Sezin ÖNEY

Artı GerçekBookmark and Share

Bu takım hangi takım?


25.2.2018 - Bu Yazı 5154 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 Türkiye'nin Suriye'deki ikinci askerî harekâtı olan Zeytin Dalı Operasyonu, 20 Şubat 2018 tarihinde birinci ayını geride bıraktı.


Bu cümlenin, "Türkiye'nin Suriye'deki ikinci askerî harekâtı" tamlamasının henüz birkaç sene önce dahi, kulağa  ne kadar "uçuk kaçık" gelebileceğinin farkında mıyız bilemiyorum. Ancak, gerçeklik böyle.

Ve Zeytin Dalı Harekâtı, birinci ayını, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin komuta kadrosunun, "Bu takım bu maçı alır" yazısı basılı bir A4 kaâğıdının asılı olduğu bir beyaz tahta önünde verdiği çalışma fotoğrafı eşliğinde geride bıraktı. Tam da bu birinci ay arifesinde, Esad yönetimine bağlı Ulusal Güvenlik Güçlerimilislerinin, YPG ile anlaşarak Afrin'e gireceği yönünde haberler uluslararası medyanın manşetlerinde yer aldı. Hattâ, Afrin'e ve ötesine, tüm Türkiye-Suriye sınırına, 4 bin Suriye Ordusu askerinin yerleşeceği de öne sürüldü.

Bahsi geçen Esad yanlısı paramiliter güçler Quwat ad-Difa’ al-Watani; yani Ulusal Güvenlik Güçleri. Bu milisler, bizzat İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani tarafından eğitilmiş, yetiştirilmiş paramiliter gruplardan oluşuyor. Özellikle, "şehir savaşı" üzerine eğitim görmüşler.

İran ve Hizbullah bağlantılı, Esad Yönetimi'ne bağlı milislerle sınır komşuluğunun Türkiye'nin ulusal güvenliği bakımından anlam ve ehemmiyetini takdir eden ve yorumlayan vardır Ankara'da. Bu arada mebzul miktardaki medyatik "askerî uzmanlarımızdan", bugüne kadar bir tane de, Suriye ve İran Ordusu, askerî güçleri uzmanının çıkmamış olduğunu da, tarihe not düşelim.

Her koşulda, böyle bir adım gerçekleşirse, şu sonuç doğacak: 2012'den beri ilk kez, Afrin ve Suriye'nin bu bölgesinde, Esad Yönetimi'ne bağlı askerî güçlerin varlığı söz konusu olacak. 

Milis veya değil; Türkiye Silahlı Kuvvetleri de, Zeytin Dalı Operasyonu sürdükçe, YPG ile beraber İran, Hizbullah ve Suriye bağlantılı, Şii ideolojisinde askerî güçlerle çarpışmak durumunda kalacak.
Bu da demektir ki Ankara, çatışma veya diyalog; hangi yöntemi kullanmayı tercih ederse etsin artık, Moskova ve Washington'un yanısıra, Tahran'la eşit derecede muhattap olmak durumunda. Ve tabii, doğrudan veya dolaylı olarak da Şam ile.

Afrin'e askerî operasyon düzenlenmeden önce, orada bir tek YPG vardı. Ve YPG'nin politik kanadı PYD ile, Türkiye'deki aktörler yoluyla diyalog kurmak mümkündü.  Şimdi, "Afrin Meselesi" ve ötesinde, Kürt Sorunu'nda, dış aktörlerin de rızası ve iradesi olmadan çözüm imkânsız. Hele ki Esad Yönetimi, Afrin'e şu veya bu şekilde kalıcı biçimde yerleşirse; Şam, 1998'de beri ilk kez Türkiye'nin Kürt Sorunu'nda, doğrudan söz sahibi olacak. Abdullah Öcalan'ın Suriye'den çıkışa zorlanmasından 20 yıl sonra, Şam'ı yeniden Kürt Sorunu'nun başlıca bir aktörü hâline getirmenin manasını da bir düşünen çıkar herhalde. 
   
Ayrıca, İran eğitimli milislerle Afrin veya çevresinde çatışılırsa, 1821-23'te II. Mahmut dönemindeki Osmanlı-İran Savaşı'ndan sonra (dolaylı olarak da olsa), ilk Türk-İran çatışması yaşanacak.
 
"Takım" derken

Darbe girişimi felaketini yaşadıktan sonra, keşke daha "sivilleşme" ve askerî temaların geri plana çekildiği bir döneme girilmiş olsaydı. Böyle olamadı; Suriye İç Savaşı, 2011'den beri öyle bir "Türkiye'nin iç meselesi" ve "iç politika malzemesi" hâline döndürüldü ki, bu alışkanlıktan ne yazık ki, vazgeçilemedi.

Sanki, yaklaşık iki yıl önce bir darbe girişimi yaşamamış gibi, "hâki renkli" bir gündemle yatıp kalkıyoruz.

"Bu takım bu maçı alır" yazısının olduğu resme geri dönelim.

İletişim ve medyatiklik çağında, belli ki bir "üstünlük mesajı" verilmek isteniyor. Ancak, "Bu takım bu maçı alır" denildiğinde, "maçın eşitler arası" veya daha doğrusu "türdeşler" arasında yapıldığı dikkate alınmamış belli ki... Bu ifade ile, "TSK'nın Afrin'de kendisi gibi bir devlet ordusu/düzenli askerî güçlerle çatıştığı" mesajı verilmiş oluyor: oysa ki, niyet herhalde böyle değildi.

