• 7.02.2018 00:00
  • (1259)

 Yazı dizimizin önceki bölümlerinde belediyelerin seçmen davranışını AK Parti lehine değiştirmediğini, değiştirmiş ise de bunun hissedilir oranda olmadığını belirtmiştik.

Doğrusu geçen yazımızda da bahsettiğimiz militan yetiştirmeden kaynaklı ve katı ideolojik yaklaşım olmasaydı, bilhassa kayyum atanan büyükşehir ve ilçe belediyelerinin hizmetleri AK Parti iktidarına sayılır ve bu hizmetlerin karşılığı olarak oy artışı kaydedilebilirdi. Lakin seçim sonuçlarına baktığımızda Kayyum belediyeciliğinin haklı olarak takdir gören devasa hizmetlerinin AK Parti’ye oy getirisi olmadığı görülüyor. Oysa Diyarbakır, Mardin, Van Büyükşehir Belediyeleri, Diyarbakır Merkez Kayapınar, Yenişehir ve mütevazı bütçesi ile Sur Belediyeleri, Diyarbakır Bismil, Kocaköy, Ergani, Silvan Belediyeleri, Mardin Artuklu, Şırnak, Cizre ve Batman Gercüş Belediyelerinin çalışmalarının emsali görülmemiş güzellikte olduğunu herkes kabul ediyor. Dolayısıyla bu hizmetler bir şekilde hükûmet-AK Parti için oya tahvil edilmeliydi.

Bu belediyelerin hizmetlerinden birkaç tanesini yazalım ki meramız anlaşılabilsin. Diyarbakır, Mardin, Van Büyükşehir Belediyelerinin takdire şayan çalışmaları, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan 24 Haziran seçim mitinglerinde defalarca anlattığı gibi devrim niteliğinde çalışmalardır. Altyapı, gençlik hizmetleri, park, yeşil alan, sosyal hizmetler alanında yapılmayan kalmadı. Daha da büyük projelerin yolda olduğunu söyleyebiliriz. Bu üç Büyükşehir Belediyesinin çalışmalarını Sayın Cumhurbaşkanımız defaatle anlattığı için bu güzel çalışmalar hakkında söz söylememiz hadsizlik olur. Bu sebeple biz Büyükşehir Belediyelerini değil, ilçe belediyelerinin çalışmalarını ve oya dönüşmeme sebeplerini ele alalım.

I. Diyarbakır Kayapınar Belediyesi:  

2017’nin Ağustos sonu itibariyle göreve başlayan Kayapınar Kaymakam ve Kayyumu Dr. Ozan Balcı, bir insanın takatini çok çok aşan performansıyla yepyeni bir belediyecilik anlayışına imza attı. Neler mi?

Hızır Projesi,

Binlerce aileye çok kısa bir süre içinde ulaşarak;

1.Bu ailelerin halini hatırını sormak suretiyle gönüllere köprü inşa etmeyi başardı.

2.Ziyaret ettikleri ailelere Sayın Cumhurbaşkanı’nın selamını götürerek ihtiyaçları soruldu. Tespit edilen ihtiyaçlardan yerinde giderilebilecekler yerinde giderildi. Diğer ihtiyaçlar aciliyet ve karşılanabilirlik esas alınarak çözüme kavuşturuluyor. Bu proje ile Kayapınar Belediyesi on binlerce ailenin akşam sohbetlerinin konusu oldu.

3.İlçe sakinlerinin profili çıkarılarak bundan sonra yardımlaşma ve dayanışma ekseninde bir veri tabanı oluşturuldu.

4.Devletin milletin yanında olduğu net bir şekilde gösterildi.

Z-Kütüphane,

Diyarbakır Kayapınar ilçesinde 52 Z Kütüphane açılarak standartlar yükseltildi. Çocuk ve gençlerin okuma kalitelerine anlam katan bu proje on binlerce ailenin gündemine girdi.

500 bin kitap,

Köy/Mahalle ve ilçe merkezindeki okullara beş yüz bin kitap dağıtıldı. Biliyoruz ki bu proje haftalarca konuşulan konular arasında idi.

