• 22.06.2018 00:00
  • (989)

 Başta CHP olmak üzere seçime katılan muhalefet partilerinin seçmeni “kafalamaktan” gayrı bir hedefi görünmüyor. Bu yüzden yaptıkları iş daha çok “saadet zinciri” oluşturmaya benziyor. Herkesi “zengin” edecek pembe vaatleri var. Parti liderlerinin “Çiftlik Bank”ın başındaki tosundan hiçbir farkları yok. Çalışma prensipleri de aynı. Yanlarında bir ekip, arkalarında organize bir güçle önceden belirlenmiş hedef kitleyi dolandırmaya çalışıyorlar.  Dolandıracakları insanları ikna edene kadar tatlı dilli, güler yüzlüler. Sonrası Allah kerim. 

Ortada gerçekten siyasi bir mücadele yok. Sanıldığı gibi karşımızda ülke ve millet için değişik görüş ve fikirlere sahip, iktidara talip olan muhalif siyasi parti ve liderler de yok. Karşımızdakiler daha çok “Muhalefet” adı altında siyasi parti yönetimlerine sızan küresel güçlerin devşirip kullandığı bildik yankesiciler. Zaten dikkat edilirse bir siyasi parti gibi hareket etmiyorlar, siyasi bir “saadet zinciri”nin kurucusu, üyesi, paydaşı gibi davranıyorlar. 

Hedefleri yoğun propagandayla milletten yönetme iradesini ve yetkisini almak. Akıllı görünen laflarına, mantıklı önerilere, çok isabetli eleştiri ve söylemlerine kanmayın. Milleti etkilemek, daha doğrusu kandırmak için kesintisiz çalışan araştırma şirketleri, medya kuruluşları, reklam şirketleri var. 24 Haziran seçimlerine giderken tüm imkanlarını milletin aklını çelmek için kullanıyorlar. 

Mevcut yönetimi kötülemek için adeta bütün küresel güçler harekete geçmiş durumda. Ekonomi üzerinden yapılan müdahalelerin tek amacı, bu yankesici muhalefetin insanları daha kolay etkileyip ikna edebileceği bir seçim atmosferi yaratmak. Dikkat edilirse varsa yoksa ekonomi tartışıldı bu seçimlerde. Elbette hayati, önemli bir başlık. Ama aynı zamanda mevcut yönetimin yumuşak karnı, seçmenin ise dünyevi yanı. Buradan konuştukça konuştular, vurdukça vurdular Erdoğan’a! Muhalefetin ekonomiyle ilgili ettiği laflar çok da boşa gitmiyor. İnsanları çabuk etkiliyor. 

Ne var ki muhalefetin aklı başında görünen eleştirilerinin bile millet nezdinde bir karşılığının olacağını sanmıyorum. Muhalefet partileri dünyanın en akıllı, en mantıklı laflarını ediyor olsa bile; millet, karşısında bir yankesici grubun olduğunu gayet iyi biliyor. “Saadet zincirleri”ne inananlar elbette az değil. Maalesef bugünün Türkiye’sinde muhalefet partilerine oy vermekle Çiftlik Bank’a katılmak arasında temelde bir fark yok. Birine paranı, diğerine aklını kaptırıyorsun.