• 28.10.2017 00:00
  • (2026)

 Geçen Çarşamba günü (25 Ekim 2017) Batman Valiliği, Batman Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Kültür Müdürlüğünün paydaş oldukları organizasyonla birincisi düzenlenen Batman Kitap Fuarı’na davetliydim. Organizasyon tek kelimeyle harikaydı. Fuar ilk olması hasebiyle kusurlu olabilir diye düşünmüştüm, elhamdulillah, insana, “bu kadar mı güzel olur” dedirten bir organizasyonla karşılaştık. Şehre girişten itibaren mihmandarlık için konuklarla ilgilenecekler belirlenmiş, konuk yazarların programlarını kusursuz yürütmeleri için her şey düşünülmüştü.

Bizimle ev sahipliği için TP Fatma Zehra Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Abdurrahman Yakut ve mesai arkadaşları ilgilendiler. Öncelikle değerli Hocam Abdurrahman Beye ve arkadaşlarına müteşekkirim.

TP Fatma Zehra AHİL ismine yakışır bir yerde, Batman’a hakim bir konumda inşa edilmiş. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Petrollerine talimatıyla açılan lise, İl Milli Eğitim Müdürünün çabalarıyla 2016-17 eğitim-öğretim yılında Proje İmam Hatip Lisesine dönüştürülerek, ‘İmam Hatip böyle olmalı’ diyebileceğimiz kalitede eğitime amade. Zira kızlarımızın başarıları göğüs kabartıyor. Fen ve sosyal bilgiler programının uygulandığı liseye geçtiğimiz kayıt döneminde öğrenciler alt puanı 450 olan puanlarla yerleştiler. Ortaokul kısmı da bulunan TP Fatma Zehra AHİL alanında bölgedeki en seçkin ikinci okul olma hüviyetini şimdiden kazanmış bulunuyor.

Fatma Zehra AHİL bildiğimiz okul formatının çok ötesinde, mimarisi klasik koğuş görüntülü okullardan farklı olarak geniş ve müferreh bir iç mekan tasarımına sahip. Sınıfların düzen ve tertibi, öğrenci-öğretmen-idareci kalitesi Maşaallah dedirtecek seviyede.

Okulda  gözüme ilişen ilk şey, öğrencilerin yaptıkları o göz kamaştırıcı tablolar oldu. Tablo deyip geçmeyin; tarihimizi, milli ve manevi değerlerimizi o kadar güzel ifade etmişler ki hayran kalmamak elde değil. Okuldaki her sınıfın kapısında öğrencilerin hayatında karşılık bulan bir hadis-i şerifin yazılı olması ayrı bir güzellikti.

Konferansa geçtik, gençliğin geleceğini inşa konusunu anlattım. Konferans sonrası gelen soru ve katkılar beni 30 yıl önceki İHL kalitesinin yüksek olduğu yıllara götürdü. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Fuar, dediğim gibi zengin içeriğiyle göz kamaştırıyordu. Büyük ilgi sevindiriciydi. Fuara biraz geç gidebildim, stantları gezen ve ellerinde geçen yıl aldıkları ANADOLU KIYAMI kitabımızla beni bekleyen Batmanlı gençleri görünce yaşadığımız mutluluğu anlatamam. Batmanlılar, “Bu fuar bizim için çok değerli bir etkinlik, kitapla, yazarlarıyla bizi buluşturan Vali Bey ve ekibine minnettarız.” diyerek mutluluklarını dile getiriyorlar.

Valilik öğrencileri ihmal şöyle dursun, bilakis fuara teşvik ediyor. Öğrencilere kitap alabilecek miktarda nakdi katkı sunarak öğrenciyi kitap satınalma zevkiyle buluşturuyor. Keza Batman Valisi Ahmet Deniz Beyin okul kütüphanelerine ve öğrencilere 170 bin kitap alımı bütün güzelliği ve hızıyla devam ediyor, bugüne kadar yüzbine yakın kitab okuyucuyla buluşmuş ve buluşmaya devam edecek.

Batman’a renk gelmiş, moral gelmiş, bunda Murat Güneştekin’in Ak Parti İl Başkanı olarak atanmasının büyük etkisi olduğunu hissettim. Batmanlılar önceki dönem de İl başkanlığı yapan Murat Güneştekin için, “hemşehrilerinin bu sevincini hizmetleriyle sürdürmeyi esas alacak yüreğe sahiptir” diyorlar. Eyvallah deyip Batmanlı kardeşlerimize şehrin hayrına olacak işlerin destekçisi ve takipçisi olacağımızın sözünü verdik.

Burada Batman İl Müftüsü Turgut Erhan ve İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran Beylere teşekkür etmek istiyorum. Batman için hayırda işbirliği yaparak yarınlarımızı daha emin ellere teslim etme gayretleri her türlü takdirin üstündedir. Ayrıca İl Milli Eğitim Müdürü ve İl Müftüsünün iki müjdeleri de vardı;

Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Batman’a on bin kişilik muhteşem bir Cami ve devasa bir kütüphane yapılacak. Hatta Cami için yer olarak da yine görkemli olan Çamlıtepe seçilmiş. Sayın Cumhurbaşkanlarına teşekkürlerini bizim aracılığımızla gönderen Batmanlıları heyecanlandıran bu iki eser, şehrin çehresini değiştirecek değerdedir.

Gittiğimiz şehirlerde ilin belediyelerini, üniversitelerini soruyorum. Batman’da da sordum, öğrenci ve akademisyenleri dinledim, üzüldüm. Bunu İnşaallah yakında örneklendirerek detaylı yazacağız.