• 26.04.2013 00:00
  • (2358)

Bugüne kadar Fehmi Öney Sevgi Evleri’nde kalan kızların, çocukların hep yurttan kaçtıkları yönünde, hoş olmayan işle yaptıkları yönünde haberler yaptık.

İçerinden bazı kuşlarımız, sevgi evlerinin bir adım ileri gitmesini istemeyenler, bizlere bu tip haberleri uçurmayı adet haline getirdiler. Bizde yaptığımız araştırmalarda genelde bu tip işlerin yoğun olduğunu gördük. Yani kaçan kızlar, sorunlu çocuklar yoğun olarak gösterildiler.

Bir Allah’ın kulu çıkıp bize, bu çocukların şu başarısı var, bu şekilde eğitim görüyorlar, isteseler Türkiye şampiyonu olurlar demedi. Bizde kendi yaptığımız araştırmalarda hep kötü taraflarını ortaya çıkardık.

Ta ki, Sevgi Evleri’nde kalan kızlarımızın Türkiye Şampiyonu olmasına kadar, hep o tarafımızın zincirin en zayıf halkalarından birisi olduğunu sandık ve bu yönde ilerledik.

Fakat kızlarımız bize gösterdiler ki, anası, babası, amcası, dayısı veya akrabası sahip çıkmamış, devletimizin elinin değdiği insanlarda isterlerse, Türkiye Şampiyon’u olabiliyor.

Düzce’nin adını ilk etapta Türkiye’de, daha sonra Amerika Birleşik Devletleri’nde duyuracak olan kızlarımız, önce bizlere, sonra Düzcelilere, daha sonra kendi arkadaşlarına belki başında anası babası olmayan akranlarına çok güzel bir örnek verdiler.

İstenirse her şey olur…

Başarı olur…

Türkiye Şampiyonu olunur…..

Helal olsun demekten başka, başarılarının devamını dilemekten başka, gurur duyduğumuz haberleri yapmaktan başka bir çaremiz kalmıyor.

Kızlarımızın başarısını göz ardı etmeyen Düzce Valisi Adnan Yılmaz’a da burada teşekkür etmek gerekiyor. Bir konunun çözümü için Vali Yardımcısı Volkan Barış Göçmez, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz ve İl Emniyet Müdürü Ali Gezer ile toplantı halinde olan Vali Yılmaz, kızların Türkiye şampiyonu olduğunu duyunca Büyük Bir Aileyiz Derneği aracılığı ile acilen bir karşılama tertip edilmesini istedi.

Anında afişler basıldı, çiçekler, altınlar alındı.

Kızlar A statüsünde bir karşılama töreni ile Düzce’ye adım attılar. Hani insanın tüylerini diken diken etmek ve gözyaşlarını tutamamasını sağlamak için ellerinden geleni yapmışlar. İnsanlar mecburen gurur duymak zorunda kaldılar. Kutlamalar bu derece güzel oldu.

Bu başarıyı görmezden gelerek, kızları yurtlarına uğurlamak mümkün olabilirdi. Kimsenin haberi olmadan kızlar yurtlarına gider, arkadaşlarına ve onlara annelik, babalık yapan insanlara sarılır, belki heyecandan gece uyuyamazlardı. Ama bu başarı duyulmazdı.

İşte bu tip başarılarda, bu tip kutlama programlarının önemi bir kez daha ortaya çıktı.

Başarıyı göz ardı etme adedinin bu şekilde yenilmesini sağlayanlara teşekkür etmek lazım.

Kıskanan gözlerle bakanların, bu işten büyük ders almaları lazım. Düzce için elini taşın altına koyanlara saygı duymak ve onlara kıskanan değil, imrenen gözlerle bakmak lazım.

Son olarak ise zaman zaman yaptığımız negatif haberler nedeni ile üzdüğümüz, kırdığımız kardeşlerimize, kızlarımıza bir sözüm olacak. Arkadaş hakkınızı helal edin. İnanın bazı kuşlar sizi bu şekilde değil, başta yazdığımız gibi negatif şekilde tanıttılar. Tekrar hakkınızı helal edin.