• 16.03.2018 00:00
  • (1789)

 Diyarbakır ve Mardin, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı ağırlamaya hazırlanıyor. AK Parti İl Kongresi münasebetiyle 17 Mart günü önce Mardin’e gidecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğleden sonra Diyarbakır’da olacak.

Diyarbakır yeni il başkanı, yeni teşkilat ve görkemli bir İl Başkanlığı -ki Kadın Kolları ve Gençlik Kollarının da yer alacağı- binası ile hizmete amade. Büyük bir heyecan vardı Diyarbakırlılarda. İlk kez neredeyse geçmişte partiye hizmet etmiş bütün Ak Partililer bir araya gelip Başkanın etrafında kenetlenmiş.

Ve Belediyecilik anlamında 20 yıl sonra ilk kez Diyarbakır insanına adam akıllı hizmet ediliyor.

Düşünebiliyor musunuz?

Diyarbakır’da dostların “mutlaka gör” dedikleri parka gittim, ağzım açık seyrettim. Türkiye’nin en büyük parkları arasında yer alan Kent Park Diyarbakırlıların hizmetinde. Asla yıkılmaz, temizlenmez denilen Kırklar Dağı o ucube yapıdan temizlendi.

Diyarbakırlılarla bunu konuştuk, “Bu ucubeyi Kırklar Dağından temizlemek ancak yürek işi, gönül işidir.” Bir diğeri, “Kendimizi ilk kez büyük bir şehirde yaşıyor gibi hissediyoruz.” diyor.

İl, ilçe teşkilatları olsun, Diyarbakırlılar olsun bu Cumartesi günkü kongrenin heyecanıyla yatıp kalkıyor. Yeni il Başkan Serdar Budak’ın estirdiği olumlu havayı gördükten sonra 17 Mart kongresinin muhteşem geçeceğinden kuşku duymuyorum.

Önceki gün de Mardin’deydim. Mardinlilerde büyük heyecan hâkim. Parkta sohbet ettiğim iki amcaya, Sayın Erdoğan ilk kez Mardin’e gelmiyor ki, bu heyecan neden? dedim. Aldığım cevap oldukça anlamlıydı:

“Evet, Cumhurbaşkanımız ilk kez Mardin’e gelmiyor, ama biz ilk kez onu karşılamaya gideceğiz.”

Bu ne demek oluyor? Merak ettim dedim. Aldığım cevapla bir yandan sevinirken, diğer yanım şaşkınlık içinde kalmaya devam etti:

“Ben de bu arkadaşım da Ak Partili değiliz, bugüne kadar bir kere bile AK Parti’ye oy vermedik. Ancak son bir, bir buçuk yıldır gördüğümüz hizmetlerden ve yaşadıklarımızdan sonra geçen yılın sonlarına doğru kararımızı verdik, artık AK Parti.” dedi.

Bu söylediklerinin nedenini düşünürken Abdulgaffar Amca omuzuma dokunarak bana Mardin Gençlik Merkezini tarif etti, “Git orayı gör, sonra şehri bir gez, bir gör gel. Yaşlılarla konuş, garibanlarla, kimsesizlerle konuş, hele hele gençlerle konuş ne demek istediğimi anlarsın. Bu yüzden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a minnettarız.” dedi. Son olarak, “İnanın ömrümde bu kadar heyecanlı bir bekleyiş hatırlamıyorum.” dedi gülümseyerek.

Önce Mardin Gençlik Merkezi’ne uğradım,

İçimden, yok, burası bir gençlik merkezinden çok fazla bir şey dedim. İstanbul da dahil en az 20 ilde gençlik merkezlerini gezdim gördüm. Görmeden ne anlatsam eksik kalır. Ben şahsen kim yönlendirecekse artık Sayın Cumhurbaşkanımızın bu merkezi görmesini istirham ediyorum. Çünkü inanıyorum ki bu merkezi gören Cumhurbaşkanımız oracıkta pek çok ilde bunun emsali gençlik merkezlerinin açılması için talimat vereceklerdir.

