• 26.03.2017 00:00
  • (1399)

 Birleşik Krallık Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarası'nın Dış İlişkiler Komisyonu son yayınladığı raporda 15 Temmuz darbe girişimini değerlendirdi.

Özetle şöyle diyorlar:
"Gülenciler bireysel olarak darbe girişiminde yer almış olabilirler ama bu Gülen örgütünün tamamını bağlamaz." 
Evet, bu beyler bayanlar, dünyanın gözlerinin içine baka baka, 15 Temmuz'da Türkiye'de binlerce FETÖ'cü askerin aynı anda, kendiliğinden, sadece birbirlerine bakarak darbeye kalkıştıklarını söylüyorlar.
Ve yine örgütlenmeden, merkezi karar almadan darbeye katılan bu darbeciler, anında suikast timleri kurmuşlar.
Hatta ülkenin devirecekleri Cumhurbaşkanının yerini bularak operasyonlar yapmışlar.
Normal hayatlarında "imamına", "abisine," "ablasına" sormadan tuvalete bile gidemeyenbu FETÖ'cü robotlar nedense o gece bireysel takılmaya karar vermişler. Her biri yerinirüyasında görmüş olduğu roketleri, bombaları çıkartmakla meşgulmüş.
Kıytırık tatbikatlar için onlarca prova yapan FETÖ'cü komutanlar da, operasyonları, katliamları sistematik bir şekilde telsiz başında organize ederken Allah tarafından hiç "şaşırmamışlar." Evet, tartışmasız rezalet bir rapor.
Geçtiğimiz günlerde Parlamento binalarına elindeki bıçakla yürüyen meczubun altında küresel bir terör organizasyonu arayan İngiltere...
15 Temmuz'da eşzamanlı hareket ederek bir-iki saatte 250 kişiyi öldüren, stratejik binaları ele geçiren binlerce FETÖ'cünün arkasında örgüt olmadığına inanmamızı salık veriyor!
Bu kararı alan Avam Kamarası'nın kaç üyesi acaba darbe girişimi sonrası başlatılan yargı sürecini, delilleri, iddiaları, görüntüleri, itirafları takip etti de hayati bir konuda böylesine ahkâm kesebiliyorlar...
Uluslararası arenada tüm Britanya'yı meşru yönetimler karşısında radikal darbecileri destekler pozisyona sokabiliyorlar?
Haklısınız, daha Türkiye'de açıkça FETÖ'ye FETÖ diyemeyenler varken, rakibimizin, eloğlunun hakkaniyetsizliğine mi bozulacağız?
Bu arada hükümet sert çıktı ama ana muhalefet, 17-25 Aralık'tan önce çok kızdığınısöylediği FETÖ'yü aklamaya çalışan bu İngiliz raporuna karşı sessiz.
Kim bilir belki, referandum öncesi dış politikada Hollanda, Almanya kaybettikçe 'hayır'oyları azalan Kemal Bey önüne düşen bu İngiliz anahtarıyla havayı tersine çevirebilir.
Türkiye'den bir muhalefet lideri olarak Avam Kamarası'na seslenebilir:
"15 Temmuz bir FETÖ darbesidir" diyebilir.
"Diyemez, onun bu günlerde içeride takiye denemeleri var" mı diyorsunuz?
İzlemedeyiz.

***

CHP "Allah Kerim tek yol devrim" moduna geçti

Cuma günü bizim mahalle yeni CHP afişleri ve pankartlarıyla donatıldı.
Yo, güzel bir kız çocuğu resminin altına "hayır" yazılmış o kafa karıştırıcı pankartlardanbahsetmiyorum.
Sözünü ettiğim din ve devlet işlerini bir hayli birbirine karıştırmış olan yeni 'hayır' afişleri.
Birinde kocaman 'hayır' ünleminin yanında "Tek olmak Allah'a mahsustur" yazıyor.
Eee derken, diğerine rastlıyorsunuz caddede:
"Hani istişare (istikşafi değil, karışmasın) sünnetti?
O zaman parlamenter demokrasi için hayır!" Seçmen, ilerleyen günlerde anketler açıklandıkça CHP yönetiminin "Şeriat isteriz" diye sokağa dökülmesinden korkuyor!
Aman diyeyim, sonrasında "Ordu göreve" mitingleri falan... Lütfen iş çıkartmayın başımıza, yeterince var.