TÜM BİRİKİMİNİ KRİPTO PARADA KAYBETMİŞ

Türkiye'de işlem yapan dijital para borsalarından Thodex'e parasını yatıran Bolulu bir vatandaş tüm birikimini bir gecede kaybetmenin şokunu yaşadı.

TÜM BİRİKİMİNİ KRİPTO PARADA KAYBETMİŞ
24.04.2021 - 10:57
789

Türkiye’nin en büyük dijital para borsalarından Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özen’in 400 bin müşterisinin hesabındaki 2 milyar dolardan fazla parayı farklı bir hesaba aktararak yurtdışına kaçtığı iddia ediliyor. Thodex'le irtibatlı oldukları tespit edilen 78 şüphelinin yakalanması için İstanbul merkezli 8 ilde operasyon başlatıldı. Diğer yandan şirket kurucusu Faruk Fatih Özer hakkında kırmızı bülten çıkarıldı. Arnavutluk'un başkenti Tiran'da olduğu belirlenen Özer'in iadesi isteniyor.

285 BİN TL KAYBETTİ

Tüm bu gelişmelerin ardından haber merkezimize ulaşan Bolulu bir vatandaş dijital para borsası Thodex’e 285 bin TL’lik bir yatırım yaptığını ve tüm birikimini kaybetmenin şokunu yaşadığını söyledi.

AİLESİNİN HABERİ YOKMUŞ

Haberde isminin geçmesini istemeyen vatandaş, yaşadığı süreci şöyle anlattı; “Thodex’e yakın bir zamanda dost tavsiyesi ve güvenilir gördüğüm için üye oldum. 10 yıllık birikim olan parayı ve arabamı satarak 285 bin TL yatırdım. Param kısa sürede 430 bin TL’ye kadar yükseldi. Şirket sahibinin kaçtığı söyleniyor. Paramız içeride kaldı ve muhatap bulamıyoruz. Ne telefonlara bakıyorlar, ne maillere. Benim gibi Bolu’da onlarca mağdur olan var. Kredi çekerek dijital paraya yatırım yapanlar var. Alacaklardan umudunuzu kesin diyenler var. Bir gecede tüm paramıza çöktüler. Bir gecede tüm birikimim uçtu gitti. Ailem paramın bankada olduğunu düşünüyor ve buraya yaptığım yatırımı bilmiyor. Psikolojimiz altüst oldu. Devletimizden bu soruna bir çözüm bulmasını istiyoruz” dedi.

Öte yandan, Türkiye’nin en büyük dolandırıcılık olaylarından biriyle karşı karşıya kalındığını söyleyen ekonomistler, özellikle hiçbir resmi dayanağı olmayan dijital para borsalarından yatırımcıların uzak durması tavsiyesinde bulunuyor.

Kaynak: Gazete Bolu


Editör: N. Cingirt