DÜZCE VALİLİĞİ, YENİ DÖNEM KARARLARINI DUYURDU

Düzce’de internet kafe, bilardo salonu, hamam, sauna, halı saha, havuz gibi işletmeler valilik kararıyla HES kodu sorma hizmet vermeye başlayacak.

DÜZCE VALİLİĞİ, YENİ DÖNEM KARARLARINI DUYURDU
30.03.2021 - 12:42
702

Pandemi döneminde korona virüsün yayılmasına yönelik alınan kararlar neticesinde kapatılan işletmeler Düzce Valiliği'nin kararına göre tekrar hizmet vermeye başlayacak. Bu kapsamda pandemi haritasında kırmızıya dönen Düzce’de internet kafe, spor ve bilardo salonları, hamam ve sauna salonları yüzde 50 kapasiteye uymak ve HES kodu sormak kaydıyla hafta içi 07.00 ile 19.00 arasında hizmet verebilecek. Halı saha, yüzme havuzu gibi tesisler ise seyirci almamak ve HES kodu sormak kaydıyla hafta içi 09.00 ile 19.00 arası hizmet verebilecek.

Valilikten yapılan açıklama şöyle;

"Hafta içi günlerde; 21.00-05.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulamasına devam edilecektir.

Hafta sonlarında? Cuma günü saat 21.00’de başlayıp Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayıp Pazartesi günü saat 05.00’de bitecek şekilde uygulanacaktır.

YEME İÇME YERLERİNE YÜZDE 50 KAPASİTE

Yeme-içme yerleri (lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb.) ile dernek lokali, kıraathane, çay bahçesi gibi işyerleri? Sağlık Bakanlığı Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan mesafe koşullarına (masalar ve koltuklar arası) göre açık ve kapalı alanlar için ayrı ayrı olacak şekilde % 50 kapasite sınırlaması ile mekanda bulunabilecek masa-koltuk sayısı ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı tespit edilerek ve HES kodu sorgulaması yapılarak, 07.00-19.00 saatleri arasında müşteri kabul edeceklerdir. Ancak bu işyerlerinde aynı masada en fazla 2 kişinin aynı zamanda oturmasına izin verilecektir.

YEME İÇME YERLERİ PAKET SERVİS YAPACAK

Yeme-içme yerleri; 19:00-21.00 saatleri arasında paket servisi veya gel-al şeklinde, 21.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde, tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan Cumartesi ve Pazar günleri ise 10.00-20.00 saatleri arasında sadece paket servis şeklinde hizmet verebileceklerdir.

GENEL KURULLARA SAYI SINIRI

Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek genel kurul dahil kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinliklere dair 02.03.2021 tarih ve 2021/9 sayılı Düzce İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararının 9. Maddesinde belirlenen usul ve esasların süregelen uygulanmasına aynen devam edilecektir.

NİKAH VE NİKAH MERASİMİ ŞEKLİNDEKİ DÜĞÜNLERE ARA

Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünlere 02.03.2021 tarih ve 2021/9 sayılı Düzce İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararının 8. Maddesinde belirlenen usul ve esasların süregelen uygulanmasına aynen devam edilecektir.

3-4 NİSAN 2021 TARİHİNDE YAPILACAK TÖRENLERE AYRICALIK

Ancak bu hafta sonu (3-4 Nisan 2021) uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında Cumartesi ve/veya Pazar günleri için daha önceden tarih almış nikah veya nikah merasimi şeklindeki düğünlere katılacaklar (katılımcı sınırlamasına uygun olmak kaydıyla) için muafiyet uygulanacaktır.

HALI SAHALARA HES KODU ZORUNLULUĞU

Halı saha, yüzme havuzu vb. tesisler, girişlerde HES kodu kullanılması ve seyirci/refakatçi/misafir alınmaması kaydıyla 09.00-19.00 saatleri arasında çalışabilecektir.

İNTERNET KAFELER HES KODU ZORUNLULUĞU

İnternet kafe/salonu, bilardo salonu, lunapark, hamam, sauna, masaj salonu gibi yerler için süregelen uygulamaya uygun şekilde? % 50 kapasite sınırına uymak ve HES kodu sorgulaması yapmak kaydıyla 07.00-19.00 saatleri arasında faaliyette bulunabileceklerdir.

EV ZİYARETLERİNE SINIRLAMA

Salgının bulaşmasında önemli bir kaynak olduğu tespit edilen aile ve akraba ziyaretleri gibi ev içi etkinliklerin sınırlandırılmasına yönelik bilgilendirme faaliyetlerine il genelinde ağırlık verilecektir.


Editör: N. Cingirt