• 1.02.2017 00:00
  • (2045)

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti'nin başına geri döndüğünde partisiyle ilgili yaptığı en önemli vurgu “metal yorgunluğu” vurgusuydu. Erdoğan, üç yıl ayrı kaldığı partisinde bazı kaymalar olduğunu gözlemledi ve bunu partisine üye olduğu andan itibaren dile getirmeye başladı. Ne var ki, Erdoğan'ın “metal yorgunluğundan” kastettiği şeyi bazı kesimler yanlış yorumladı. Üst üste seçimlere girmenin teşkilatları yorduğu ve bu yorgunluk neticesinde boşluklar, isteksizlikler oluştuğu dile getirildi. Oysa Erdoğan'ın metal yorgunluğundan kastı bunların hiç birisi değil! Erdoğan tam olarak bir “yapı bozumundan” bahsediyor. Bunu bazı teşkilatların “eksen kayması” olarak da değerlendirmek mümkün. Buradan hareketle önümüzdeki kongre sürecinde yapılacak değişiklikleri bu minval üzere değerlendirmek gerekiyor.

Erdoğan, özellikle teşkilat buluşmalarında yaptığı konuşmalarda değişim sürecini sık sık dile getiriyor, Mart 2019 ve Kasım 2019 seçimlerinin önemine vurgu yapıyor.

İstanbul teşkilatının düzenlediği bayramlaşma programında şöyle dedi Erdoğan:

“Teşkilat başkanlığımız hazırlıklarını yapıyor, bayramdan sonra artık gerek illerde, gerek ilçelerde ve gerekse beldelerde kongreler silsilesi içerisinde çalışmalarımızı başlatacağız. Bu yılsonuna kadar çalışmaları hızla tamamlamanın gayreti içerisinde olacağız. İstiyoruz ki bu metal yorgunluğunu giderelim, çok daha güçlü şekilde 2019 Mart'ına, Kasım'ına hazırlanalım. Bu bizim çok çok önemli”

Erdoğan, toplumun nabzını çok iyi tutan bir siyasetçi. Bugüne kadar girdiği tüm seçimleri kazanması halkla kurduğu derin bağın bir sonucu. Erdoğan'ın bir diğer özelliği de seçmenlerin seçimlerde verdiği mesajları ve sandıktan çıkan sonuçları il il, ilçe ilçe, belde belde analiz ettirerek halkın talepleri doğrultusunda rota çizmesidir. Erdoğan, 1 Kasım ve 16 Nisan seçimlerinde halkın vermiş olduğu mesajları çok net algılamış durumda. Bu nedenle hem halkın verdiği mesajların gereğini yerine getirmek hem de yüzde 50+1'e hazırlık yapmak için teşkilatlarını yenilemeyi, yapı bozumuna uğrayan, geldiği yeri unutan, halkla bağını koparan, dünya ihtiraslarının peşinden koşan, makam, mevki sarhoşluğuna kapılan ve imtihanı geçemeyenleri değiştirmeyi planlıyor.

Bu kapsamda AK Parti Teşkilat Başkanı Mustafa Ataş başkanlığında teşkilatlarla ilgili kapsamlı bir çalışma yapılıyor. İl ve ilçe teşkilatlarında “metal yorgunluğu MR'ı” çekiliyor.

Kongreler bu ay itibariyle başlayacak.

Ancak kongrelerle ilgili izlenecek yöntem henüz belirlenmiş değil.

Uygulanacak yöntemle ilgili tartışılan konulardan birisi teşkilatların istifalarının alınarak mı, alınmadan mı kongreye gidileceği hususunda.

Diğer bir husus da AK Parti'nin bugüne kadar uyguladığı belde, ilçe ve il kongreleri sırasının değiştirilip değiştirilmeyeceği.

Bu hususta, kongrelerin bu defa önce illerden başlanıp sonra ilçe ve beldelere geçilmesi görüşü hâkim. Kuşkusuz bu görüşün haklı bir gerekçesi var. AK Parti, bu defa işi çok sıkı tutmak istiyor. Bu nedenle yeni seçilecek il başkanlarının kendi çalışma ekibini, yani ilçe başkanlarını Genel Merkez ile istişareli bir şekilde kendisinin belirlemesi isteniyor. Böylelikle il-ilçe uyumsuzluğu veya performans kaybı gibi olumsuzluklarda sorumluluğun tamamen il başkanında olması düşünülüyor.

Önce il başkanının seçileceği il kongresinin yapılması, ardından yeni il başkanının da içinde olduğu yeni ekibin il başkanlığı ile uyumlu çalışacağını düşündüğü isimleri tespit edip Genel Merkez'e bildirerek istişare sonucunda ilçe başkanlarının belirlenmesi ve kongreye bu şekilde gidilmesi seçeneği masada.

Son noktayı Cumhurbaşkanı Erdoğan koyacak. Kongre sürecinde nasıl bir yöntem belirleneceğine dair son kararı Erdoğan verecek.

Erdoğan, partisini 2019'a hazırlamak ve metal yorgunluğunu ortadan kaldırmak istiyor.

AK Parti teşkilatlarının en az yüzde 40'ının değiştirileceği söyleniyor. Özellikle Doğu ve Güneydoğu teşkilatlarının yenileneceği, 16 Nisan'da başarısız olan illerin de tek tek elden geçirileceği konuşuluyor.

Son tahlilde AK Parti teşkilatlarının şunları hiç aklından çıkarmaması gerekiyor!

Türkiye, iç ve dış mihrakların saldırısı altında.

Bu saldırıların ana hedefi Türkiye'ye diz çöktürmek.

Bu yüzden Erdoğan'a karşı saldırıların sonu hiç gelmiyor. Erdoğan'ı devirip Türkiye'yi teslim almak istiyorlar. Farklı sürümlerle Erdoğan'a karşı saldırılarını sürekli güncelliyorlar.

Tüm bunlar oluyorken, Erdoğan'ın mücadelesini kendi mücadelesi olarak görmeyenlerle yol yürünmez!

AK Parti, Erdoğan'a yük olan değil, Erdoğan'ın omuzundan yük alan il ve ilçe başkanları ile yola devam edecek!

Bundan böyle hiçbir teşkilat mensubu kendisini “bulunmaz Hint kumaşı” görmesin!

Bu dava, ümmet davasıdır!

Erdoğan, bu davanın lideridir!

Her kim kişisel ikbal peşinde koşup, davayı akamete uğratır ve Erdoğan'ı yalnız bırakırsa ümmetin iki eli onun yakasındadır!

Böyle biline…