• 9.02.2017 00:00
  • (1832)

 “İYİ Kİ VARSIN TÜRKİYE” idi gazetemiz Milat'ın dünkü manşeti. Oldukça yerinde, konunun hakkını veren bir manşet.

Neden mi?

Cevabı UNISEF'in açıklamasında.

BM geçen gün, “Arakan'a ulaşamıyoruz…” gibi akıllara ziyan bir açıklama yaptı.

Ve BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Cenevre Ofisi, Mynamar'daki Arakanlı Müslümanlara ait köylerin yakıldığını açıkladıktan sonra, “Bangladeş'e sığınanlardan yaklaşık 80 bininin çocuk olduğunu, büyük travmalar yaşayan çocuklara acil psikolojik destek gerektiğini” de eklemiş.

BM'nin yaptığı açıklama sadece bu kadar mı?

Değil tabi,

UNICEF yetkilisi Boulierac'ın yaşanan bu dram karşısında BM olarak ne yapacaklarını merak ediyor musunuz?

O zaman bu satırları dikkatle okuyun:

"BM, Arakan'ın kuzeyinden güvenlik gerekçesiyle tüm personelini geri çektiği ve bölgedeki faaliyetlerini durdurduğu için Arakan'da yardıma ihtiyacı olan çocuklara erişimimiz yok…"

Açıklama bu:

“Erişimimiz yok.”

Yani Arakanlı çocuklar BM'nin kapsam alanı dışında.

Yani?

Yani Arakanlı Müslümanların 80 bin çocuğuna katledildikleri Arakan'da hiçbir şey yapmayan BM, Myanmar sınırları dışında da yapacağımız bir şey yok, çünkü onlara “erişimimiz yok!” Diyor.

Beğenseniz de beğenmeseniz de Amerika BM'nin Fon'cusu (UNICEF) yetkilisi Boulierac'in yaptığı açıklama bu.

Sözcü bu açıklama ile koskoca! BM'nin işlevsizliğini ve acziyetini de ortaya koymuş oldu.

Biz “Dünya 5'ten büyüktür” deyince de kızıyorlar acizler. İnsanın, ‘Dünya 5'ten büyüktür'den sonra bir de Türkiye de 193'ten büyüktür diyesi geliyor, dedim.

Bakınız, Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan BM'nin aciz kaldığı yerlere kendi eşini, oğlunu, bakanlarını gönderdi. BM'nin bir türlü erişemediği bölgeye Türkiye'nin Hanımefendisi ve beraberindeki heyet gidiyor, orada mağdurları ziyaret ediyor, onları dinliyor ve dertlerine çare olmak için de çalışıyor.

Cumhurbaşkanımızın muhterem eşleri Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi, yanında oğlu Bilal Erdoğan, Mevlüt Çavuşoğlu ve Fatma Betül Sayan, 3 gün önce Arakanlı sığınmacıların Bangladeş'te barındıkları Kutupalong Kampı'nı ziyaret ettiler. Arakan'da Müslümanların yaşadıkları olaylar hakkında mağdurlardan bizzat bilgi aldı. Aldığı bilgilerden sonra Sayın Emine Erdoğan yaptığı açıklamada, “İnsan olarak etkilenmemek mümkün değil. Allah yardımcıları olsun. İnşallah bütün dünya bu konuya eğilir, dikkate alırlar hem yardım olarak hem de siyasi çözüm olarak…” dedi.

Sabah'tan Hilal Kaplan dün köşesinde yazmıştı, “İstanbul-Dakka arası 7 saati aşkın uçak yolculuğu, ardından yaklaşık bir saatlik uçak seyahati daha ve en nihayet yaklaşık 2 saatlik, köhne yolları takip ederek gidilen araba yolculuğu sonrasında kampa ulaştık. Gerçi kamp demek doğru olmaz. Zira ne altyapı var, ne yol, ne temiz su, ne düzenli yemek... Yerler çamur içinde, kanalizasyon yok; kalınan yerler üzerine kumaş gerilmiş çadırımsı çözümler ya da kafese benzeyen küçük yapılardan ibaret.” Giden heyetle birlikte kampı ziyaret eden Hilal Kaplan, Bangladeş'in imkânsızlıklarından dolayı mültecilerin yaşayacağı sıkıntıları da büyük bir üzüntü ile ifade etmiş.

Evet, BM “Erişim sorunu” nedeniyle Arakanlılara sadece uzaktan el sallarken, Türkiye Arakanlı mazlumlara el veriyor, yürek veriyor, onların gıda ve barınma ihtiyaçlarını karşılıyor.

Türkiye umuttur, Türkiye varlığı ile mazlum ve mağdurlara ışıktır. Türkiye'nin başına bela yağdırmak için yırtınan güçler işte bu Türkiye'den rahatsızlık duyuyor.

Ne demişti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan?

“Alın Arakanlı mazlumları, ne masraf gidecekse Türkiye olarak biz karşılarız.”

3 milyon Suriyeliye bakan Türkiye bütün nüfusu 1,5 milyon olan Arakanlı Müslümanlara hay hay bakar.

Siz de şu dünyanın haline bakar mısınız?

Uzaya habire koloni malzemesi taşıyabilen süperDevletler Müslüman katliamının yaşandığı Arakan'a ve sığındıkları ülkeye erişemiyor!

Türkiye yardımını ulaştırabiliyor, çocuklara destek ekipmanı gönderebiliyor, giden ekipman çocuklara destek olabiliyor, lakin ABD, Rusya, İngiltere, Almanya, Çin, Fransa, Japonya ve tıfılın Avusturya'sı ile birlikte 193 üyesi olan BM'nin Arakanlı çocuklara erişimi yok.

Sağlanamayan erişimin sebebi Müslümanlık olabilir mi?

İyi ki varsın Türkiye.