar’ın İslamofobi soruları
10.10.2013
Müslüman vesayeti mi başlıyor?
03.10.2013
Devlet itiraf etmeye devam ediyor
26.09.2013
Türkiye'nin Suriye politikası değişiyor
20.09.2013
Tehcirden sonra, örgütü gizleme mi
19.09.2013
Fanatizm, savaş ve İslam
11.09.2013
Volter ne demişti?
05.09.2013
İhvan geri adım atmalı
30.08.2013
"Kurtar bizi Batı"..!
21.08.2013
YAŞASIN DEMOKRASİ
15.08.2013
Suriye'nin akıbeti ne olacak?
08.08.2013
Ergenekon sonrası Türkiye
29.07.2013
Abandone eden cüsseli boksörler
25.07.2013
Alevi meselesi şablonik cümlelerle çözülmez
18.07.2013
KUTUPLAŞMANIN RUHSAL ZARARLARI
11.07.2013
MISIR DARBESİ NEREYE VARIR?
04.07.2013
Hak savunucularının tercihi komplocu mantıktan uzak durma olmalıdır
27.06.2013
Korumacı bir dil mi, derinden kavrayan bir zihin mi?
20.06.2013
Gerçek anlamda kazanan, kaybeden kim?
13.06.2013
Gezi olayları vicdan ekseni yerine taraftarlığı öne çıkarıyor
06.06.2013
Sabahın beş'inde direnenler kazandı
1.06.2013
Alkol mü tartışılıyor, özgürlük mü?
24.05.2013
Teşekkürler Hasan Cemal
16.05.2013
Suriye ve Reyhanlı acısını derinden hissedebilmek mi, hesaplar mı?
09.05.2013
PKK'nın çekilmesi devletin değişimine paralel mi?
02.05.2013
Barış mı demokrasi mi?
24.04.2013
Akil İnsanların İzmit ziyareti
18.04.2013
Hakaret diliyle konuşmak
10.04.2013
MHP barışa saldırmaktan vazgeçsin
26.03.2013
İsrail'in özrü neye hizmet ediyor?
21.03.2013
Hasan Cemal ve Pınar Selek olmadan süreç sağlıklı olur mu?
14.03.2013
Başkanlık tartışması süreci vurabilir
07.03.2013
Görüşme notları süreci nasıl etkileyecek?
27.02.2013
Müslümanlar demokrasiyi daha çok tartışmalı-3
21.02.2013
Müslümanlar demokrasiyi daha çok tartışmalı-2
13.02.2013
Müslümanlar demokrasiyi daha çok tartışmalı-1
31.01.2013
Barış süreci hastalıkların kaynağını gösterecek
24.01.2013
Özel Harp Dairesi Ergenekon'un neresinde?
16.01.2013
Hrant Dink'ler eşit vatandaş olabilecek mi?
09.01.2013
Eğer barış olursa...
03.01.2013
Kürt sorununda İslami çözümü nasıl anlamalı?
27.12.2012
KUVVETLER BİRLİĞİ NİÇİN TEHLİKELİ?
20.12.2012
Vicdan olmadan olmuyor‏
13.12.2012
Mursi ve Hüda-Par siyasete hazır mı?
06.12.2012
Barışı sağlayın, halk da affeder Allah da
29.11.2012
Kalıcı bir anayasayı nasıl yapabiliriz?
21.11.2012
Kürt sorununda Türk sorunu
12.11.2012
Şemdin Sakık'ın andıcına sorular
07.11.2012
Özal sorunlara dokunduğu için mi öldürüldü?
30.10.2012
Cumhuriyet bayram yaptı mı?
18.10.2012
Eleştiriciler özeleştiri yapabiliyor mu?
10.10.2012
AĞLAYABİLİRSENİZ, ANLAYABİLİRDİNİZ
03.10.2012
Nefret suçu tam da gündem olmuşken...
26.09.2012
Savaşı nasıl bitireceğiz?
19.09.2012
Dindarlar öfkelenmekte haklı mı?
13.09.2012
Niçin susuyorsunuz?
02.09.2012
Mahalle Kabadayısına sessiz kalmamak
28.08.2012
“Çirkin tezgah” kime karşı?
26.08.2012
Roboski’li yaralı anne, Annesini bulmuş asker
17.08.2012
Türkiye toplumsal değişimde nerede?
13.08.2012
İslamcılığı doğru açıdan tartışmak-3
10.08.2012
İslamcılığı doğru açıdan tartışmak -2
08.08.2012
Cumhurbaşkanlığına karşı Bürokratik direnç
05.08.2012
İslamcılığı doğru açıdan tartışmak -1
01.08.2012
UMRE NOTLARI-3
27.07.2012
KATLİAMLARI ÖNLEMENİN YOLU KENDİNİZDEN GEÇİYOR
24.07.2012
UMRE NOTLARI-2
17.07.2012
Dindarların yeni imtihan alanı...
16.07.2012
UMRE NOTLARI-1
03.07.2012
Zana ‘nın çıkışı ve sorumluluğumuz
01.07.2012
Tekrar Ali Bayramoğlu
29.06.2012
VİCDANI AŞIP KÜRTAJA EVET DEMEK
26.06.2012
Hepimiz Ali Bayramoğlu'yuz
18.06.2012
İNSAN NEREDE BAŞLAR SAYIN MAHÇUPYAN?
18.06.2012
AKİL ADAMLARI OLUŞTURALIM
12.06.2012
Dindarlar, Liberaller birbirine darılsın mı?
08.06.2012
Çocuğun yaşam hakkı mı, Annenin özerklik hakkı mı?
01.06.2012
Kürtaj malik olduğunuz üzerindeki karar mı?
01.06.2012
Başbakan çırpındıkça batıyor
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Seraby Interactive |Reklam Ajansı
GÜNÜN YAZARLARI
Günün Yazarları


Seraby Interactive |Reklam Ajansı