• 23.11.2013 00:00
  • (3297)

 Abdullah Öcalan’ın BDP heyetiyle yaptığı son görüşmede dile getirdiği “yasal güvenceyle” ilgili endişelerin yeni süreçte giderileceği belirtiliyor. Sürecin üçüncü aşamasında İmralı’nın kaygıları giderilecek.

Abdullah Öcalan’ın “Burada hepimiz suç işliyoruz, süreç yasal güvence altına alınmalı” kaygılarının güven sağlayıcı adımlar bağlamında giderileceği söyleniyor. Doğrusu bu konuda sürecin ben yasal dayanaktan olduğunu düşünmüyorum. Oslo sürecinde belki bu konuda birtakım eksiklikler bulunabilirdi, ancak bu çözüm süreci belli bir yasallık altında yürütülüyor. Hükümet açısından bu konuda bir sorun yok. Ancak Öcalan için bunun tam böyle olduğu söylenemez. Bu yüzden Öcalan Kürt tarafı için de yasal güvence talebinde bulunuyor. Bu talep aynı zamanda Kürt tarafının süreci garantiye alma isteğini de yansıtıyor. Hükümetin bir aşamada “sil baştan” yapmasından çekinen Kürt tarafı, böyle bir durumda geride kendilerini güven içinde hissetmek istiyor.

“Yasal güvence” talebinin diğer bir boyutu da Kürt tarafının “meşrulaşma” ihtiyacı. İmralı, KCK ve BDP süreçle ilgili yasal düzenlemeler sağlandığında Türkiye kamuoyunda da meşrulaşacak ve siyasal iktidara karşı eli daha da rahatlayacak. Ayrıca Kürt tarafının şöyle bir sıkıntısı daha var; Kürt tarafı, yasal olarak kendini güvende hissedemediği için çözüm sürecinde kendini iktidara bağımlı hissediyor. İnisiyatif kullanamıyor.

İktidar için ise sürecin yasal güvenceye alınması, örgütün geçmişte olduğu gibi yeniden silaha sarılmayacağını garanti etmesine bağlı. Kürt açılımının zirve yaptığı günlerde PKK’nın Tokat Reşadiye baskını ve Silvan pususuyla o dönemde iktidarı zor durumda bırakması bugün hükümeti temkinli olmaya yöneltiyor.

Bu yüzden sürecin üçüncü aşamasında İmralı’nın beklentileri adım adım karşılanacak. Çözüm sürecinde üçüncü aşamaya geçilmek üzere. Bu aşama sürecin “normalleşme aşaması” olarak planlanmış. Bu aşamanın hayata geçmesiyle birlikte hükümetin güven veren adımları gündeme gelecek. Bu konuda benim edindiğim bilgiler üçüncü aşamanın hazırlıklarının yapıldığı yönünde. Aralık ayının sonuna doğru Öcalan’la akil insanlardan oluşan küçük bir heyet ile gazetecilerin görüşmesi gündeme gelecek. Öcalan’ın üç maddelik talebi de karşılanacak. Buna paralel olarak silahlı unsurların çekilmesi ve örgütün silahsızlanmasıyla ilgili süreç de başlayacak.

Kısaca çözüm sürecinde yeni bir döneme geçildi. Süreç, karşılıklı güven verici adımlarla ilerleyecek. Bu konuda uzlaşmanın sağlandığı ve iktidarın en üst düzeyde üçüncü aşamanın çalışmalarına başladığı belirtiliyor. Önümüzdeki günlerde bu konudaki gelişmelere şahit olacağız. Süreci sabote edecek bazı girişimlerin gündeme gelmesi kaçınılmaz gibi görünse bile çözüm süreci artık bu tür engelleri aşacak olgunluğa ulaştı.