• 21.05.2018 00:00
  • (969)

 Seçimlerin en heyecanlı başlıklarından biri de partilerin YSK’ya sunduğu aday listeleri. Bu heyecan sosyal medyada daha fazla hissediliyor. AK Parti’nin aday listesiyle ilgili günlerdir hararetli bir tartışma yürüyor. “Listeleri Reis yapsın” çalışması Tweeter’da liste başı oldu.

Aday listelerini tek başına Erdoğan’ın oluşturması elbette zor. Bunun için kapsamlı bir teşkilat çalışması gerekir. 15 Temmuz’dan sonra milletvekili kriterleri de değişti. Cesur dava adamlarına ihtiyaç var. Milletvekili demek biraz da kelleyi koltukta taşımak demek. Her şeyden önce yürekli olmak zorunda. FETÖ ihanet şebekesinin darbe dahil her türlü kirli işin içinde olduğu/ olacağı görülecektir. Milletin gerisine düşenlerin aday yapılmaması gerekiyor zaten. AK Parti’de listeler konusunda son kararı veren şüphesiz Erdoğan ve birlikte çalıştığı üst kurul olacak.

AK Parti’de eskiden olduğu gibi bir liste savaşı da olmaz. Onun adamı, bunun adayı diye bir şey olmamalıydı zaten; vekillik için öncelikli tek kriter milletin adamı olmasıdır. AK Parti’de bir dönem yaşanan bu ikilik sona ermiş durumda.

AK Parti’nin aday listesi, bu kez önceki seçimlerden daha fazla önem kazanmış durumda. Yeni siyasal sistemde cumhurbaşkanı ile milletvekili seçiminde ayrı tercihleri işaretleme şansı geldiği için işler biraz daha riskli. “Dörtlü ittifak” ya da “beş benzemezler” olarak da anılan muhalefet cephesi, 24 Haziran için Erdoğan ve AK Parti’yi birbirinden ayıran bir seçim taktiği izliyor. Muhafazakar camianın bazı unsurları da “Cumhurbaşkanı olarak Erdoğan’a oy verebilirsiniz ama AK Parti’ye oy vermeyin ki biraz ders alsın” biçiminde etkili bir propaganda yürütüyor.

Meclis’te çoğunluğu ele geçirmek isteyen muhalefetin tek umudu bu propagandanın tutmasına bağlı. Bence bu “Göle maya çalmak” gibi bir proje fakat yine de seçmende bir karşılığı olduğu düşünülüyor.

Bu yüzden AK Parti’nin aday listeleri daha bir önem kazanıyor. Adaylar isabetli seçilmezse AK Parti seçmeni küsebilir, tepkisini de seçim sandığında farklı tercih kullanarak yapabilir. Erdoğan, önceki gün Külliye’de gençlerle buluştuğu toplantıda AK Parti’nin aday listelerini kılı kırk yararak hazırladıklarını açıkladı. Beklenenin aksine ben AK Parti listesinin isabetli olacağını düşünüyorum. Memnuniyetsizlerin sayısının çok fazla olacağını sanmıyorum. Çünkü bu kritik tarihsel eşikte AK Parti’nin hata yapma lüksü yok, Erdoğan da bu gerçeğin farkında.