• 29.07.2013 00:00
  • (2258)

 Düzce Üniversitesi ile Fibrobeton arasında okul yapımı için Düzce Valiliğinde bir protokol imzalandı. Protokol imza törenine basın mensupları davetli oldukları halde içeri alınmadılar. Bütün bunlarla birlikte protokolün içeriği hakkında Düzce Valisi Adnan Yılmaz’a  bilgi verilmediği öğrenildi.

Düzce Üniversitesi uzun süredir yatırımını engellediği Fibrobeton ile okul yapımı için olduğu tahmin edilen bir protokol imzaladı. Basının içeri alınmadığı protokol imza töreni sonrası görüşlerini sorduğumuz Düzce Valisi Adnan Yılmaz’da protokolün içeriğinden haberdar edilmediğini söyledi.

Vali Yılmaz, “Ben protokole şahitlik ettim. Protokolün içeriğini okuyamadım. Fibrobeton ilimize bir okul kazandıracak. Sayın Rektör lie Fibrobeton’un sahibi Dündar Yetişen ve Ayhan Babacan bey arasında imzalanan bir protokol oldu. Ancak okulun Kaynaşlı’da ki karayolları arazisinde yapılacağı net değil. Protokolde böyle bir madde yok. Teknik heyet neresi derse oraya yapılacak. Ama burasının Kaynaşlı olmayacağı kesin” dedi.

Tahsis geri dönüyor

Vali Yılmaz, Kaynaşlı’da ki karayolları arazisinin hazineye geri döneceğini ifade ederek “Kaynaşlı’da ki üniversiteye tahsisli arazi 1 Ağustos’ta hazineye geri dönüyor. Bu ne demek? Bu arazi 2 yıl tahsisli beklemiş ve amacına uygun kullanılmamış demek. Kaynaşlı’ya yazık oldu. Yardımsever bulundu ama 2 yıl boyunca yatırım yaptırılmadı, temel atılamadı. 2 yıl heba edildi. Biz gelir gelmez öğrenci yurdu sorunu olduğunu tespit ettik ve bir arazinin 14 dönümünü kredi yurtlar kurumuna tahsis ettik. Öğrenciler banyosuz odalardan kurtulsun diye 3 ay içinde tahsis kararını aldık. Gelen yazıda aynen şöyle diyor. Siz 2 yıl içinde bu araziyi amacına uygun kullanmazsanız geri alırız diyor. Kaynaşlı’da ki o yer ilgili tahsisi yapılmış ve verilmiş. Ancak arazi amacına uygun kullanılmamış” şeklinde konuştu.

Omuz vermiyorsan sus

Vali Adnan Yılmaz, hayırseverlerin küstürülmemesi gerektiğini vurgulayarak “Ben isterdim ki bugün adı konmuş bir protokol imzalansın. Gayret edilip çalışılırsa güzel şeyler olur. Ama çalışılmazsa tahsis  edilen yerler hazineye geri döner. Kaynaşlı halkının buna çok ihtiyacı vardı. Protokolün bir bölümünde  teknik heyet karar verir diyor ama henüz kara verilmedi. Oyalandık, oyaladılar. Hayırseverleri incitmemek, üzmemek, örselememek lazım. Bu insanlara omuz vermek katkı vermek lazım. Omuz vermiyorsan sus. Bari sus” dedi.