Kredili satışlar yüksek faizle 69 ilde hız kesti

22.2.2018 - Bu Yazı 579 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Kredili satışlar yüksek faizle 69 ilde hız kesti

Konut kredisi faizlerinin son 9 yılın zirvesine çıkması sektörü etkiledi. Bu yıl ocak ayında konut satışları aylık yüzde 27 azalırken, ipotekli alımların 69 şehirde düştüğü hesaplandı. En çok gerileme Bingöl, Bayburt’ta görülürken, İstanbul yüzde 12.9 yavaşladı.

 Hükümetin vergi indirimiyle geçen yıl rekor kıran konut satışları, devlet teşvikinin sona erdiği ve kredi maliyetlerinin yükseldiği ortamda yerini düşüşe bırakmaya başladı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye genelinde konut satışları, bu yılın ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 27 azaldı. Bir önceki yılın aynı ayı ile kıyaslandığında ise yüzde 1.7 artışla 97 bin 19 oldu. En fazla gerilemenin ipoteklilerde olduğu saptandı. Buna göre, Türkiye genelinde yüzde 1.20-1.22 düzeyinde seyreden kredili konut satışlarının yüzde 20.3 düşüşle 28 bin 678’e gerilediği belirlendi. İl düzeyinde bakıldığında ise ipotekli satışların 69 ilde düşüş gösterdiği hesaplandı. İstanbul yüzde 12.9 hız keserken, en sert düşüşün yüzde 81.4’le Bingöl ve yüzde 66.7’lik oranla Muş ve Bayburt’tan geldiği görüldü. Verilere göre, kredili konut satışı İzmir’de yüzde 21.7, Başkent’te yüzde 29, turizm şehri Antalya’da yüzde 20.5, Kayseri’de yüzde 30.2, Sivas’ta yüzde 50.9, Erzurum’da yüzde 40.3 ve Artvin’de yüzde 44.9 düşüş gösterdiği hesaplandı. İpotekli alımların sadece 9 ilde artış gösterdiği belirlendi. Buna göre Manisa’da yüzde 0.1, Çorum’da yüzde 3, Kırklareli’de yüzde 4.4, Uşak’ta yüzde 9.5, Düzce’de yüzde 2.5, Niğde’de yüzde 18.4, Erzincan’da yüzde 53.8, Ağrı’da yüzde 44.8 ve Şırnak’da yüzde 133 artış yaşandığı belirlendi. TÜİK verilerine göre, İstanbul 16 bin 336 konutla ilk sırada yer alırken, bu şehri 9 bin 720 adetle Ankara, 5 bin 841 konut satışıyla İzmir izledi. En az satış olan iller ise 4 konutla Ardahan, 5 konutla Hakkari, 35 konutla Bayburt oldu. İlk defa satılan konut sayısı bu dönemde yüzde 0,3 artarak 44 bin 363 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 45,7 olurken, ilk satışlarda İstanbul 7 bin 492 konut satışıyla en yüksek payı (yüzde 16,9) aldı. İstanbul’u 3 bin 436 konut satışıyla Ankara, 2 bin 338 konut satışıyla İzmir takip etti. İkinci el konut satışları ocakta geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 2,9 artış göstererek 52 bin 656’ya çıktı. İstanbul 8 bin 844 konut satışı ve yüzde 16,8 payla bu alanda ilk sırada yer alırken, İstanbul’daki toplam konut satışları içinde ikinci el satışların payı yüzde 54,1 oldu. İstanbul’u 6 bin 284 konut satışıyla Ankara, 3 bin 503 satışla da İzmir takip etti. Yabancılara yapılan konut satışları ocakta 2017 yılının aynı ayına göre yüzde 25,7 artarak bin 742 oldu. Bu alanda ilk sırada 545 konut satışıyla İstanbul bulunurken, bu ili 427 satışla Antalya, 161 satışla Bursa, 90 satışla Yalova ve 82 satışla Trabzon izledi. Ocak ayında Irak vatandaşları Türkiye’den 272 konut satın aldı. Ocakta Suudi Arabistan vatandaşları 160, Afganistan vatandaşları 124, Rusya vatandaşları 121 ve Kuveyt vatandaşları 108 konut edindi.   