10 bin çocuğa spor malzemesi,

10 bin öğrenciye spor malzemesi dağıtıldı. Okullarda beden eğitimi derslerinden tutun, branşına göre spor yapan bu öğrencilere dağıtılan malzemelerin ailelerdeki sevincini gidip yerinde gördük.

10 Kadın Kültür Merkezi,

Hanımların, genç kızların ihtiyaç duydukları eğitim, el becerilerini geliştirme, aile bilinci kazandırmaya yönelik bu merkezler büyük takdir gördü.

Sivil Toplum Projeleri;

Sivil Toplumla birlikte şehrin bilhassa gençlerine yönelik projelere imza atıldı. Sivil Toplum Kuruluşlarının projelerine 2 milyon TL gibi büyük bir rakamla destek oldu.

İşitme ve otistik engelliler okulu,

Şehrin en ihtiyaç duyduğu bu alana yatırım son aşamaya vardı.

II. Yenişehir Belediyesi:

Kayapınar Belediyesi gibi hizmette sınır tanımayan Diyarbakır Yenişehir Belediyesi bir de “tamamlayıcı” hizmetlere de imza attı.

10 ay önce göreve gelen Yenişehir Kaymakamı ve Kayyumu Serdar Kartal öncelikle bölge(si)nin ihtiyaçlarını belirledi.

Akabinde:

Kur’an Kursları,

6 bin kız çocuğunun hafizelik eğitimi için temeller attı. Öğrencilerin barınması için Kız yurtlarının açılması, onarılması ve yapım aşamasında olanlar bitmek üzere olması günlerce evlerin değişmez konusuydu.

Şehitlik anıtı ve alanı,

Geleneğimizde ve inancımızda şehitlere büyük değer veriliyor. Yenişehir Belediyesi Şehitlik” olarak kullanılan ve maalesef bu mertebeye uygun olmayan anıtın görüntüsünü değiştirerek mekânı olağanüstü güzelliğe kavuşturdu.

Kitap Fuarı,

Diyarbakır’da bu evsafta bir kitap fuarı daha önce düzenlenmemişti. On binlerce öğrenciye verilen çeklerle en az 2 kitap satın alma imkanı tanıyan belediye, hanelerin sohbetlerine misafir oldu.

Diyarbakır’ın Fethi,

1400 yıldır ilk kez (aksaklıkları olsa da) Diyarbakır’ın Fethi bu kadar geniş zamana (bir hafta) yayılarak idrak edildi, kutlama yapıldı.

Hane ziyaretleri-sosyal çalışma,

Yenişehir ilçesinin fotoğrafını çeken binlerce hane ziyareti ile düşkünün, fakirin, yetimin yanında olan belediye, on binlerce aileye dağıttığı harcama çekleri ile de büyük dualar aldığı gibi günlerce sofraların değişmez konusu oldu.

Sivil Toplum Örgütlerine Destek,

Şehrin çocuğuna, gencine, kadın ve diğer sakinlerine katkı amaçlı projelere destek verilerek “kayıp yıllar” telafi edildi.

Bu belediyelerimizin asfalt çalışmalarını, Ana Okulu, Cami, çocuk ve gençlik şölenleri, gıda yardımı, ramazan etkinlikleri, kaldırımlar, yollar, taziye evleri, park çalışmalarını saymadım bile.

Bütün bu hizmetler yapıldığı ve yapılan bu hizmetler takdir edildiği halde eğer Ak Parti oyunu arttırmıyorsa sorun anlattıklarımızdan daha derin. Bunun için doktora tezleri hazırlansa yeridir.

Keza Şırnak, Cizre, Artuklu, Ergani, Kocaköy, Silvan, yeni atanan kaymakam-kayyum ile Bismil Belediyelerinin hizmetleri takdir ve dua alıyor.

Saydığımız bu belediyeler sosyal devlet bilinci ile,

Sivil Toplum Örgütleri ile uyumlarıyla,

Dezavantajlı kesimlerin mağduriyetini asgariye indirmekle büyük hizmetlerin öncüsü oldular. İlçelerindeki on binlerce ailenin dua ve takdirlerini kazandılar.

Ancak bu ilçedeki ailelerin oyları Ak Parti’ye gitmedi.

O zaman sorun ne?