Niyet, zaten hangi konuda neydi verilmek istenen mesaj? Neydi hedef?

Her ne idiyse bir ayda, Suriye İç Savaşı, tam manasıyla, "Suriye Uluslararası Savaşı'na" dönüşmüş oldu.

Daha önce de, Suriye'de "küçük ölçekli bir dünya savaşı" yaşandığını söyleyip yazıp çiziyorduk. Ancak, şu an yaşanan, bu dünya savaşının, Suriye'yi saha alarak "düşük yoğunluklu" fazından daha yükseklere tırmanır hâle gelmesi.

Ve artık, Suriye Savaşı, sonu görülmeyen, "son" hedefi olmayan bir savaş hâline geliyor: IŞİD'ın yenilmesi halinde, Suriye İç Savaşı'nın sonuna gelineceği varsayılıyordu, artık böyle bir "son" nokta yok... Ve bu "sonsuzluğa" sadece bir ay içinde geldik.

Ortaya çıkan tabloda, Suriye sahasında, Esad yönetimi, ABD, Rusya,  İran, İsrail vetabii Türkiye'nin tarafı olduğu bir savaş söz konusu.

Son bir ayda, Suriye Savaşı'nda yaşanan, sadece bazı olayları, şöyle bir anımsayalım:

-20 Ocak'ta, Rusya'nın örtük biçimde onay verdiği, TSK ve Özgür Suriye Ordusu'nun ortak biçimde savaştığı, Afrin'de YPG'ye karşı gerçekleşen Zeytin Dalı harekâtı başladı. 

-30 Ocak'ta, TSK'nın şu açıklamayı yaptı:

"30 Ocak 2018 tarihinde İdlib kuzeyinde intikâl hâlinde olan konvoyumuza, bölücü terör örgütü mensubu silahlı teröristlerce bombalı araç ile yapılan saldırı sonucu konvoyda görevli bir kahraman sivil görevli personelimiz şehit olmuş, bir kahraman silah arkadaşımız ile bir sivil görevli personelimiz yaralanmıştır."

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu hayatını kaybeden sivil personelin Devlet ve Su İşleri (DSİ) çalışanı Yasin Tanboğa olduğunu, yine DSİ çalışanı Mahmut Pakyürek'in ağır, Uzman Çavuş Ömer Güneş'in de hafif şekilde yaralandığını açıkladı.

İngiltere merkezli Suriyeli muhalif oluşum Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de konvoyun "Suriye hükümetine yakın güçler" tarafından hedef alındığını ve bir tank taşıyıcının kullanılamaz hale geldiğini iddia etti.

 

Ümit Kıvanç'ın, P24'teki  "29-30 Ocak: Dün gece neler oldu?" başlıklı yazısında tüm boyutlarını aktardığı üzere, o gece yaşanan "esrarengiz" gerilimde, Suriye ve Rusya Ordusu önemli rol oynadı.

Hürriyet'in Ankara Temsilcisi Yardımcısı Uğur Ergan, 31 Ocak tarihli, “İdlib’de Konvoya Saldırı”  haberinde El Ais’e giden bu Türk konvoyuna “güvenlik amacıyla Heyet Tahrir el-Şam güçlerinin eşlik ettiğini” yazdı.

Sedat Ergin'in, "Heyet Tahrir el-Şam" tarifini alalım; oldukça diplomatik bir tarif bu çünkü. Daha da "dikensizini", gerçeklerden uzaklaşmadan bulmak da zor:
"Heyet Tahrir el-Şam, terör örgütü olarak kabul edilen El Nusra’nın 2017 başında Suriye’de başka grupları da içine alıp genişleyerek kurmuş olduğu bir Selefî organizasyonu... El Nusra, Afganistan kökenli El Kaide’nin Suriye uzantısı olarak ortaya çıkmış olan bir grup." 
 
-3 Şubat'ta, İdlib'de, cihatçı grup Heyet Tahrir el-Şam (TSK Konvoyu'na eşlik ettiği öne sürülen), Rus Sukhoi-25 uçağını düşürdü. 

-6 Şubat'ta Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "İdlib’de tesisine devam edilen 6 numaralı gözlem noktasındaki Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarına 05 Şubat 2018 tarihinde, terör örgütleri tarafından gerçekleştirilen roket ve havan saldırısı neticesinde bir kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, hayati tehlikesi olmayacak şekilde kahraman beş silah arkadaşımız ile bir sivil görevli personelimiz yaralanmıştır" denildi.

-ABD askerî yetkilileri, 7 Şubat günü Suriye hükümetine bağlı yüzlerce savaşçının Fırat Nehri'ni geçerek, Deyr ez Zor vilayetindeki Hişam kasabası yakınlarında, Amerikan askeri danışmanlarının da bulunduğu YPG mevzilerine topçu saldırısı başlattıklarını açıkladı. 