'E-DEVLET'LE EMLAKTA 3 BOYUTLU GEZİNTİ

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, “Üç Boyutlu Kent Modelleri ve Kadastro Projesi” ile vatandaşların, e-Devlet üzerinden Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemine (TAKBİS) girerek, konutlarının içini ve dışını 3 boyutlu görebilme imkanına sahip olabileceklerini bildirdi. Yılda ortalama 20-25 milyon insanın tapu müdürlüklerinde işlem yaptırdığına dikkati çeken Adlı, “Bizim bu insanları memnun etmemiz demek, bu insanın devlete karşı saygısının, güveninin artması demektir. Bizim bunu sağlamamız gerekir. Bu yönüyle baktığınız zaman bizim her şeyden önce vatandaşa en kaliteli, en doğru ve en hızlı hizmetler verecek şekilde çalışmamız gerek. Varsa bir aksaklık bir defa önce bunu gidereceğiz.” diye konuştu. Tapu işlemlerinde mülkiyetin yerini hesaplamada 5 santimetrenin bile büyük önem taşıdığını vurgulayan Adlı, “Bu, mülkiyeti en ince detayına kadar görebileceğimiz ve hizmete sunabileceğimiz bir data olacak.” ifadesini kullandı. 

‘EV’DE FAİZ YÜZDE 1.22

Ekonomi yönetiminin yüksek faiz vurgusu rakamlarda da kendini gösterdi. Kredi ve mevduat faizlerinde yeni yılda da artış sürerken, şubat itibariyle faizler 9 yılın en yüksek seviyesini gördü. Şubat 2018 itibarıyla aylık bazda ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1,68’e, konut kredisi faiz oranı yüzde 1,22 ve taşıt kredisi faiz oranı yüzde 1,51’e yükseldi. İhtiyaç, konut ve taşıt kredileri faizlerinde 9 yıllık süreçte sırasıyla 840 baz puan, 630 baz puan ve 850 baz puan artış yaşandı.

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Ev Satışları Düşüşte
Hür Gurup Yönetim Kurulu Başkanı Hürkerim Küçükusta, Türkiye genelinde...
  
MESLEK YÜKSEKOKULU'NDAN YEŞİLAY PROGRAMI
MESLEK YÜKSEKOKULU'NDAN YEŞİLAY PROGRAMI...
  
"Kızılay'ın dünyadaki itibarı çok yüksek"
"Kızılay'ın dünyadaki itibarı çok yüksek"...
  
Kar yağışının ardından beyaza bürünen Düzce'nin yüksek kesimleri, kartpostallık görüntüler oluşturuyor
Kar yağışının ardından beyaza bürünen Düzce'nin yüksek kesimleri, kartpostallık görüntüler oluşturuy...
  
AKÇAKOCA'NIN 19 KÖYÜNDE YÜKSEK GERİLİM!
AKÇAKOCA'NIN 19 KÖYÜNDE YÜKSEK GERİLİM!...
  
Yüksek kesimler beyaza büründü
Yüksek kesimler beyaza büründü...
  
YÜKSEK HIZLI TREN ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ
YÜKSEK HIZLI TREN ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ...
  
YÜKSEK TEMPO AYNUR HANIMI HASTA ETTİ…
Reklam ajansı Serbay Interactive’in başarlı grafik tasarımcısı Aynur Can, yoğun iş temposu sonucu h...
  
Yüksekten düşen işçi yaralandı
Özel bir firmaya ait olan mermer ocağında yüksekten düşen işçi yaralandı....
  
Yolsuzluk, yüksek suç oranı, fakirlik, kutuplaşma: Brezilya’da faşist tehlike
Çeviren: Deniz Barslan...
  
Otomobil satışlarında kötü haber!
Otomobil satışlarında kötü haber! Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı,...
  
OSB'lere katma değeri yüksek yatırımcı talebi
OSB'lere katma değeri yüksek yatırımcı talebi...
  
...
  
YÜKSEK GERİLİM HATTINA ÇIKTI
Yığılca’nın dutlar köyündeki ormanlık alanda bulunan yüksek gerilim hattına çıkarak intihar eylemind...
  
Yüksek Hızlı Tren Düzce’den Geçmeli
df...
  
ARTIK YÜKSEK KAT YOK!
Deprem Haftası etkinlikleri kapsamında açıklama yapan Düzce Valisi Zülkif Dağlı, Cumhurbaşkanı Recep...EN ÇOK OKUNANLAR
Emlak8.Net