• 16.05.2018 00:00
  • (1764)

 Gözler bir ay sonra yapılacak seçimlerde, kulaklar Kudüs’te bir kez daha sergilenen İsrail vahşetinde olsa da, dikkatlerin üzerinde yoğunlaştığı bir konu daha var: Ekonomi… Ekonominin de şu sıralarda dışa vuran en önemli göstergesi Türk lirasının durumu…

Lira bütün diğer ülkelerin paralarına karşı hızla değer kaybediyor.

En son baktığımda TL’nin dolar karşısındaki değeri 4.50’ye bayağı yaklaşmıştı.

Kimi maaşının eridiğini düşünüp ay sonunu getirme endişesiyle konuya yaklaşsa bile, bazıları da seçime giden ülkemizde insanların sandık kararlarını etkileme ihtimalini düşünerek konuyla ilgileniyor. Öğrenilmiş bir kabul gibi, ‘‘Ekonomi herkesi rahatsız edecek derecede bozuk olduğunda seçmen mevcut iktidarı suçlayıp alternatif arayışına giriyor’’ tespitinde bulunanlar benim etrafımda çok.

AK Partili dostlarım arasında da var böyleleri.

Ben de konuyu bilebilecek durumda olan bir uzmanla konuştum.

Tespiti doğruladı.

Güvenilir bir araştırma kurumunun 2015 yılında birbiri ardına yapılan (7 Haziran ve 1 Kasım) iki seçim öncesindeki bulgularını bir grafik üzerinde paylaştı benimle.

MetroPoll firması her ay yaptığı ankette görüşülen kişilere bir de şu soruyu soruyor: ‘‘Son zamanlarda ülkemizde ekonominin iyi mi kötü mü yönetildiğini düşünüyorsunuz?’’ 

Bu soruya deneklerin önemli bölümü (yüzde 65’in üzerinde bir oran) 7 Haziran 2015 seçiminden hemen önce ‘‘İyi yönetilmiyor’’ cevabını vermiş.

Aynı soru bu defa 1 Kasım seçimi öncesinde sorulmuş, aynı cevabı verenlerin oranı yüzde 50 civarında kalmış…

Çıkan sonuç ekonomi ile seçmenin iktidara bakışını açığa vuruyor: 1 Kasım seçiminde AK Parti’nin oyu yüzde 40 çizgisine çok yaklaşmışken, ekonomik endişenin azaldığı 1 Kasım’da yeniden yüzde 50’ye dayanmıştı.

Acaba bugün durum ne?


MetroPoll’ün son araştırması ‘Nisan 2018’ tarihini taşıyor. Ona baktım, gördüğüm, iktidar partisi kurmaylarının endişelerine hak vermek gerektiği…

‘‘Ekonomi kötü yönetiliyor’’ diyenlerin oranı yeniden yüzde 60 çizgisine (62.2) dayanmış görünüyor.

AK Partililerin bile ‘‘İyi yönetiliyor’’ diyenleri yüzde 63.9’da kalmış; onlar arasında da kötü yönetildiğini düşünenlerin oranı az değil (26.2).

‘‘Ne yöne doğru ekonomi değişir?’’ diye de bir soru var ankette, ona da deneklerin yarıya yakını (46.6) ‘‘Kötüleşecek’’ olumsuz beklentisiyle cevap vermiş.

Konuyu tartıştığım uzman ‘‘Ekonomiye seçmen tepkisi önemli, ama seçmen bir konuya daha önem veriyor, onu da unutmamak gerekir’’ dedi bana. Seçmen bir de terör konusuna aşırı önem veriyormuş…

2015 yılı ortalarına kadar Türkiye’de terör eylemleri unutulacak kadar azaldığı için ‘‘Sizin kişisel olarak en önemli sorununuz nedir?’’ ucu açık sorusuna verilen cevaplarda ‘ekonomi’ ilk sırada yer alırken terör altıncı sıradaymış; sonrasında bombalar patlayıp hendeklar kazılmaya başlanınca durum değişmiş ve ‘terör’ endişesi ilk sıraya tırmanmış…Bugün (Nisan 2018) ekonomi (49.9) ve işsizlik (12.2) ilk iki sırada, terör 1.3 ile beşinci sırada.

Varın buradan kendi sonucunuzu kendiniz çıkarın.

İnsanlar ekonomiyle ilgili, hatta doların inip binmesini de gün gün izliyorlar. Araştırmada bu da görülüyor. ‘‘TL’nin 4 TL’yi geçtiğinden haberdar mısınız?’’ sorusuna, sorulanların yüzde 91.1’inin haberdar olduğu cevabını vermesi bunu gösteriyor.

Konuyu bir dost meclisinde açtığımda, siyasi hayatın içinden bir dost, ‘‘İyi ama, aynı araştırmaya göre, ekonomik gidişi iyi bulmayanların oranı bu kadar yüksek iken ‘Bu Pazar seçim olsa oyunu hangi partiye verirsin?’ sorusunun cevabına göre AK Parti yine eski gücünü koruyor görünüyor, bu çelişki değil mi?’’ diye sordu.

Doğru, kararsızlar ve sandığa gitmeyeceğini söyleyenler ile soruyu cevapsız bırakanlar dağıtıldığında AK Parti’nin oyu Nİsan ayında yine yüzde 50’ye yakın (48.1).

Baktım, mecliste bulunanlar ‘‘Vatandaş anketlerde muhtemelen bu konuda doğru söylemiyor’’ dışında makul bir cevap gelmedi.

Makul cevabı 25 Haziran günü sandık sonuçları belli olduğunda alacağız.