-Bu olayın ardından, ABD güçlerinin aynı gün, Deyr ez Zor yakınlarındaki bir hava saldırısı gerçekleştirdiği ve bu saldırıda, Rus özel güvenlik şirketleri ya da milis yapılarına mensup 13 paralı askerin öldürüldüğü öne sürüldü.
-10 Şubat'ta İsrail, Beit Şean'da kendi hava sahasında, İran'a ait olduğunu iddia ettiği bir insansız hava aracını vurdu. Ardından da, aynı gün İsrail Ordusu, Suriye'de hem Esad hem de İran'a ait 12 askeri hedefe saldırdı.  Bunun üzerine gene aynı gün, Suriye'ye ait uçaksavar füzeler, bir İsrail askerî uçağını, Hayfa yakınlarında düşürdü. 

-Lübnan'ın İran destekli grubu Hizbullah, uçağın düşürülmesinin, "İsrail'in bir daha asla Suriye hava sahasını ihlal edemeyeceği" yeni bir dönemin başladığı yönünde bir açıklama yaptı. Rusya'nın bu noktada araya girerek İsrail'in, Suriye'ye karşılık vermesini engellediği ifade ediliyor. İsrail ve Suriye de, tansiyonu düşürme yolunda sinyaller verdi.

-18 Şubat günü, Münih Güvenlik Konferansı'nda, İsrail Başbakanı Binyamin Nethanyahu, konuşması esnasında düşürdükleri İran'a ait insansız hava aracının parçalarını çıkarıp, İran heyetine doğru salladı.
-Şimdi de, Ankara tarafından, Afrin'e Suriye güçleri konuşlandığı takdirde, Türkiye'nin buna karşılık vereceğine yönelik açıklamalar yapılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 19 Şubat'ta Rusya lideri Vladimir Putin ile telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığı kaynakları, görüşmede başta Afrin ve İdlib olmak üzere Suriye’deki son gelişmelerin ele alındığını belirtti.
Erdoğan Putin'e, Suriye yönetimine bağlı güçlerin Afrin'e gireceği iddialarıyla ilgili olarak, "Suriye rejimi bu yola girerse sonuçları olur" dedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye yönetimine bağlı güçlerin Afrin'e konuşlanacağı haberleriyle ilgili, "Rejim YPG’yi korumak için giriyorsa Türk askerini kimse durduramaz" şeklinde bir açıklama yaptı.

-Gene aynı gün, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, ülke ismi vermeden Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde Suriye ordusunun İdlib'deki harekatını durdurmaya çalışan ülkelerin asıl amacının Nusra Cephesi'ni desteklemek olduğunu söyledi.

Lavrov, Güvenlik Konseyi'nde Suriye hükümetinin "insanî yardım amacıyla bu iki bölgede en az bir ay süreyle harekatlarını durdurması" çağrıları yapıldığını hatırlatarak, insani durumun özellikle abartıldığını öne sürdü.

Lavrov, "şu anda Hayat Tahrir el Şam (HTŞ) adıyla varlığını sürdüren Nusra Cephesi'nin", BM Güvenlik Konseyi tarafından "terörist bir örgüt" olarak tanımlandığını ve şu an İdlib ve Şam'ın dış mahallelerinden Doğu Guta'nın bu örgütün denetiminde olduğunu kaydetti.
 
-Esad Yönetimi, 18-20 Şubat arasında, abluka altında tutmakta olduğu Doğu Guta bölgesine ağır hava saldırıları düzenledi. Saldırılarda 70 kişinin hayatını kaybederken, 400 kişi yaralandığı söyleniyor.
Doğu Guta'ya yönelik saldırılar, Halep'e uygulanan taktikle, bombalama yoluyla "yıldırıp terk ettirme" olacağa benziyor. Doğu Guta'nın, tamamen Esat Yönetimi tarafından sarılı olması, bir çıkış koridoru sağlanana kadar, son 48 saatte yaşananların günlere uzayacağını düşündürüyor.
 
Tüm bu tablo, öncelikle, 7 yıllık Suriye Savaşı'nın, Lübnan Savaşı gibi sonuçsuz biçimde en az 15 yıllık bir zaman dilimine uzayabileceğinin işaretlerini veriyor. Yani, tıpkı 1975'te başlayan Lübnan Savaşı'nın 1990'a kadar uzatmalı biçimde sürdüğü şekilde, ülkede asıl yönetim yapısının değişmeden  "kimin hangi köşeyi kapacağı" çatışmasının yıllara yayıldığı bir ortam söz konusu olabilir.

Üstelik, Suriye'ye taraf olan güçlerin sayısı, beklentileri, aralarındaki çelişkileri Lübnan Savaşı'na taraf olanlardan çok daha fazla.

Diğer bir deyişle: Lübnan Savaşı'nda, İran-Irak-Suriye-İsrail arasında yaşanan güç çekişmesi; Suriye Savaşı'nda ABD-Rusya-Türkiye-İran (ve tabii Esad Yönetimi), sayıları binlere ulaşan paramiliter gruplar, hâlâ varlığını sürdüren IŞİD,  El Kaide kökenli Hayat Tahrir el Şam, YPG ve diğer Kürt gruplar, arasında yaşanan güç çekişmesinin yanında çok daha "çözümlenebilir" kalıyordu.

