• 30.01.2014 00:00
  • (4062)

 

يَا اَيُّهَا النَّاسُ اِنَّ وَعْدَ اللّٰهِ حَقٌّ فَلَا تَغُرَّنَّكُمُ الْحَيٰوةُ الدُّنْيَا وَلَا يَغُرَّنَّكُمْ بِاللّٰهِ الْغَرُور

“Ey insanlar, Allah’ın (gelecek) vaadi haktır, o halde sakın dünya sizi aldatmasın ve

aldatıcı(lar) sizi Allah ile aldatmasın.” Fatır Suresi/5.

Büyük liderlere yakışan fedakârlık ve riskle çözüm sürecini başlatan ve kararlılıkla sürdüren başbakanımız Sayın R. Tayyip Erdoğan’a kurulan kumpaslar son bir yıldır daha da sinsileşerek devam ediyor. Bu kumpaslar hem içerde hem de dışarıda kuruluyor, ama her ikisi de maalesef insanımız üzerinden götürülüyor.

Peki, insanımız nasıl oluyor da ülkesinin aleyhine olan böyle bir kampanyaya katılıyorlar?

Çok basit,

“Ayartıcı ve aldatıcı faktörler”i bilmek yeterli. Yeter ki kandırma-ayartma “araç”larınız olsun.

Bakınız,

Öyle bir zaman diliminde yaşıyoruz ki şeytan hala aramızda mı yoksa onun işini daha iyi yapan insanların türemesinden dolayı iblis tatil mi yapıyor belli değil.

Kur’an-ı Mubin’e hayatlarını adayan ulemadan öğrendiğimize göre, Kur’an’da kimi konular sembolik ifadelerle anlatılabileceği gibi, bazen müteşabih, mübhem, muhkem ayetler/ifadelerle de anlatılabiliyor. Bu, ilahi hikmet gereği böyledir.

Kur’an bireyi ve toplumu iç(er)imizde ve dış(ar)ımızda bizi etkileyip ayartan görünür-görünmez düşmanlara karşı teyakkuzda olmamızı istiyor. Böylece -Rabbulalemin bizimle ilgili gelecekteki her şeyin ilmine vakıf olduğundan dolayı- bizi bekleyen tehlikelere karşı hepimizi uyarıyor.

İlahi uyarıların önemli bir kısmı, varlık alanımızın (ontoloji) farklılığından dolayı görünmez düşmanlara (iblis/şeytan) yöneliktir. Rabbimiz bu kötülük temsilcisine karşı pek çok ayette dikkatli olmamızı, kötülük telkinlerine kararlı bir şekilde karşı koymamızı emrediyor. Çünkü bu kötülük temsilcisinin insanları doğru yoldan çıkarmak için yapmayacağı hile yoktur.

İblis, kendisine düşman gördüğü insanları günaha, kötülüğe düşürmek için zenginliği-fakirliği, sevinci-üzüntüyü, zevki-acıyı, cenneti-cehennemi, aileyi-kabileyi-milleti, makamı-şöhreti kullanır ve bunu gerçekleştirmek için başvurmayacağı yöntem yoktur.

Ancak, bu şer temsilcisi varlık (iblis) insanın sadece aklına girerek ve/ya kalbine vesvese vererek değil, en çok da “baştan ve yoldan çıkardığı insanlar” üzerinden görüyor işini.

İşte, yukarıda “şeytan tatil mi yapıyor” derken onun baştan çıkardığı insanın diğer şeytanlardan bin kat daha iblisleştiği ve kötülüğe sevk etmede şeytanı tatile gönderecek boyutta “başarılı” olduğunu kast etmiştim. Bu insanlar şeytandan devraldıkları görevi yerine getirirken şeytanın aklına gelmeyecek, şeytanın cüret etmeyeceği yollara başvurmaktan geri durmuyor. İblis insanı inkâra razı ettikten, ayarttıktan sonra “ben bundan sorumlu değilim, zira ben âlemlerin Rabbi Allah’tan korkarım” diyor. Haşr Suresi/16.

