• 27.04.2019 00:00
  • (1437)

 Son bir kaç gün içinde Türkiye’de siyasal düzeni kökünden etkileyecek iki önemli gelişme yaşandı:

Birincisi, MHP lideri Devlet Bahçeli açıkça demokrasi karşıtı ve ırkçı öğeler içeren bir manifesto ile devlete çağrı yaptı. Çağrı, devletin açıkça aşırı sağcı ve otoriter bir çizgiye gelmesini istemekte.

İkincisi, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik bir linç girişimi gerçekleşti. Ucuz atlatıldı türü yorumlarla geçiştirildiğine bakmayalım bu saldırı ciddi olarak bir felaketle sonuçlanabilir ve arkasından Türkiye’de kimsenin hayal bile edemeyeceği şekilde feci sonuçlar üretebilirdi.

Şimdi bu iki gelişme ışığında durumu analiz edelim:

Türkiye’de sistem tıkanmıştır ve çalışmamaktadır. Partili Cumhurbaşkanlığı düzeni hem toplumsal düzeyde büyük kırılma üretmekte hem de devlet aygıtını verimli çalıştıramamaktadır. Hükümet ve bakanlar etkilerini yitirmiştir. Siyasi iktidarın nerede nasıl kullanıldığı bir bilmece halindedir. Devlette insicam ortadan kalkmıştır.

Ancak ikinci düzeyde tıkanma daha önemlidir: Erdoğan’ın başını çektiği ve AKP ile MHP’nin üstüne inşa edilen düzen hareket edemez haldedir. Bunun kök nedeni politik, dış politik ve ekonomik krizdir. Erdoğan için deniz bitmiştir. Rejim, ekonomik açıdan çaresizdir ve bunun düzelme ihtimali yoktur.

Bu ikinci noktanın altını çizmek gerekiyor: Bugün Erdoğan ile anılan müesses nizamın Türkiye’yi ekonomi, insan hakları, iç barış gibi konularda bir yere getirme imkanı artık kalmamıştır. Erdoğan üzerinde baskı oluşturan asıl dinamiklerden biri budur.

Sıkıntı da tam bu noktada ortaya çıkıyor: Çalışmayan bir sistem, kaybedilen seçmen desteği ve düzelmesi öngörülür bir sürede mümkün olmayan derinleşen bir ekonomik kriz karşısında Erdoğan ne yapmalıdır?

Anladığımız kadarı ile “ne yapmalı?” sorusu hakkında hem devlet içinde hem de devleti yöneten AKP-MHP cenahında bir tartışmaya şahit oluyoruz.

Bir kısım insan, pragmatik bir yol tercih ederek mümkün olduğu kadar normalleşmek istiyor. Örneğin Erdoğan’ın AKP Genel Başkanlığından ayrılıp eskiden olduğu gibi tarafsız bir Cumhurbaşkanlığı modeline dönmesini dile getirenler var. Normalleşme, başta CHP olmak üzere muhalefete yönelik de yeni bir dil ve davranış gerektiriyor.

Ancak şunu unutmamak lazım: Normalleşme önemli olmakla birlikte AKP’nin ve Erdoğan’ın geleceğini seçmen nezdinde belirleyecek konular artık başta ekonomi olmak üzere reel sorunlardır. Bu sorunların kısa sürede çözülmesi imkansız olduğu için normalleşmeye rağmen Erdoğan toplumsal popülerliğini yitirmeye devam edebilir.

MHP lideri Bahçeli’nin çıkışından anlaşıldığı üzere ise bir kısım aktörler ise daha da sertleşmek hatta bir tür olağanüstü rejim ile bedeli ne olursa olsun yola devam etmeyi istiyor.

Esasen Bahçeli’nin son konuşmasında önerdiklerinin hiç mümkün bir tarafı yoktur. Ancak buna rağmen Bahçeli’nin neden böyle konuştuğunu anlamak cidden zordur. Öte yandan şahin kanadın AKP’de de uzantıları vardır.

Daha kötüsü bu kanadın devlet içinde uzantılarının verdiği destek ile ırkçı, şiddeti öven pek çok kişi, ki bunların bazıları gazetelerde yazmakta televizyonlarda konuşmaktadır, kesintisiz olarak toplumu germektedir. Açıkçası bir grup meczup, şiddet yanlısı ve çete görünümlü kişinin devleti etkileyecek kapasitesi olduğu görüntüsü ortaya çıkmıştır.

Burada AKP açısından özel bir durum da bulunuyor: Son çıkışı ile Bahçeli adeta Cumhur ittifakının başat ideolojisinin İslamcılık değil aşırı milliyetçilik olduğunu ilan etmiştir. Nitekim, son döneme bakarsak Bahçeli’nin haklı olduğunu teslim etmek gerekmektedir: Başta Erdoğan olmak üzere AKP aşırı milliyetçi bir dil kullanıyor. Şaşırtıcı biçimde koalisyonun küçük ortağı MHP, ideolojik olarak AKP’yi yutmuştur.

Erdoğan pragmatist bir siyasetçidir. Şartların zorlaştığını görünce CHP’yi de içine alacak manevralar yapmaktan çekinmeyecektir. Nitekim tedavüle sokulan “Türkiye koalisyonu” bu tür bir pragmatik çıkış stratejisi izlenimi vermektedir. Erdoğan’ın şartların zorlaşmasıyla kendisinin ve AKP’nin siyasi geleceği arasında bile bir ayrışmaya gidebileceğini düşünmek yanıltıcı olmaz.

Erdoğan ekonomik ve diğer sorunları çözemeyeceğini biliyor. Öte yandan Ahmet Davutoğlu, Abdullah Gül, Ali Babacan gibi eski AKP’lilerin verdiği sinyaller Erdoğan için artık ciddi anlamda endişe verici.

Erdoğan elbette otoriterleşmeye devam da diyebilir. 24 Haziran seçimlerinden sonra olduğu gibi gerilim AKP’ye tekrar seçim de kazandırabilir.

Ancak bunlar geçici durumlar meydana getirmektedir ve bir zaman sonra AKP daha berbat bir sosyal, ekonomik ve siyasal vasat ile karşı karşıya kalmaktadır. Gerilim ile kazanılan zaferleri daha büyük siyasi ve ekonomik bedeller ile kucağında bulan yine Erdoğan’dır.

Ancak Türkiye zaten ciddi biçimde otoriter haldedir ve ülkede neredeyse iç barış kopma noktasındadır: Bu vaziyet içinde Erdoğan’ın Bahçeli’nin gösterdiği istikamette olağanüstü bir yolu tercih etmesi, Türkiye’de hızlı bir rejim bunalımı meydana getirir.

Türkiye’nin artık daha otoriterleşmeye bir gram tahammülü yoktur bundan fazlasını zorlamak başka bir rejime geçmek anlamına gelir.