Saniye İçinde Yönlendiriliceksiniz


Saim TUTBookmark and Share

Düzce AK Parti Belediye Meclis listesi üzerine genel bir değerlendirme...


19.2.2019 - Bu Yazı 2104 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 Tarihinde ilk kez AK Parti resmi sürenin dolmasını beklemeden İl Belediye ve İl Genel Meclisi adaylarını yerel basınla paylaştı. Bunun iki nedeni olabilir;

1) Ya oluşan reaksiyonları ölçümleyip,değişikliklere gidebilmek için vakit kazanmak.

2) Ya da işin doğası gereği ortaya çıkacak homurdanmaları bir an önce göğüsleyip, seçimlere odaklanmak.

Kabul etmek gerekir ki, bu pek alışılmadık bir durumdur ve ancak 30 Mart seçimleri sürecinde sadece Düzce'ye özgü bir uygulama da değildir. Bir çok ilde liste çalışmaları çok öncesinden tamamlanmış ve AK Parti Genel Merkezine sunulup onaylatılmış durumdadır. Düzce 'de böyle olmuştur...

Önceki dönemlerde, İl ve Merkez ilçe yürütme kurulu üyeleri, Belediye Başkan adayıyla bir araya gelir, Milletvekillerinin de görüşleri alınarak herkesin genel olarak üstünde ittifak ettikleri bir liste kabul edilip Seçim Kurulu Başkanlığına sunulurdu. Sadece içinden çıkılmaz bir uzlaşmazlığın oluşup, büyümesi halinde Genel Merkez yetkilileri devreye girerek sulhü sağlarlardı. Tartışmalar ve listenin son halinin ortaya çıkması resmi sürenin bitmesine 10 dakika kalıncaya kadar devam ederdi.

Şimdi sistem değişmiş anlaşılan...

Ayrıca seçimlere çok az bir zaman kala,Düzce'ye özel olarak 4 yıldan uzunca bir süredir AK Partiyi yöneten İl Başkanı ve yönetimi görevden el çektirilmiş, Merkez İlçe Başkanı istifa etmiş ve kaotiksel diyebileceğimiz bir durum ortaya çıkmıştır. Neyse ki, yeni il başkanı ivedilikle atanmış, yeni yönetimi oluşturmasıyla büyük bir heyecan ve süratle çalışmalarına başlamıştır.

Şimdi yeniden listeye döndüğümüzde, İl ve Merkez İlçe yönetimlerinin hiç ya da çok az etkilerinin olduğunu tahmin etmek zor değildir. İl yeni kurulmuştur ve Belediye Başkan adayı Sayın Faruk Özlü üzerinde hiç bir hakları ve yahut yaptırımları da yoktur ve bu koşullarda yapabilecekleri çok bir şey de bulunmamaktadır.

Dolayısıyla bu ilk bakışta bir ''Made by Faruk Özlü '' listesidir ve içinde bulunan bazı arkadaşları yakından tanır, bilirim. Tanımadıklarım ise, muhtemelen Sayın Bakanın yüksek taktirlerine mazhar olmuş değerli arkadaşlardır.

Tabii bir sıralama konusu var ki, hikmeti de yine Sayın Bakan tarafından izah edilecektir muhakkak.

Tüm bunlarla birlikte anlamadığım bir kaç şey daha yok değil..

Mesela;

Ben bu listede Eski Bolu Caddesinden başlayıp, İstanbul Caddesi boyunca devam eden ve Hastane Caddesine ulaşan çarşı merkez arterinden, riskli bir sıralamada yer alan bir kişi dışında hiç kimseyi göremedim. O arkadaşın riski başka bir şey ancak, çarşıyı kuşatamamak başlı başına bir risktir, belirtmeliyim.

Bir de şu eski İl Yönetimi konusu var... Hani 7 Haziran ve 1 Kasım 2015 seçimlerinde, 15 Temmuz Darbe girişimi karşısındaki direnişte ve sonrasında 16 Nisan 2017 referandumu ve 24 Haziran seçimlerinde hep baş rollerde olan. Tamam, tüm emeklerini yok sayıp ve hatta onursuzlaştırarak görevden aldınız- aldırdınız, aralarında iki tane de mi saygın ve düzgün adam yoktu da kendilerine listede yer veremediniz ?

Bu arkadaşların henüz bir yıl önce göreve getirdiği ve partiye katkısının ne olduğunu hiç anlamadığım bir arkadaşın kendisine yer bulabildiği bir listede, toplumsal karşılıkları yüksek ve uzunca yıllardır çokça riskler alarak; cebinden, gönlünden ve ailesinden harcayarak hizmet vermiş arkadaşlara yer verilmemesi, ya olsa olsa büyük bir nefretsel intikamın, ya muhteşem bir aymazlığın, ya da kahredici bir güç zehirlenmesinin sonucu olsa gerek..

Ben Sayın Bakanı çok severim ve büyük olasılıkla bu seçimleri alacaktır. Haksızlık etmeyeyim yine de, son zamanlarda iletişimimiz kesildiği için bu listenin ortaya çıkmasındaki payınının büyük olduğunu tahmin etmekle birlikte tam olarak nedir kestiremiyorum. Hayır kötü bir liste demiyorum asla ki, hiç bir liste de kötü olmazdı... Ancak siyasi açıdan biraz daha üzerinde düşünüp tartşmayı gerektirirdi net...

Bir de bazıları Sayın Bakan için vefa bilmez, yol arkadaşını gözünü kırpmadan satar falan diyorlarmış Yok canım, olur mu öyle şey !.. Ben şahidim.. Dönemin İl Başkanı Hikmet Keskin'in sanırım dedesinin babası vefat etmişti ve ertesi gün Antalya'da sabahın erken saatlerinde başlayacak önemli bir programları olmasına rağmen, gönlü rahat etmedi ve gecenin yarısında Ankara'dan Düzce'ye giderek ta'ziyelerini iletip geri döndü. Ertesi günkü programları uykusuzluk ve yorgunluk nedeniyle çok verimsiz geçse de, o siyasi dostunun cenaze ve acısını her şeyden çok önemseyen bir kişiliktir.

Selam ve dualar....

.

Facebook Yorumları

Emlak8
19.2.2019
Düzce AK Parti Belediye Meclis listesi üzerine genel bir değerlendirme...
13.12.2018
Bir AK Parti öyküsü..
27.10.2018
HAYATİ YAZICI'nın imaları, MELİH GÖKÇEK ve AK Parti'nin hali...
3.10.2018
Beni insanlıktan ihraç edip, susturabilir misiniz ?
24.1.2018
Yaşamın anlamsız rezilliğine dair…
4.1.2018
İran´da yaşananlar ve Balasagunlu Yusuf Has Hacip...
25.12.2017
Fahrettin Paşa vesilesiyle tarih öğretimimizle yüzleşmek…
17.1.2017
Yeni anayasa çalışmaları ve CHP
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8
GÜNÜN YAZARLARI
Günün YazarlarıEmlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive