Saim TUTBookmark and Share

Yeni anayasa çalışmaları ve CHP


17.1.2017 - Bu Yazı 5842 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 Asıl mesele CHP´nin bu değişimdeki yerini alamamasıdır. Anayasa değişikliği konusunda çok etkin bir unsur olabilecekken, şartlanmışlık içeren dürtüleri nedeniyle katkı vermek yerine müzmin muarızlığı tercih etmesidir…

Son 10 gündür tüm kamuoyu gibi bizler de TBMM´de yürütülen yeni anayasa çalışmalarına odaklanmış durumdayız. Bu heyecan verici tarihi sürece tanıklığımızın meclis ayağı, yine yaklaşık 10 gün sonra nihayete ermiş olacak, ancak tartışmalar referandum sonucu her ne olursa olsun kolay  bitmeyecek gibi.

Bu kanaate varmamın nedeni özellikle CHP´nin ilk 15 maddenin oylanması sürecinde benimsemiş olduğu taktiksel muhalefet ve engelleme yöntemi. Ülkenin ve devletin -her ne kadar hükumet edemeseler de- gerçek sahibi olduğunu zanneden bu partinin sözcüleri, anayasa değişikliğine ilişkin maddeler genel kurula geldiğinde gerçek anlamda ve ikna edici argümanlarla muhalefet etmek yerine, kendi kitlelerini maraza çıkarmak adına tahrik etmek gibi bir yöntemi tercih ediyorlar. Bu ülkemiz siyaseti adına gerçekten üzüntü verici bir durum. Esasen bu gibi tavırlara yönelmeleri içinde bulundukları proje ve söylem çaresizliğinin getirdiği bir sonuç.

Peki ne yapıyorlar ?  Hiç alakası olmadığı halde her hangi bir maddeden rahatlıkla ‘´rejim´´ tartışması çıkartıp, kendi kesimlerini akıl dışı yöntemlerle tahrik etmek konusunda  oldukça mahir davranıyorlar, tüm hamasi ve teatral yeteneklerini sergileyerek.  Seçimlerde sadece %25-26 oy alabilen bir parti, bu ülkedeki ezici çoğunluğu  ‘´emanetçi´´ ya da ‘´gelip geçici´´ olarak görebiliyor her nedense… Bu cüreti nerden aldıklarını da bilmiyorum doğrusu.

Ayrıca her bir oylama için söz aldıklarında dillerine pelesenk ettikleri bir ‘´diktatörlük´´ lafı var ki, havada köksüz, içeriksiz ve başıboş bir şekilde dolaşıp duruyor. Herkesin ve kesimin söylediklerine kulak verip önemseyen biri olarak acaba bu kez tutturup haklı olabilirler mi, yeni anayasa böylesi bir düzene yol açabilir mi diye bakıyorum… Yok, olmuyor… Söyledikleri kuru laflar ve yıllardır kendilerine iktidar yolunu açabilecek söylem ve programı üretmek konusunda yetersiz kalan bu partinin anayasa değişikliğine ilişkin dillendirdikleri  de aynı kabızlığın ürünü.

Kendi adına söz alan bir AK Parti milletvekilinin; ‘´ Bir hukukçu olarak anayasanın değişmez ya da değiştirilmesi teklif edilemez maddeleri olmaması gerektiğini düşünüyorum´´  mealindeki sözleri karşısında Atatürk ve laiklik adına kitlelerini neredeyse savaşa çağırmaları, CHP grubunun esasen ne denli büyük bir çaresizlik ve argüman yoksunluğu içersinde olduğunun en büyük göstergesidir. Bir milletvekilinin düşüncelerine dahi tahammül edemeyen partinin, ülkemizi güçlü yönetimsel mecralara taşıyacak anayasal değişikleri ‘´diktatörlüğün yolunun açılması´´ şeklinde tanımlaması son derece büyük bir çelişkidir. Muhalefette iken bile farklı görüşlere böylesi tahammülsüz olan bir kitlenin-hafazanallah- iktidara geldiklerinde ne gibi faşizan yöntemlerle milletin ensesinde boza pişirebileceklerini düşünmek bile istemiyorum !...

Bu vatan ve cumhuriyet milletimizin ortak paydasıdır. Siyasi tarihimizde öyle ya da böyle, hata ve sevaplarıyla yer almış kişiler üzerinden zorunlu bir siyasetin dayatılmasına rıza göstermek 21. Yüzyıl Türkiye´si adına bir zuldür. Ülkemizin sağlıklı yarınları adına hiçbir bir proje ve plan üretemeyenlerin, yarattıkları kutsal figürler üzerinden siyasi sistemimizi tıkayıp, ülkemizin gelişimini engellemeye çalışmaları da beyhudedir. Bu milletin ezici çoğunluğu yolunu çizmiştir ve bunun geri dönüşü de yoktur.

Asıl mesele CHP´nin bu değişimdeki yerini alamamasıdır.  Anayasa değişikliği konusunda çok etkin bir unsur olabilecekken, şartlanmışlık içeren dürtüleri nedeniyle katkı vermek yerine müzmin muarızlığı tercih etmesidir… Hırçınlıkları da halının ayaklarının altından kaydığını fark etmeleri nedeniyledir…

Hayat böyle bir şey… Herkes doğru ya da yanlış kendisine bir yol çizer…  Ve çizdiği yolun bedelini öder… Kendi hatalarından kaynaklanan kayıplar nedeniyle başkalarını suçlayıp infial yaratmaya çalışmak sadece problemli kişilik ve yapıların yöntemidir…

Selam ve dualar…

.

Facebook Yorumları

Emlak8
19.2.2019
Düzce AK Parti Belediye Meclis listesi üzerine genel bir değerlendirme...
13.12.2018
Bir AK Parti öyküsü..
27.10.2018
HAYATİ YAZICI'nın imaları, MELİH GÖKÇEK ve AK Parti'nin hali...
3.10.2018
Beni insanlıktan ihraç edip, susturabilir misiniz ?
24.1.2018
Yaşamın anlamsız rezilliğine dair…
4.1.2018
İran´da yaşananlar ve Balasagunlu Yusuf Has Hacip...
25.12.2017
Fahrettin Paşa vesilesiyle tarih öğretimimizle yüzleşmek…
17.1.2017
Yeni anayasa çalışmaları ve CHP
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8
GÜNÜN YAZARLARI
Günün YazarlarıEmlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive