• 11.03.2017 00:00
  • (1290)

 Rakka operasyonu, Türkiye ile ABD arasında sıkıntı yaratmaya devam ediyor. Pentegon ve ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Joseph Votel’in PYD ısrarı, iki ülke arasında ciddi bir krize yol açabilir.

ABD’de bu olumsuz gidişata dikkat çeken isim Cumhuriyetçi Senatör John McCain oldu. CENTCOM Komutanı Votel’in, PYD konusunda sorgulandığı senato oturumunda konuşan Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı McCain, ABD'nin PYD/PKK ile işbirliği konusunun "çok çetrefilli bir durum" olduğunu söyledi.

Ankara’nın PYD’yi en az IŞİD kadar büyük bir tehdit olarak gördüğünü hatırlatan McCain, CENTCOM komutanına "Türkiye, PYD’yi terör örgütü olarak görürken, ABD’nin PYD ile iş tutması gibi bir durumun içinden nasıl çıkılacak?" sorusunu yöneltti. ABD’li komutan “işin içinden nasıl çıkılacağına” dair elle tutulur bir yanıt veremeyince McCain şu uyarılarda bulundu: “Erdoğan’ın bu konuda (PYD/PKK) ne kadar ciddi olduğunun anlaşıldığından emin değilim. Özellikle İncirlik’in kullanılmasında ve Türklerle işbirliğine ihtiyaç duyulacak başka faaliyetlerde Türkiye’nin Rakka operasyonunda oynayacağı rolü takdir ettiğimizden emin değilim, takdir edeceğimizi umut ediyorum. Bir şeyler değişmediği takdirde burada bir 'tren kazası' öngörüyorum. Bilhassa Erdoğan'ın PKK/PYD’nin yarattığını düşündüğü tehdidi ne kadar ciddiye aldığının yönetim tarafından anlaşıldığından emin değilim."

John McCain, Erdoğan’ın bu konuda ne kadar ciddi olduğunu geçen ay Türkiye’yi ziyaretinde bizzat tecrübe etti. McCain, Erdoğan ile yaptığı görüşmede “PYD’nin geleceğiyle” ilgili konuyu nabız yoklamak amacıyla gündeme getirerek Türkiye’nin tavrını anlamaya çalıştı. Erdoğan’ın, PYD’nin bir terör örgütü olduğunu ve bu örgütünün geleceğinin diğer terör örgütlerinden farklı olamayacağını kararlılıkla vurgulaması üzerine McCain, bu konudaki “ara formül” üretme çabalarının faydasız olduğunu kavrayarak ülkesine geri döndü.

Pentagon’un, Trump’ın askıya almasına karşın Obama’nın Rakka planını güncelleyerek sahiplenmesi, CENTCOM komutanının PYD ile ortaklıkta ısrar etmesi McCain’in de dikkat çektiği gibi iki ülke arasında olası bir “tren kazası”nı gündeme getirmiş durumda. Rakka’ya operasyon konusunda ABD yönetimi henüz nihai kararını vermemekle beraber; Pentagon ve CENTCOM komutanı Votel’in şahsi çabalarıyla Trump’ın, PYD’ye razı edilmiş olma ihtimalinin yüksek olduğu söylenebilir.

ABD’nin, NATO müttefiki Türkiye’ye karşı Suriye’de hem PYD ve hem de Rusya ile ittifaka girmesi Ankara’nın fazlasıyla canını sıkmış durumda. Ankara, Rakka operasyonundan dışlandığını ve PYD’nin kendisine tercih edildiğini gördüğünde, bu can sıkıntısının bir tepkiye dönüşmesini bekleyebiliriz. Senatör McCain’in özellikle dikkat çektiği gibi ABD, PYD ile işbirliğini sürdürürse Erdoğan’ın ciddiyetiyle yüz yüze kalabilir. Rakka yolunda çok sert bir “tren kazası” da ihtimal dahilinde. Trump bir son dakika sürprizi yapmaz ve mevcut gidişat değişmezse –iki ülke ilişkilerinde büyük bir kopuş beklememekle birlikte- Ankara İncirlik başta olmak üzere bazı tedbirleri masaya getirebilir.