Şu anda net olarak söylenebilecek tek şey, Suriye Savaşı'ndaki "büyük oyunculardan" İran ve Rusya'nın, bu savaşa çok fazla "yatırım" yaptığı ve kazanmadan çekilmeyecekleri. Bu iki büyük güç de, Esad Yönetimi ile ittifak hâlinde.
İronik biçimde, Türkiye'yi Suriye Savaşı'nın ilk yedi yılında güçlü kılan, Batı İttifakı'nın (hâlâ) bir parçası olmasıydı. Bugün bile, Batı İttifakı-Türkiye bağlarının bu kadar üzerinde tepinildikten sonra dahi,  Ankara'nın İran-Rusya-Suriye ile muhataplığında hala en büyük kozu, Batı ortaklığı (idi). Ne var ki, gelecek yedi yıla da uzayabilecek Suriye Savaşı'nda, Ankara'nın tek "müttefiği", desteklediği Sünni-"cihad eğilimli" paramiliter gruplar şu anda. Suriye'nin paramparça olmuş Sünni-Şii mezhepsel dengeleri düşünüldüğünde; hele de, Afrin'de yeni sınır komşusu Suriye-İran destekli askerli gruplar olacaksa, Ankara'nın "paramiliter tercihi", Türkiye'nin Doğu Akdeniz-Güneydoğu-Doğu aksını artan biçimde "savaşın hinterlandı" ve parçası yapabilir.

Ve hangi takım kimin takımı, kim hangi takımdan; "gerçeklikler" Türkiye'nin içinde ve dışında iyiden iyiye karışabilir... 

.

Facebook Yorumları

Kod8
13.12.2018
Geçmişin değil geleceğin davası
4.12.2018
Gelecek geldi bile
24.11.2018
AİHM, Türkiye'ye karşı: Ne anlama geliyor?
20.11.2018
Avrupa Birliği hakkında ne düşünüyoruz?
13.11.2018
Sıra gökkuşağı dalgada
1.11.2018
Popülizme
26.8.2018
Türkiye'de insan haklarının maratoncuları
16.8.2018
Yeni dünya düzensizliği
4.8.2018
Papazı bulmak
1.8.2018
Ateşin düştüğü yer
30.7.2018
Ne anlamı var?
25.2.2018
Bu takım hangi takım?
13.2.2018
Erken seçim şartları oluşurken
3.2.2018
Görünmez davalar: Lice Davası
31.1.2018
Boğazın suları çekildiğinde
3.1.2018
Ahmet Şık: Kusurlarımızı gördüğümüz bir ayna
18.12.2017
Türk-Amerikan ilişkilerinde 'ters etki'nin adı: Brett McGurk
7.12.2017
'Milli irade' artık temsil edilmezken
5.12.2017
Kendi gönlünün efendisi düzenbaz bir hedonist
23.11.2017
Ne eşek ne zebra
18.11.2017
Ahmet Kaya ve Tahir Elçi: Aynı kaderin iki sürgünü
11.11.2017
Tahir Elçi'den "terörist" çıkartan karanlık
9.10.2017
Hayatımda tanık olduğum en korkunç kare
3.10.2017
Katalonya'da "her şeye rağmen" referandum
27.9.2017
Türkiye'nin En Mutsuz İnsanları ve Sessiz Lorke
23.9.2017
Güzel Ana
21.9.2017
Almanya 'İçişleri' Olurken, Kürtler Oldu 'Dışişleri'
13.9.2017
'Son savaşın baş aktörleri' şimdi Türkiye'de
12.9.2017
İşte ‘’Düz Dünya Tezinin" ilham kaynağı
4.9.2017
Dünya bize bir komplo
30.8.2017
"Türkçe Kürt medyasını" bitirmek
22.8.2017
Büyük Amerikan tutulması
4.8.2017
Hürriyet, Uhuvvet, Müsavat'tan Harikalar Dünyasına
30.7.2017
"Abdullah örgütünden" "Kıymalı kaşarlı terör örgütüne"
15.7.2017
Darbe kabusunun bir yılı
9.7.2017
"Yürümek" gerçek oldu
24.6.2017
'Terörist' asker mi olacak?
5.6.2017
Kaçış psikolojisi
24.5.2017
Modern mübâdele
14.5.2017
Buruk bir anneler günü
7.5.2017
İki çocuk, iki Hoca
5.5.2017
Mahalle’de son nokta
27.4.2017
Barış’ı öldürmek
24.4.2017
Her 'devrim' kendi çocuklarını yer önce
19.4.2017
Türbülans
16.4.2017
Patlama noktası
15.4.2017
Sürpriz: Perde indiğinde…
13.4.2017
Budapeşte’de popülizm savaşları
9.4.2017
Sandıktaki pusucular
5.4.2017
Kürdistan kurulurken…
2.4.2017
Karmakarışık
31.3.2017
Aslında referandumun sonucu belli
26.3.2017
16 Nisan’ın Kara Kuğusu
21.3.2017
Sistem değişikliği için yüzde kaç destek gerekir?
20.3.2017
Buharlaşan Kürt Sorunu
15.3.2017
Referandum Geçici, Ya İzleri?
8.3.2017
16 Nisan “Tarihin Sonu” mu?
22.8.2015
Barışı olmayan savaşa doğru
20.8.2015
Savaş hukuku
15.8.2015
14 yaşında AKP
13.8.2015
Ankara nasıl işliyor
8.8.2015
Drone Savaşı başladı
6.8.2015
Asker- sivil koalisyonu
1.8.2015
Rasyonel aktör
30.7.2015
Sebep ve sonuç
23.7.2015
Büyük güven krizi
18.7.2015
Her şeyin kilidi
4.7.2015
Asker- sivil ilişkileri
2.7.2015
Türkiye’nin kilidi
27.6.2015
Üst akıl
20.6.2015
Mesleki sınıra çekilmek
18.6.2015
Ankara’da son durum
13.6.2015
Ankara bildiğiniz gibi
11.6.2015
Ankara’dan bakınca gözüken
8.6.2015
Asıl demokrasi sınavı şimdi başlıyor
6.6.2015
7 Haziran seçimleri
4.6.2015
Kutuplaşmanın askerleri
30.5.2015
TIR
28.5.2015
Yolsuzluğa karşı İspanya
23.5.2015
Sandık, güven, demokrasi
21.5.2015
Sıradan vatandaşın seçim izlenimi
16.5.2015
Ölümcül karışım
15.5.2015
Popülist sistemin zaferi
9.5.2015
400
7.5.2015
Genetiği ile oynanmış medya
2.5.2015
Seçimden sonra
30.4.2015
Kalimerhaba
25.4.2015
Yas
23.4.2015
Auschwitz’in ağaran saçları
19.4.2015
Sulukule’de bir öğle vakti
16.4.2015
Entelektüelin sonu
9.4.2015
Listelerin düşündürdüğü
04.04.2015
Tetik ve medya
02.04.2015
Karanlık döneme giriş
26.03.2015
Seni sevmeyen ölsün SYRIZA
21.03.2015
Cassandra veya değil
19.03.2015
Kumarın kazananı
15.03.2015
Gücün el değiştirmesi
12.03.2015
Hakan Fidan ve Türkiye manzaraları
07.03.2015
Toksik ortam
05.03.2015
Beş çocuk
28.02.2015
İfrat, hep ifrat
26.02.2015
Çocuk ya çocuk…
21.02.2015
Kurt Adam
19.02.2015
Karnaval
14.02.2015
Şehr-i yâr
12.02.2015
Kremlinoloji
07.02.2015
Sihirbaz
05.02.2015
Milletin temsilcisi
31.01.2015
Hipokrasi, ironi ve fail
30.01.2015
Saray’dan Saray’a fark
24.01.2015
Peynir ekmek gemileri: Rusya ve Türkiye
22.01.2015
Sembolik şiddet
17.01.2015
İslamcı popülizm
15.01.2015
Son faili meçhul: İnsan hakları
10.01.2015
Yoksa dünya cehennem mi!
09.01.2015
Dönüm noktası
03.01.2015
Yeni Kürt Sorunu
01.01.2015
Tarihin deney sahasında
27.12.2014
Çocuklara/ Çocuklarla savaş
20.12.2014
‘Hükümet gibi adam’
18.12.2014
Paralel evren
13.12.2014
CIA Raporu ve Türkiye
11.12.2014
Süper lider gerçeğe karşı
06.12.2014
Polislerin askerleşmesi
04.12.2014
Rusya ve Türkiye
29.11.2014
IŞİD’in asıl tehdidi
27.11.2014
Sesi duyulmayanın dili
22.11.2014
Makas ayrılırken
20.11.2014
Rusya’da Yalan Dünya
15.11.2014
"Siyaset mühendisleri"
13.11.2014
Barışın engeli
08.11.2014
Tarihten kopuş
06.11.2014
2007’ye dönüş
01.11.2014
Öğrenilmiş çaresizlik
30.10.2014
Faili olmayan suçlar
25.10.2014
Kassandra Sendromu
23.10.2014
İşimiz
18.10.2014
Ortak tehdidin böldükleri
16.10.2014
Savruluş
11.10.2014
Bosnalaşmak
09.10.2014
IŞİD darbesi
04.10.2014
Kaybetmek...
02.10.2014
Kobanê
27.09.2014
Medya çölü
25.09.2014
Gölgelerle savaş
20.09.2014
İskoçya sonrası
18.09.2014
Olmak veya olmamak...
13.09.2014
Drone savaşı kapıda
11.09.2014
Bağımsız İskoçya (?)
06.09.2014
'Popüler parazit'
04.09.2014
Bukalemun
30.08.2014
Bir avuç anı
28.08.2014
Bitmeyen 19. yüzyıl...
24.08.2014
IŞİD, Amberin, Ceyda...
21.08.2014
IŞİD Devleti
16.08.2014
Yeni Türkiye Partisi
14.08.2014
Seçimin galibi popülizm
09.08.2014
Beraber zaman
07.08.2014
Siyasetin sonu
02.08.2014
Stand up politika
31.07.2014
Viyana’yı aşmak
26.07.2014
EV...
24.07.2014
Dr. Jekyll ve Mr. Hyde
19.07.2014
Paradoks
17.07.2014
Yolsuzluğu yenen sır
12.07.2014
Azerbaycan 'modeli'...
10.07.2014
Yeni Avrupa Ukrayna
04.07.2014
İğneyle kuyu kazmak
03.07.2014
Eğer unutursak...
28.06.2014
Biraz da adalet konuşalım
26.06.2014
Tunus'tan Hong Kong'a demokrasi meseleleri
21.06.2014
Tapeler ve ülkeler
19.06.2014
İhsanoğlu...
14.06.2014
Türkiye’nin 11 Eylül’ü
12.06.2014
Onurlu barıştan kibirli savaşa
07.06.2014
Tiananmen
05.06.2014
Çarpıtan aynalar
31.05.2014
Podemos
29.05.2014
Avrupa’nın Truva atlar
24.05.2014
Kutuplaşmanın ‘karşılığı’
22.05.2014
İnsan saymayan kutuplaşma
17.05.2014
Zehrin çarkı
15.05.2014
Türkiye’nin Çernobil’i
10.05.2014
Onur
08.05.2014
Uzun demokrasi
04.05.2014
Faili meçhul geçmişin peşinde
02.05.2014
Halkın mı, devletin mi cumhurbaşkanı
24.04.2014
Karmaşık despot
19.04.2014
Sistem değişikliğine doğru
17.04.2014
Laclau’dan dersler
12.04.2014
Dalgakıran Mahkemesi
10.04.2014
Sandık mühendisliği
05.04.2014
‘AK-Erdoğanizm’
03.04.2014
Balkon cumhuriyeti
29.03.2014
Sandık
27.03.2014
31 Mart sabahı
22.03.2014
Gayet Açık
20.03.2014
Ses kayıtları ve seçimler
15.03.2014
Karanlıktan gelen kurşun
13.03.2014
‘Saatleri durdurun...’
08.03.2014
Bir varmış bir yokmuş...
06.03.2014
‘Sıcak denizler’
01.03.2014
Tarihin doğru yeri
27.02.2014
Gelecek
23.02.2014
Dip noktaya daha var
20.02.2014
Razgildyaistvo
15.02.2014
Gökkuşağı
13.02.2014
Zamansız hikâyeler
08.02.2014
Nefret çölünde, aşk
06.02.2014
Guernica, Roboski, Ali İsmail
01.02.2014
Caravaggio
30.01.2014
Hologram halk
25.01.2014
Yanlış soru yanlış cevap
23.01.2014
Türkiye’deki Suriye savaşı
18.01.2014
Gerçek altın
17.01.2014
Ne oldu
11.01.2014
Nereye
09.01.2014
Roboski ve askerleşen siviller
04.01.2014
‘Junk thought’ kumpas
02.01.2014
Tutarlılık meselesi
29.12.2013
Ayaz
26.12.2013
Komplonun İtalyancası
22.12.2013
Komploların ardındaki gerçek
19.12.2013
Gizli açık sır: Yolsuzluk
14.12.2013
Bir ülke, iki toplum
12.12.2013
Ak- Çay
07.12.2013
Son kahraman
05.12.2013
Avromeydan
30.11.2013
Baba...
28.11.2013
Normalleşmek
23.11.2013
Sebep değil, sonuç...
21.11.2013
Ayrı dünyaların insanları
16.11.2013
Popülika
14.11.2013
İstikamet popülizm
09.11.2013
İşlemeyen devlet
07.11.2013
İçimizdeki Finlandiya
02.11.2013
Gazetecinin gözleri
31.10.2013
Kader çarkı
26.10.2013
Statükocu reform
24.10.2013
Karagöz ile Hacivat
19.10.2013
Halkçı seçkinler
17.10.2013
Yeni Beyaz Türkler
12.10.2013
Türkiye’nin aşırı sağı
