Norveç’te ne oldu?

  • 18.11.2017 00:00

 Olacağı buydu. Olay henüz sıcak, ayrıntılar ortaya çıkınca gerçek daha iyi anlaşılacak.

Olay Norveç’te 8-17 Kasım tarihleri arasında yapılan tatbikatın masa başında düzenlenen similasyonlar sırasında yaşandı. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, skandal sebebi ile Türkiye’den özür diledi. 

Olay neydi?

-Cumhurbaşkanı Erdoğan düşman olarak hedef gösteriliyordu.

-Mustafa Kemal’in fotoğrafı düşmanlar arasında gösteriliyordu.

- Türkiye kökenli olduğu iddia edilen Norveçli  bir subay, Cumhurbaşkanı Erdoğan adına sahte hesap açmıştı.

Erdoğan konu ile ilgili il başkanları toplantısında Türkiye’nin katıldığı NATO toplantısından çekilme talimatı verdiğini açıklamıştı. 

Bundan sonra neler yaşanacağını göreceğiz.

NATO, olaya karışan Türkiye kökenli Norveçli bir subay ile bir teknisyenin görevden uzaklaştırıldığını duyurdu. Norveç’teki NATO Ortak Harp Merkezi Komutanlığı konuya ilişkin özür mektubu yayınladı.

Türkiye’yi hedef alan sivil şahsı Norveç görevlendirmiştir. NATO bu kişinin kendi çalışanları olmadığını açıkladı. Konunun soruşturulması konusunda Norveç makamlarının karar vereceği açıklandı. NATO’dan yapılan açıklamada, “Türkiye ittifakın güvenliği için önemli katkılarda bulunan değerli bir NATO müttefikidir” denildi. Ama bu arada olan oldu. Ve bu rezalet, bir özürle geçiştirilemez. Bu kişilerin ordudan uzaklaştırılması ve cezalandırılması da yeterli değildir. Öncelikle bu olayın arkasında kimler olduğu, bu konuda teşvik, tahrik ve taksiri bulunanların da ortaya çıkarılması gerekir. Kesinlikle olayın üzerinin örtülmemesi gerekir. Eğer bu iş savsaklanacak olursa, bundan sonra başka yerlerde, başka kişilere yönelik benzer saldırıların olmayacağını kimse garanti edemez. Türkiye NATO’nun ne “ucuz asker deposu”, ne de “şamar oğlanı”dır!

Stoltenberg’in açıklamasında dikkat çeken bir ayrıntı vardı. Genel sekreter, Atatürk heykelini düşman liderler biyografisi içine ekleyen teknisyene değindi ama, Cumhurbaşkanı Erdoğan adına sahte hesap açan Norveç subayından söz etmedi. Bu subayın Türkiye kökenli bir Kürt veya FETÖ’cü olabileceği belirtiliyor. Bu iddiaların doğru olup olmadığını anlamak zor olmasa gerek. Eğer öyle ise, NATO PKK ve FETÖ’cülerin kolaylıkla istismar edebilecekleri bir konuma düşürülmüş oluyor. Bu işleri yapanları cesaretlendirenler, bunların bu cür’etkarlıkları için onlara cesaret verenlerin de ortaya çıkarılması gerekir. Zaten NATO’nun ve birçok NATO ülkesinin darbe öncesi, sırası ve sonrasındaki söz, tavır ve davranışları bizim için sürpriz değil.

Sahi, Türkiye’deki bir plan tatbikatında, mesela aynı şekilde, Trump, Kraliçe, Merkel, Macron düşman liderler olarak hedef gösterilse idi, batılılar nasıl tepki verir, ne hissederlerdi!?

Adamlar rezillikte sınır tanımamışlar. Norveç’teki Ortak Harp Merkezi’nde (JWC), düzenlenen tatbikat sırasında bir Norveç subayı “Düşman liderler biyografisi› hazırlıyor. Bir başkası, Erdoğan adına internet sayfası hazırlıyor. Aynı zamanda siber bir savaş var. Propaganda savaşı var. Skandalın ardından konuşan teknisyen, “sosyal medyadaki araştırma sonrasında Atatürk heykelini ‘yanlışlıkla’ yerleştirdiğini” iddia etmiş.

Tamam anlaşıldı. “Diktatör” isimleri tararken, internette bu kişi hakkındaki eleştirilerden yola çıkarak, tanımadığı bu isimleri, bilmeden listeye eklemiş. Çok masum bir gerekçe!? Erdoğan, düşman bir ülke ile haberleşen ve onlarla işbirliği içindeki bir “hain” olarak gösteriliyor. Sakın onu bu konuda birileri yönlendirmiş olmasın. PKK ya da, FETÖ bu konuda devreye girmiş olmasın. Onlar zaten NATO ülkelerinin has evladı değil mi?

Bu olay büyük bir skandal, bir rezalet ama, inanın, bizim askerimize, polisimize kurşun sıkan bu adamlar, inanın bu simülasyondaki skandaldan daha rezil.

Böyle bir ittifak falan olamaz! Bu bireysel bir olay değil. NATO’nun görüşlerini yansıtıp yansıtmadığı konusu şüpheli. Bütün NATO üyeleri aynı şekilde suçlanamasa da, biz bunları 15 Temmuz sırasında ve sonrasında yakından tanıyoruz. PKK, PYD ve FETÖ’cülere arka çıkan, himaye eden, destek verenlerin kim oldukları ortada!

 NATO sosyal media kurbanı mı oldu! Ya da PKK ve FETÖ NATO’ya sızarak örgütü, bir üyesine karşı mı kullandı? Biliyorsunuz, NATO’da çalışan FETÖ’cü Türk subaylar yakalanıp Türkiye’ye iade edilmedi, kaçmalarına göz yumuldu ve bulundukları ülkelerde kalmaya devam ettiler. 

Norveç Silahlı Kuvvetlerine bağlı sivil personel, Hollanda’daki karargahta simülasyon için kullanılan sanal bir sohbet mecrasında “Recep Tayyip Erdoğan” adlı sahte hesap açtı. Norveç ordusuna bağlı personel, açtığı hesapla, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın simülasyonda “düşman ülke liderleriyle” yakın ilişki kurduğu ve işbirliği yaptığı mesajını verdi!. Büyük ihtimalle bu düşman ülke Rusya. Burada aslında örtülü bir Putin tehdidi de var. Bu olay bu anlamda “Soçi mutabakatı”na yönelik bir sübliminal mesaj olamaz mı? S-400’e bir cevap ya da!

NATO Genel Sekreteri bu açıklamayı yaptı da, bakalım Norveç ve diğer NATO ülkeleri yaşanan bu olay karşısında ne yapacak, nasıl bir tepki verecekler ve bu işin soruşturması nasıl sonuçlanacak!

Son gelen habere göre, NATO’nun Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki Türk subayların tespiti sonrasında sahte hesap açan kişinin Türkiye kökenli bir Norveç subayı olduğu ortaya çıktı. Olayın ortaya çıkmasının ardından bu subay ordudan atılmış..

Bu tartışma burada bitmez. Bitmemeli. Bu durum NATO’nun içine düştüğü yürekler acısı durum açısından somut bir belge. Eğer NATO ülkeleri FETÖ, PKK, PYD ve DHKP-C’ye destek vermeye devam edecek olursa, bu olay son olay olmayacaktır.

Selâm ve dua ile.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar