• 17.12.2017 00:00
  • (1748)

 Önce şu satırları birlikte okuyalım:

“Amerikan tarihinde daha önce hiç görülmemiş hain bir planla ilgili kesin olmasa da ikinci derecede sayılacak güçlü kanıt var: Obama’nın adalet bakanlığı ve FBI, 2016 başkanlık seçiminde, Donald Trump’ı mağlup edip Hillary Clinton’ı kazandırmak için çaba gösterdi.

Seçimi bu apaçık uygunsuz çabayla etkilemeleri başarılı olmayınca, kumpasçılar bu defa seçimin sonuçlarını geçersiz kılmak ve kendisini başkanlıktan uzaklaştırmak için Başkan Trump’la ilgili bir sahte soruşturmayı devreye soktular.

Devlet görevlilerinin demokratik bir seçimle işbaşına gelmiş liderliğe baş kaldırarak kendi politik görüşlerini hükümet politikası yapmak üzere gizlice örgütlenmeleri anlamına kullanılan ‘derin devlet’ yapılanmasından bile daha ötede Makyavelist bir yapı söz konusu.”

Ne anladınız bir Amerikalı siyaset yorumcusunun kaleminden çıkan bu satırlardan?

Amerikan derin devleti Trump’a karşı

Ben kendi anladığımı yazayım:

ABD’de FBI ve adalet bakanlığı içerisinde bir ‘gizli’ yapılanma varmış…

Bir tür ‘derin devlet’ yapılanması…

Yapılanma içerisinde yer alanlar siyaseti kendilerince biçimlendirmeye kalkışacak kadar gözü dönmüş tiplermiş…

Önce Trump’ı seçtirmemek, rakibi Hillary Clinton’u başkan yapmak için harekete geçmiş bu yapı; başaramayınca, bu defa seçilmiş başkanı yerinden etme çabasına girişmiş…

Kendimi Amerikalıların yerine koyup “Wow” deyiverdim ülkenin en çok izlenen haber kanallarından Fox TV’nin internet sitesinde yazan Gregg Jarrett’in yazısının girişiniokuyunca…

Amerika da giderek ‘komplo’ ve ‘kumpas’ sözcüklerinin günlük hayata girdiği bildik ülkelerden biri haline gelmiş…

Gregg’in yazısı aslında bir başka komplo iddiasını püskürtmeyi amaçlıyor; Trump’ın Amerika’ya başkan seçilmesini Vladimir Putin’den talimat alan bir grup Rus bilgisayar korsanının sağladığı kanaatine dayanan ‘komplo’ iddiasını…

İki iddiayı birleştirebiliriz: FBI içinde yuvalanmış ‘derin devlet’ uzantısı kumpasçılar Hillary’i başkan seçtirmek için kumpas kurdular, Rus korsanlar müdahale edince ilk kumpas başarılı olamadı; şimdi aynı yapı Trump’ı erkenden yerinden etmek için çabalıyor.

Doğru olabilir mi bu iddialar?

Tapeler, telefon mesajları…

Rusların Batı ülkelerindeki seçimleri etkilemek üzere çabaladıkları genel bir kanaat. Almanya bile bu kanaate sahip.

Dediklerine göre, Ruslar’ın bu amaçla faaliyet gösteren bilgisayar korsanları ekibi var; üstelik Moskova merkezli bir haber ajansı ile radyo ve televizyon da etkili yayınlarıyla algı operasyonlarına katkıda bulunuyor.

ABD adalet bakanlığı bu iddiayla ilgili bir soruşturma açtı ve başına Robert Mueller’i getirdi.

Mueller FBI’yı 12 yıl (2001-2013) yönetmiş bir hukukçu.

Kendisini Trump ‘soruşturmacı’ görevine atadı, ama Trump yandaşları onun FBI kökenini hatırlatarak ‘derin devletin adamı’ olduğunu ileri sürüyor ve raporunu yayımlamadan önce hemen kapıya konulmasını talep ediyorlar.

Peki ‘kumpası’ ispat için var olduğu söylenen ‘ikinci derecede kanıt’ ne?

Tapeler…

Evet, biri FBI’ın Hillary Clinton ile ilgili soruşturmayı emanet ettiği, esas görevi FBI’ın terörle mücadele biriminin başkan yardımcılığı olan özel ajan (Peter Strzok), diğeri de onun sevgilisi olduğu öğrenilen FBI avukatı (Lisa Page) arasında teati edilen mesajların tapesi.

Aralarında konuşurken Trump’tan ‘aptal’ ve ‘iğrenç’ diye söz ettikleri anlaşılan bu ikili şöyle yazışmış:

Page: “Belki de sen o tehditten ülkeyi korumak için bulunduğun yeri terk etmemelisin.”

Strzok: “Teşekkürler. Ben de konuya öyle yaklaşmaya çalışacağım. Ülkeyi her ne pahasına olursa olsun koruyabilirim…”

Kumpasın kanıtı olarak bu mesajlar gösteriliyor.

‘Tehdit’ ile Trump’ı kast ettiklerinden hareketle…

Kumpas ve komplo ABD’yi esir almış görünüyor

Konuya ilişkin yayınları okur, haber ve tartışmaları ekranda izlerken Amerikalıların kafalarının ‘kumpas’ konusunda çok karışık olduğunu anladım.

Bir kere, ‘kumpas’ veya ‘komplo’ sözcükleri kullanılmaya başlanınca iddiaların nerede duracağı bilinemez.

Orada da kalmaz, hemen her konu ve iddiaya yeni bir komplo veya kumpas gözüyle bakmaya başlanır.

Nitekim ABD’de de öyle oluyor.

Şimdi birileri Mueller ve FBI’yı Trump’ı yerinden etmeyi amaçlayan bir kumpasın parçası görüyor ve bu iddiayı ekranlara da taşıyor ya.. başka birileri de, yine Mueller ve FBI’ın soruşturmasını, “Putin tarafından seçilmesi sağlanmış Trump’ın gitmesini imkânsız kılmak için kullanılan maşalar” olarak görme eğilimde.

Yani?

Hah, ‘yani’si şu: Mueller baştan başarısız olmak üzere görevlendirildi, hazırlayacağı rapor Trump’ın iş başında kalmasını sağlayacak.

Öyle deniliyor.

Görüyorsunuz, ‘önüm arkam sağım solum kumpas’ durumu.

Amerikalıların işi zor.

Konuyu biraz da Rıza Sarraf (Reza Zarrab da deniyor) konusuna da ışık tutsun diye ele aldım.

Bilmem yararı oldu mu?