10.10.2013
Bir telefon...
05.10.2013
Politik dil
03.10.2013
Düşük yoğunluklu demokrasi
28.09.2013
Doğu-Batı aksında kırılma
26.09.2013
Birleşmiş Milletler ne yapar
21.09.2013
Utandırmak
19.09.2013
Faust
14.09.2013
Dikişsiz toplum
12.09.2013
Tahakküm
07.09.2013
Mağduriyet terörü
31.08.2013
İnce bir çizgi, bir uçurum
29.08.2013
Flódni ve 5774 yılı
24.08.2013
Geleceğe dönüş: Malazgirt-2071 vizyonu
17.08.2013
Rekabetçi otoriterlerin ‘adil oyun’ sorunu
15.08.2013
Rekabetçi otoriterlik
10.08.2013
Göçmen çiçekler ve çınarlar
08.08.2013
Jeanne d’Arc, Ergenekon, El Kaide
03.08.2013
Beyaz yalanlar
02.08.2013
Palavra ve Pravda
28.07.2013
Bugün ‘sözde’ kurşun
25.07.2013
Devlerin devleti
21.07.2013
Batı ve Doğu arasında ezilmek
19.07.2013
Kayıp giden ahlaki zemin
13.07.2013
Rayından çıkan dünya
11.07.2013
Adalet ve saygı
07.07.2013
Ceyda, Kürşat Bumin ve mesleğin ahlakı
04.07.2013
Medeni
02.07.2013
Hırvatistan: Avrupa Birliği üyesi olurken bardağın boş ve dolu tarafları
29.06.2013
‘Benim çünkü biziz’
27.06.2013
Özgür ve diğerleri
23.06.2013
Brezilya ve Türkiye; neden
20.06.2013
Rusyalaşmanın bedeli
15.06.2013
Rivolta! Gezi Ruhu
15.06.2013
Betonistan
13.06.2013
Gigantomani
08.06.2013
Dış mihraklar meselesi
06.06.2013
Siyasetin Marmara Depremi
04.06.2013
Devletin Kalbi Boştu- Şiddet Dışında
03.06.2013
Tarihe bir not: Gezi Vicdandır
02.06.2013
Bugünü tarih nasıl yazacak
02.06.2013
Gezi: Vicdan meselesi
31.05.2013
‘Biz karar verdik’
26.05.2013
Gökten üç kaya
23.05.2013
Avustralya: inadına ‘çokkültürlü’
20.05.2013
Türkiye’nin Suriyesi II: Bir Mülteci Krizi Olur Mu?
18.05.2013
Savaşın gizli yüzü
16.05.2013
Başımız sağolsun Reyhanlı
16.05.2013
Türkiye'nin Suriyesi –I
13.05.2013
Şeffaflık korkusu
11.05.2013
Kayıp bir gün
09.05.2013
Azad
05.05.2013
Basın Özgürlüğü Raporlarına göre Türkiye -1-
04.05.2013
Sansürsüz vicdan
02.05.2013
Taraf ve Adalet
27.04.2013
Türkiye’deki Suriye
25.04.2013
Şiddet ve manşet
20.04.2013
Moskova ve Boston
18.04.2013
Mayıs sınavı
13.04.2013
Roman Açılımı’ndaki barış süreci ipuçları
11.04.2013
Roman Açılımı: Nereden nereye
08.04.2013
‘Âkil âkil, söyle bana’
30.03.2013
Sınır tanıyan ‘gazeteciler’
28.03.2013
Can çekişen bir meslek: Gazetecilik
23.03.2013
Hasan Cemal’e teşekkür
21.03.2013
Gazetecilerin olmadığı bir dünya
16.03.2013
Aşk ve muhabbet zamanı
14.03.2013
Macaristan’dan Tunus’a adaletsizlik
09.03.2013
VAKAD’a kapatma davası: Barışın turnusol kâğıdı
07.03.2013
Kadınlar Günü’nün iki ‘şok’ haberi
02.03.2013
Neo-Gladio
28.02.2013
No Pasarán- ¡No pasarán!- On ne passe pas!- They shall not pass!
23.02.2013
Berfo Ana’yı ‘Işığa Hasret’ bıraktık
21.02.2013
Her şeye rağmen hayat
16.02.2013
İnsanlık zinciri
14.02.2013
Davalaştırılan insanlar
07.02.2013
Can damarları
02.02.2013
Acı Bal
31.01.2013
Bir adım ötesi Tuna
26.01.2013
24 Ocak 2013, Türkiye tarihi için kara bir gündü
24.01.2013
Damak tadının idaresi
19.01.2013
Güvercinka
17.01.2013
Parrhesia
12.01.2013
‘Derin’ devlet
10.01.2013
Sadece iyi haberler
05.01.2013
Barış mümkün mü
03.01.2013
Sevgili Hocam
29.12.2012
Öğrencilerin ‘Kış Gülü Devrimi’
27.12.2012
Faili meçhul korkular
22.12.2012
Oyun değil bu işler
20.12.2012
‘Aslolan hayattır’
15.12.2012
Yasemin’den taraf
13.12.2012
Tarihin akışını tersine çevirmek
08.12.2012
Yazmanın düştüğü yer
06.12.2012
Çakma Rusya modeli
29.11.2012
Geleceğin zamanı geldi
27.11.2012
Bak Canım...’
22.11.2012
2060’a bakarken
20.11.2012
Demir Kubbe
15.11.2012
‘İnsan’ın idamı
13.11.2012
‘Kanun Benim’
08.11.2012
Tepkisel modernizm
06.11.2012
İçtihat kapısını pas...
01.11.2012
‘Hem Batı’yım hem de Doğu’
30.10.2012
Ülkenin aynası
25.10.2012
Bir avuç Don Kişot
23.10.2012
Cadılar Bayramı
18.10.2012
Dikenli güller
16.10.2012
Tarih bizim yanımızda değil
11.10.2012
Yalan dünya
09.10.2012
Kabahat kimin
04.10.2012
Hak ettiği gibi yaşamak
03.10.2012
Geleneğin İcadı
27.09.2012
Gidişat gidemeyişata
25.09.2012
Demokrasiye eksik teşebbüs: Askerleşen siviller
20.09.2012
Şekerden azınlıklar
