SİNE-İ MİLLETE DÖNMEKTE BİR SİYASETTİR

  • 21.08.2019 00:00

 Bu ülkenin tarihinde belirleyici unsur darbeler ve darbeciler olmuştur. Her 10 yılda bir askeri darbeler yerini sivil darbelere bırakmıştır.

19 Ağustos 2019 sabahı bir darbe ile uyandık. Diyarbakır, Van, Mardin Büyükşehir belediye başkanları görevlerinden alınarak yerlerine kayyum atanmıştır.

İçişleri bakanlığından yapılan açıklamada görevden almaya gerekçe olarak başkanların hakkında açılmış soruşturmalar gösteriliyor. Bu soruşturmaların hiç birisinde mahkeme kararı ve hükmü yoktur. Görevden almalar bir hukuki gerekçe ile de gösterilse bu bir siyasi karardır. Bu bir irade gaspıdır. Gasp ise anayasal bir suçtur. Ki Cumhurbaşkanı seçim çalışmalarında seçilseler de biz görevden alırız demişti. Bu anlamda içişleri bakanlığının gerekçesi yok hükmündedir.

Toplumu bir arada tutan anayasal güvencelerdir. Eğer ki anayasal güvence yoksa o toplumda Kaos kaçınılmazdır.

2016 Yılında başta Gültan Kışanak olmak üzere birçok belediye eş başkanı tutuklanmış, yüzden fala belediyeye kayyum atanmıştır. O günlere olağanüstü Hal durumunu bahane ederek kayyum ataması yapıldı.

Ancak bu hak gaspı bir yönetim stratejisine dönüştü. 31 Mart 2019 seçimlerinde de KHK'li olduğu gerekçesi ile birçok belediye başkanına mazbatası verilmedi. Aynı seçimlerde günlerce itiraz yoluyla sürüncemede bırakılan İstanbul belediye seçimlerini kazanan Ekrem İmamoğlu sonunda mazbatasına kavuştu. Yapılan itirazlar sonucunda YSK sadece Büyük Şehir başkanlığı seçimlerinin yenilenmesine karar verdi.

13000 farkla kazanan Ekrem İmamoğlu aradaki farkı 800 bini geçen bir oy farkı ile 23 Haziranda yeniden kazandı.

Ülkede sadece seçimden ibaret olan bir demokrasicilik oynanıyor. Bunun sonuçlarına bile katlanamayan bir tek adam rejimi var. Ülke kararnameler ile yönetiliyor. Meclisin adı var işlevi yok. Yargı sarayın etrafında sarayın icazeti kadar adalet dağıtıyor. Anayasa Mahkemesi ve AHİM kararları tanınmıyor. Ülkede de anayasal kuruluşların hiç birisinde liyakat esas alınmıyor, saraydan tebliğ edilen kararnamelerle başta Merkez Bankası olmak üzere bütün kurumlar bağımsızlıklarını kaybediyorlar.

Ekonomik kriz tırmanıyor, işsizlik artıyor, dört bir yanda savaşa meyilli bir dış politika izleniyor.

Böyle bir süreçte AKP iktidarını sürdürebilmek için koyu bir otoriter, faşist baskıcı bir yönetim sergiliyor. Kişi hak ve özgürlükleri, can güvenlikleri ağır tehdit altındadır.

Bu koşullarda Kürt Coğrafyasında ki belediyeler birer ikişer kayyuma devrediliyor.

Son 19 Ağustos sivil darbesinden sonra gözler doğal olarak başta HDP olmak üzere diğer muhalefete çevriliyor. Muhalefet Kürtlerin Ankara ve İstanbul gibi belediyeleri demokrasi adına nasıl sahiplendiği gibi Diyarbakır Mardin ve Van belediyelerinin gaspı karşısında sahiplenici bir tutum almalıdır. Henüz sosyal medya ortamında ''kabul edilemez' yolu serzenişleri geçmiş değil tepkiler.

HDP genel başkanı Sezai Temelli yaptığı açıklamada ‘’ Tüm yerel yönetimlerde, tüm demokratik zeminlerde demokrasi mücadelemize devam edeceğimizi belirtmek isterim’’ dedi.

Elbette demokratik kazanımlarda ısrarcı olmak bir siyaset yöntemidir. Ancak halkın iradesi anayasal güvence içerisinde değilse aynı yol ve yöntemlerle siyaset yapılamaz. Çünkü tek adam rejimi ahlaki çürümüşlük ve hukuksuzluk, keyfilik üretiyor. Kayyum siyasal ahlaki çürümüşlüğün bir meyvesidir. Siyasetin bittiği yerde Muhalefet mecliste ki duruşunu yeniden gözden geçirmelidir.

HDP Meclisten ve Belediyelerden çekilmeyi önüne koyup ciddi ciddi tartışmalıdır. HDP’nin meşruiyet ihtiyacı yoktur. Meşru olmayan tek adam rejimidir. Anayasa’yı tanımayan iktidarın kendisidir. HDP Meşruiyeti mecliste değil halkın gönlünde vicdanında aramalıdır.

Çünkü Sine-i Millete dönmekte bir siyasettir.

HDP’nin Sine-i Millet kararı rejimin meşruiyetini sarsacak ve çöküşünü hızlandıracaktır.

Bugünkü koşullarda mecliste işlevsiz bir muhalefet sergilemek teslimiyettir.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.