Aracımı kenar mahallelere doğru sürdüm, Abdulgaffar Amcanın sözleri az daha bana kaza yaptıracaktı, “Bugüne kadar bir kere AK Parti’ye oy vermedim… İlk kez Sayın Erdoğan’ı karşılayacağım… Git gör… yaşlılarla… gençlerle… kimsesizlerle konuş…”

Mahalleye vardım, aracımı park ettim ve rastgele bir evin kapısını çaldım, evde yaşlı karı-koca ve torunları yaşıyordu, buyur ettiler. Hâl hatır sorduktan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’a dualarla söze başladılar. Anlattıklarını yerel idarecilerin reklamı olmasın diye anlatmayacağım, lakin “Artık bizi dinleyen var, bize sahip çıkan var, bizim derdimizi derdi bilen var” deyip mutluluklarını anlattılar. Evin bakımı dikkatimi çekti. Hasbihal ettik, sonra çıkmak için izin istedim, sağ olsunlar ikramı abarttılar. Ayrılırken Mardin Büyükşehir Belediyesinin oldukça güzel çantasına doldurdukları üç çeşit şekerli bademi ısrarla elime tutuşturdular. Alacağımı alıp dualarla ayrıldım. Başka da kimseye bir şey sorma gereği duymadım.

Bölgeye gelen mülki idare amirlerinin vatandaşla ilişkisi vatandaşların devletle, hükûmetle ilişkisini de belirliyor.

Mesela Diyarbakır Kocaköy Kaymakamı Yusuf Turhan ilçeye geldikten sonra yaşlılara, gençlere, çocuklara gösterdiği ilgi ve alaka Kocaköy’e huzur getirmiş. Öyle ki, “Biz tam göç etmek için hazırlıklarımızı bitirmişken yeni gelen kaymakamın çalışmaları ile ilçede havanın değişmeye başladığını hissettik ve göçü biraz erteleme kararı aldık ki iyi de ettik. Şimdi aradan iki buçuk yıl geçti ilçemizde huzur içindeyiz.” diyor ise vatandaş, fazla söze gerek kalmıyor. Vatandaşlar, öğrenciler memnuniyetlerini anlata anlata bitiremiyorlar.

Mardin Artuklu Kaymakamı Şakir Öner Öztürk ile ilgili söylenenleri duyunca bu yaşta, bu kadar genç bir kaymakam ancak yüreğini vatandaşın yüreğine değdirirse muvaffak olur diyorum. Kendisiyle barışık, Büyükşehir Belediyesi ile uyumlu oluşu ve ilçesini marka yapmaya and içmiş gibi gayret içinde olması onun eh işte, “idare eden” değil, “yönetici” vasfını ortaya koyuyor ki bu büyük bir kazanımdır.

Diyarbakır’da daha önce olmayan hizmetler, konferanslar, Kitap Fuarları, Hızır Projeleriyle, okuma-yazma seferberliği ile, değerler eğitimi ile; kreşlerden, engelli lisesine, spor, kültürel etkinlik, okullara Z-Kütüphane’den gençlik kamplarına kadar geniş yelpazede hizmet sunuluyor.

Bu aralar yazarlarla gençleri buluşturmayı planlayan ve Hızır Projesinin de sahibi Kayapınar Belediyesi öğrencilere 500 bin kitap dağıtıyor, beşyüzbin kitap…

Sur Belediyesi nerede gençler için bir etkinlik var ise kıt imkânlarıyla katkı sunmaktan bir an geri durmuyor.

Çermik Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu gitmediği Mahalle bırakmıyor, tutmadığı el kalmadı. Seçim çalışmalarına çoktan başlamış Şehmus başkan.

Manevi ve milli değerler konferansları, değerler eğitimi çalışmalarının sahibi Yenişehir Belediyesi bugünlerde 130 yayınevinin iştirak ettiği Kitap Fuarı ve Edebiyat Günleri tertip ediyor. Şairler, edipler Diyarbakırlılarla buluşuyor.

Kayapınar Kaymakamı Dr. Ozan Balcı ile konuşuyoruz, bana Aliya’dan cevap veriyor, “Yaptığım, başardığım işin mükafatı işimi başarıyla tamamlamamdır.”

Yenişehir Belediye Başkanı Serdar Kartal, “Bizi Peygamberlerin, ashabın yaşadığı bu şehre hizmet etmek için gönderen büyüklerimizin emanetini ve bunun sorumluluğunu omuzlarımızda taşıyarak hizmet ediyoruz.” bilincinde. Bölgeye ve hatta bütün ülkeye milletinin derdiyle dertli, ufku geniş, dünyanın gidişatı konusunda ehl-i vukuf olan kaymakamların valilerin gönderilmesi lazım.

Şahsen Çınar Kaymakamı İsmail Şanlı tayin olup giderken çok üzülmüştük, şükür ki bu Kaymakamlıkların gelişiyle seviniyoruz.

Dikkat ederseniz iki ilin başarılı valilerini, Büyükşehir Belediyelerinin hizmetlerini yazmadım bile, Sayın Cumhurbaşkanımız geliyor reklam olmasın.

Ha, bir de “köstebek” kaymakamlar var, onları yazacaktık, yerimiz kalmadı.