18.09.2012
Pandora’nın Kutusu
13.09.2012
Kafalardaki sınırlar
11.09.2012
Kayıp bilginin ülkesi
06.09.2012
Kışa doğru
04.09.2012
‘Kahramanın’ dönüşü...
30.08.2012
Duvara karşı
28.08.2012
Türkiye’de aşırı sağ: Zehirli çiçek açtı
23.08.2012
Kapı duvar
21.08.2012
Kristal geometri
16.08.2012
Bir çocukluk anısı olarak savaş
14.08.2012
Giden gelmiyor, acep nedendir
09.08.2012
Gelecek geldi
07.08.2012
‘Şirin’ anarşistler
02.08.2012
Solun kurtuluşu popülizm mi
31.07.2012
Memnû
26.07.2012
İtalya ve güç kültürü
24.07.2012
İtalya: Gladio-Hançer Kültürü
19.07.2012
Sicilya düştü
17.07.2012
Mare Nostrum’dan Cosa Nostra’ya
12.07.2012
Xewn/Rüya
10.07.2012
Bulmacanın eksik parçası
05.07.2012
Hanemize ay doğdu
03.07.2012
AKP ile tarihin sonu?
28.06.2012
Engel benim
26.06.2012
Balkanlaştık bile
21.06.2012
Türkiye’nin Rodney King’i
19.06.2012
Açıkhava hapishanesi Türkiye
14.06.2012
Küçük kâinat: İnsan
07.06.2012
Farklı ve birarada: Mümkün mü
05.06.2012
Sapere Aude ve Mahir bebek
31.05.2012
İnsan yerine konmak
25.05.2012
Kıvılcım
24.05.2012
Güle oynaya savaş
18.05.2012
Görmüyor musun yanıyorum
17.05.2012
Hayatı biraz kahramanca yaşamak
11.05.2012
Tarihin gri alanları
10.05.2012
Kızgın ve kırık bir yazı
04.05.2012
Bir ‘masumiyet’ müzesi
03.05.2012
Yanlış hayat doğru yaşanmaz
27.04.2012
Avrupa’nın Truva Atları (2)
26.04.2012
Avrupa’nın Truva Atları (1)
20.04.2012
Renkli insanlar
19.04.2012
Böyle buyurdu...
13.04.2012
Geçmişle gelecek arasında
12.04.2012
Yağmurdan kaçarken...
06.04.2012
Şimdiki zamanda geçmiş (2)
05.04.2012
Şimdiki zamanda geçmiş (1)
30.03.2012
Görmek...
29.03.2012
Taşralaşmak
23.03.2012
Bir insan hakkı olarak onur
22.03.2012
Rüya yerine ‘Riyâ’
16.03.2012
Ateş üzerinde bir “Novruz” II
15.03.2012
Ateş üzerinde bir ‘Novruz’ (1)
09.03.2012
Aşırı sağın ayak sesleri
08.03.2012
4+4+4’ün arkasındaki gerçek
02.03.2012
Avrupa’dan koparken (2)
01.03.2012
Avrupa’dan koparken (1)
24.02.2012
164 yıl sonra Manifesto
23.02.2012
Cesaret ne, kabadayılık ne
17.02.2012
Bir intikam aracı olarak yargı (2)
16.02.2012
Bir intikam aracı olarak yargı (1)
10.02.2012
Dîl yarası
09.02.2012
Görünmez saraylar
03.02.2012
Kanlı Pazar, 40 yıl sonra
02.02.2012
Mefisto
27.01.2012
Girdap (2)
26.01.2012
Girdap
20.01.2012
Yükselen dalga
19.01.2012
Ateş düştü
13.01.2012
Askerleşen siviller/ sivilleşen askerler (2)
12.01.2012
Askerleşen siviller/ sivilleşen askerler (1)
06.01.2012
İnsansız hava aracı siyaset (2)
05.01.2012
İnsansız siyaset aracı (1)
30.12.2011
Masallar ve gerçekler (2)
29.12.2011
Gerçekler ve masallar (1)
23.12.2011
Avrupa’nın vicdanı öldü
22.12.2011
Barış için savaşı konuşmak
16.12.2011
Yemin billâh
15.12.2011
Kafkas Düğümü
09.12.2011
Çocukluk ve büyüklük (2)
08.12.2011
Çocukluk ve büyüklük (1)
02.12.2011
Ayna gözler (2)
01.12.2011
Ayna gözler (1)
25.11.2011
Basit sebep sonuç ilişkileri
24.11.2011
Kırılgan şeytanlar: ‘Carmen’i okumanın yolları
17.11.2011
Medya ve dekadans
11.11.2011
Dünyayı değiştiren öpücük (2)
10.11.2011
Dünyayı değiştiren öpücük (1)
04.11.2011
Zaman doğruyu gösterecek
03.11.2011
KCK, Operasyon CHAOS ve hukuk devleti
28.10.2011
Kar
27.10.2011
Van Canê
21.10.2011
Onur ve adalet (2)
20.10.2011
Onur ve adalet (1)
14.10.2011
Sistem mi insanı, insan mı sistemi
13.10.2011
Kayıp gerçeğin peşinde
07.10.2011
Yedinci ok
06.10.2011
Komplo teorimiz
30.09.2011
Kara kara bulutların ardı
29.09.2011
İnandır beni
23.09.2011
Ok ve yay
22.09.2011
Uçuruma giden yol
16.09.2011
Bir kere daha imparatorluk
15.09.2011
Mutluluk denen hayalet
09.09.2011
İsrail-Türkiye ve yeni dünya düzeni (2)
08.09.2011
İsrail-Türkiye ve yeni dünya düzeni (1)
02.09.2011
Dünyanın hükümdarı (2)
01.09.2011
Dünyanın hükümdarı (1)
26.08.2011
Çünkü yanlış (2)
25.08.2011
Çünkü yanlış (1)
19.08.2011
Miranda ve savaş
18.08.2011
Bilinmeyen dil
12.08.2011
Hayal coğrafyası
11.08.2011
Dünyanın bildiğimiz haliyle sonu
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Kod8
GÜNÜN YAZARLARI
Günün YazarlarıKod8