• 4.02.2018 00:00
  • (1765)

 28 Şubat 1997 darbesini 21. yılında da bazı CHP’liler hariç millet olarak tel’in ettik. Tarihin yüz karası olan 28 Şubat darbesinin bu ülkeye verdiği zararı anlatmayacağım, lakin bu ibretlik tarihin milletimizde bıraktığı travmanın hala devam ettiğini belirtmek isterim.

Geçtiğimiz Pazartesi günü Gümüşhane Ensar Vakfı ve Gümüşhane Üniversite’sinin düzenlemiş oldukları 28 Şubat panelinde idik. Başta bizleri davet eden, bihakkın ağırlayan Ensar Vakıfı Başkanı Yaşar Gül, Başkan Yardımcısı Mücahit Çelik, Gümüşhane Üniversitesi Rektör’ü, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Günay Çakır, Doç. Dr. Mustafa Ayyıldız ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Gümüşhane Üniversitesi’nde okudukları için çok mutlu olduklarını söyleyen sevgili öğrencilere de buradan kocaman teşekkürlerimi iletiyorum. Baştan sona pür dikkat dinleyen, kaliteli sorularla panele katkı sunan gençler yarını bugüne taşımayı başarmışlar. Çünkü “seçilme yaşının 18 olması bizim bugünden ülkemize katkı sunmamızı, ülke yönetiminde rol almamızı sağladı” diyen bir gençlik var artık.

Panele katılan Afyonkarahisar Milletvekili Hatice Dudu Özkal, 28 Şubat Kadın Platformu Başkanı Mine İpek, ASDER’den Emekli Albay Ersan Ergür ile birlikte 28 Şubat’ı öncesi ve sonrası ile anlatmaya çalıştık. O günlerin zerre kadar “geçmiş tarih” olmadığını bir kez daha anladım, gördüm.

***

Salı günü ise Mine İpek Hocamla İzmit ve Kartepe’de TÜGVA’nın konuğuyduk. Önce Kartepe İHL’de gençlerle buluştuk ve onlara 28 Şubat darbesinin nedenleri ve sonuçları konusunda söyleştik.

Aynı gün akşam ise Şükran Fil Hocamın da katılmasıyla İzmit Belediyesinin de katkılarıyla Uluslararası Gençlik Merkezi’nde gençlerle söyleştik. TÜGVA’nın bu ülke gençliği ve geleceği için ne kadar ağır bir sorumluluk ve ehemmiyet taşıdığını Kocaeli, İzmit, Kartepe TÜGVA temsilciliklerinin çalışmalarında bir kez daha net olarak anlaşılıyor.

Kocaeli TÜGVA il temsilcilisinin tecrübe ve hasbiliğini aynen ekibinde de görmek ayrıca mutlu ve umutlu olmamıza vesile oldu. Kartepe, İzmit ilçe ve İl Temsilcisi kardeşlerime kadirşinaslıklarından dolayı çok teşekkür ediyoruz.

TÜGVA, bu hasbi çalışmalarını bütün il ve ilçelere hatta köylere kadar götürmek zorundadır. FETÖ’nün çalmış olduğu gençliğin yerini vatanına, milletine, inancına bağlı gençlik doldurmalıdır. Kayıp nesil bu anlamda büyük bir yara açmıştır.

***

Çarşamba günü de Diyarbakır TÜGVA il temsilciliğinin 28 Şubat ve öncesini yaşayanların anılarında dinledik. MGV Başkanı Hacı Bedri Baran Ağabey, Millî Gazete’nin eski Bölge temsilcisi Hacı Muhammed Alptekin Ağabey, RP Bağlar Belediye Başkanı Ahmet Yağmur Hocam ile beraber 1969’dan 28 Şubat 1999’a kadar yaşananları anlattık. Konuşmacı üç ağabey kendilerine has üslupları ve zorluklara, zulümlere karşı direnişleri ile dinleyen gençleri mest ettiler.

1 Mart Perşembe günü ise Kocaköy TÜGVA İlçe Temsilciliğinin Medeniyet ve Değerler Kulübü’nün organize ettiği “28 Şubat’ın Etkileri ve Gençler Üzerinde Oynanan Oyunlar” konulu konferansa davetliydim. Çiçeği burnunda Kocaköy TÜGVA Gençliğinin hasbi çalışmaları bana 1970’li yılların sonuna doğru Diyarbakır MTTB’deki anılarımı tazelememe vesile oldu. İlçe kaymakamı Yusuf Turhan Bey ve ekibinin de destekleri ile aşkla şevkle çalışan bu değerli genç kardeşlerime muvaffakıyetler diliyorum.

Bu ay içinde genişçe yazacak olsam da burada kısaca bir hususu belirtmek istiyorum. Kocaköy ilçesi 2015’e kadar HDP ve PKK’nın baskılarından dolayı nefes alamayacak duruma gelmişti. İlçede 2015 seçimlerinde HDP’ye % 97 oy çıkmıştı. Dikkat ederseniz “verilmişti” demedim, “çıkmıştı” ifadesini kullandım. Sebebi, ilçe öyle bir PKK ablukası altında idi ki sandıkların büyük bir kısmında açık oy, gizli tasnif uygulaması yaşanmıştı. İlçe sakini insanlar karamsar, bezgin bir şekilde başlarına gelecek musibeti bekliyorlardı.

Sonra bir gün ilçeye Yusuf Turhan adında bir Kaymakam atandı. İlk olarak vatandaşın endişe ve korkulardan kurtulmasını sağlamak oldu Yusuf Kaymakamın, bu rahatlıktan dolayı 16 Nisan referandumunda EVET oranı % 24’e çıktı. Sonra mı?

Yazacağım inşallah.

Burada, ilçelerimizde insanlara illallah dedirten, vatandaşı kapısından kovan sosyal demokrat-ülkücü ve nihayet İYİ Parti’ci olan kaymakam-kayyumları da,

Yukarı ile direkt görüşüyorum” diyerek özellikle Ak Parti’ye oy veren köylüleri kapısından kovan kaymakamları da,

İlçeyi iki memuruna teslim edip vatandaşı parya gören ve “birkaç ayım kaldı, gideceğim buralardan” diyen kaymakam-kayyumları da yazacağım.

Sayın Cumhurbaşkanımızın bu ayın ortalarında Mardin ve Diyarbakır’a gerçekleştirecekleri ziyaretleri öncesi bu köşede inşallah.