Şeytani vazifeyi üstlenen kişinin en çok başvurduğu yöntem yalandır, hiledir. Bu kişiler diğer insanları yalanla, yalan vaatlerle kandırırlar. Güzellikler vadederek aldatırlar, kendisine güvenmesini telkin ederek aldatırlar. Bu ayartıcıların en sık başvurdukları yöntemdir.

Ben bugünkü yazımda “Allah ile aldatan ayartıcı”dan bahsetmek istiyorum. Kur’an-ı Azimüşşan’ın dikkatlerimizi çektiği bu ayartıcı kim? Allah adıyla nasıl ve ne yaparak aldatıyor?

Allah’ın lütfuyla pek çok gençle, yetişkinle başta Kur’an okumaları ve Sünneti anlama olmak üzere dersler, sohbetler yaptık ve bu sohbetlerde öğrendiğim çok şey oldu.

İşte uzun yıllar önceki bu Kur’an okumalarında beni sarsan bir ayetle karşılaşmıştım. Öyle ki insanın hangi hallere düşebileceğini, insanların nasıl aldatılacağını/aldatıldığını öğrendim. Bunlardan en çarpıcısı;

“…Sakın aldatıcı/ayartıcı sizi Allah ile aldatmasın.” (Fatır/5) ayetiydi.

Müthiş bir uyarı,

Bu ayet şu anlama geliyor:

Aldatıcı (insan veya şeytan olabilir) “bunu yapmamızı, söylememizi Allah istiyor” diyerek sizi kandıracak,

Aldatıcı Allah adına konuştuğunu iddia ederek,

Aldatıcı “Vallahi, Billahi” vb yeminler ederek sizi kandıracak,

Aldatıcı “bu Allah içindir” diyerek sizi kandıracak.

Aldatıcı “bunları bana Allah söyletiyor” diyerek kandıracak.

Aldatıcı “Allah affeder, ‘büyük davamız için’ sürekli bu günah(lar)ı işleyebilirsin” diyerek kandıracak.

Aldatıcı “bunu yapmazsan Allah seni-sizi asla affetmeyecek” diyerek ayartabilir.

Aldatıcı “siz Allah’ın son ‘erleri’siniz, bu dediğimi yapmalısınız” diyerek baştan çıkarabilir.

Aldatıcı “-haşa- Allah adına sizi yeryüzünün kurtarıcısı ilan eder”ek kandıracak,

Aldatıcı iblis olabilir, başka dinden olabilir, ateist ya da Müslüman kılıflı münafık olabilir.

Ayartıcı erkek-kadın, zengin, alımlı ya da mütevazı, derviş kılıflı, dili zikirli olabilir.

Allah ile aldatma-ayartma en tehlikelisidir kandırmaların. Zira insanlar için en büyük bahtiyarlık Allah için bir şeyler yapmaktır ki buna dikkat etmek gerek. Allah muhafaza, yoksa iş işten geçtikten sonra “Allah’ım onlara uydum” demeniz üzerine Allah, “o zaman git onlar seni kurtarsınlar bakalım” diyecek.

Kandırmayı, aldatmayı en kötü şekilde de olsa gerçekleştirmek isteyen aldatıcı “hiçbir ahlaki değer tanımadan” vurucu darbesini indirmeyi hedefler.

Şeytanın bile yapmaya utandığı şeyler, iblisin bile kendisine yakıştırmadığı pislikleri insana yaptırıp sonra “ben senin yaptığından beriyim” der çekilir: “…Ben bundan sorumlu değilim, zira ben âlemlerin Rabbi Allah’tan korkarım” demiyor muydu Şeytan? Haşr Suresi/16.

Bu ülkenin nurlu geleceğini kandırmaların en tehlikelisine başvurarak zulumata çevirmek isteyen “aldatıcı”lara karşı dikkatli olmazsak çok acılar yaşarız.

Twitter: @ahmetay_