• 20.06.2011 00:00
  • (5257)

CHP’de seçim sonrası kavgada saflar ve taktikler netleşiyor. Deniz Baykal ve Önder Sav yandaşları Parti Meclisi’ni değiştirmeye niyetli

12 Haziran seçimlerinde hayal kırıklığı yaşayan CHP’de parti içi muhalefet, eski Genel Başkan Deniz Baykal’ı Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı yeniden aday gösterme statejisini revize etti. Deniz Baykal’ı kurultayda genel başkan adayı yapmak için yoğun bir çaba harcayan Önder Sav ekibi, Baykal’dan “Kemal Bey başarılı oldum, daha yapacaklarım var diyorsa saygı duymak gerekir. Bizler yaşımızı başımız aldık, artık partideki yerimizi akil adamlıktır” yanıtını alınca, Genel Merkez’e yapacakları kurultay çağrısı metnini yalnızca Parti Meclisi’nin (PM) değişmesi önerisiyle sınırlı tuttular.

Baykal PM’de kontenjan istiyor

Bundan sonra izleyecekleri yol haritası için birkaç toplantı gerçekleştirdiklerini belirten Baykal’a yakın bir kaynak Taraf’a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Sav ekibi Baykal’ı ikna etmek çok uğraştı. Ancak Deniz Bey kararlı. Kılıçdaroğlu’na şans verilmesi gerektiğini düşünüyor. Seçim sonuçlarının ardından sanki pusuya yatmış izlemi vermek de istemiyor. Bu yüzden PM’ye girmeyi ve partiye akil adamlar olarak hizmet etmeyi düşünüyor. Sanırım Kılıçdaroğlu da bu yaklaşıma karşı çıkmayacaktır. Kendisine olağanüstü kurultay çağrısı yaptık ancak dikkate almadı. Son iki kurultayda kendisini genel başkanlığa seçen yine aynı delegelerdi. Şimdi onlardan çekinerek kurultay çağrılarına kulak tıkamasını anlamak güç. Delegenin iradesine saygı göstersin. Eğer kurultay kendisini başarılı bulursa kimsenin diyecek sözü olmaz. Bu parti Gürsel Tekin ya da başka birinin babasının malı değil.”


Hedefte Gürsel Tekin var
Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun “Ben partiyi olağanüstü kurultaya götürmem, isteyen varsa imza toplasın” sözleri üzerine çalışmalarına hız veren muhalefet, yaklaşık 800 imzayla PM için olağanüstü kurultay çağrısı yapmayı hedefliyor. Baykal ve Sav’ın üzerinde uzlaştığı çağrı metninin hedefinde başta Gürsel Tekin olmak üzere PM’deki bazım isimler yer alıyor. Kılıçdaroğlu’na karşı ise şimdilik aday çıkarılmayacak.

Sav ve ekibinin, Baykal’ın genel başkan adaylığı teklifini reddetmesinin ardından Muharrem İnce, Haluk Koç ve Hakkı Süha Okay’ı aday yapma alternatiflerini değerlendirdikleri ancak Baykal dışında kimsenin Kılıçdaroğlu karşısında şansı olmadığı görüşünün ağırlık kazanması üzerine şimdilik tüm enerjilerini PM’deki güçlerini arttırma stratejisi üzerine yoğunlaştırdıkları belirtiliyor.