Ahmet AY
Ahmet AY Gazete: @ahmetay_

FETÖ, algılar, doğrular, yanılgılar

  • 6.02.2019 00:00

 Tezvirat var mı?

İstemediğiniz kadar.

Manipülasyon yapılıyor mu?

Dünya kadar.

31 Mart seçimleri için Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan karşıtı cepheye oy devşirmeye yönelik kara propaganda olabilir mi?

Pek tabi.

Peki, işin gerçeklik payı var mı?

Çok…

FETÖ ile mücadelede yapılan ve yapılmayanlarla ilgili olarak insanların kafaları karışık.

Son zamanlarda en çok tartışılan iki konudan biri FETÖ ile mücadeledeki bulanıklıktır. Diğerinin fiyatlardaki fahiş artış olduğunu söylememe gerek var mı?

Geçen gün uzak illerden gelen misafirlerim vardı, dertleştik. 1989’dan beri FETÖ konusunda aynı düşündüğüm bir dostumun yeğeni FETÖ’den tutuklu. Yeğeninin tutuklanmasından dolayı bir gün vah dememiş olan bu dost her fırsatta “Aklansın öyle gelsin” diyecek kadar dürüst ve samimi biri.

Ancak FETÖ ile mücadelede duydukları, gördükleri, öğrendikleri onu çok üzmüş. Hatırı sayılır insanların FETÖ’cü yakınlarının kurtulması için verdikleri mücadeleden duyduğu rahatsızlığı anlatınca gözleri doluyordu. Kabul edilemez bir olayı anlattıktan sonra, “Üstadım, darbeye bulaşmadıkları halde gözaltına alınan, tutuklanan ya da görevden atılan yakınlarımızı korumadık. Bir kardeşimiz oğlunu, bir dostumuz torununu kollamadı. Ben yakalanan ablamın kocasını kollamadım, sen  tutuklanan damadını kollamadın, komşum görevden atılan dayısını kollamadı, diğer bir dostumuz yeğenini, bir diğeri kayınını kollamadı. Ama bunlar her durumda darbeye bizzat destek vermiş yakınlarını hapisten çıkarmak için seferber oldular, bu nasıl iştir?” dedi ve ekledi, “Allah korusun yarın başka bir tehlike yaşanırsa kim, nasıl hesap verecek?” dedi.

Doğrusunu isterseniz TSK içinde kriptonun kriptosu bile “FETÖmetre” ile bulunuyor. Kimisi tutuklandı, kimisi için de işlemler devam ediyor. Lakin diğer kurumlarda durum çok da iyi gitmiyor. “Bank Asya’da hesabı olanlar, hasbe’l kader birkaç gün FETÖ’cülerin evlerinde kalanlar, işsizlikten dolayı okullarında çalışanlar görevlerinden oldular, ama para babaları, 17/25 Aralık sürecinde FETÖ’nün yanında yer alanlar adeta ödüllendiriliyorlar” algısı yabana atılmamalı. Zira bunun az da olsa -ki bir tane bile olsa kabul edilemez- hakikat payı var.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun’un:

"FETÖ mensuplarının içeride ve dışarıda 15 Temmuz davalarını itibarsızlaştırma çabaları beyhude. Hesap sorulmayan tek bir FETÖ’cü kalmayana kadar bu sinsi örgütle mücadele kararlılıkla sürecek" açıklamasıyürekleri rahatlatsa da söz konusu algının tamamen yıkılması elzemdir. Çünkü;

Bu konu seçim öncesi inanılmaz derecede kara propaganda malzemesi yapılmakta, Başkan Erdoğan’a karşı cepheyi genişletmek için çalışıyorlar. İşin üzücü yanı kara propagandanın bir parçası da bu yaşanmış gerçekler. Bunun bir sebebi de göreve iadelerle ilgili çalışmalar. Her yerde “OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonları ya da itiraz mercii olan birimlerin çalışmaları kamuoyunu rahatlatıcı bir seyirde olmadığı” konuşuluyor. Belki de komisyonun çalışmalarında bir aksaklık yoktur, belki de çalışmalar gerektiği düzeydedir, lakin milletin bu meseleye bakışı böyle. Sayın Selahattin Menteş dönemindeki olumlu seyrin bilmediğimiz ve belki de haklı sebeplerden dolayı durgun görüntü vermesi bu kara propagandaya malzeme yapılıyor.

Belki konu ile ilgili olarak kamuoyu zaman zaman bilgilendirilmeli, göreve iadeler konusundaki titiz çalışmalar anlatılmalıdır. Yoksa bu mesele hakkında milletin kanaati olumsuz.

Artık FETÖ’cü olan ile FETÖ mağdurunu birbirinden ayırmak zor değil, sular duruldu, at izi belirginleşiyor. FETÖ’nün masum insanların mağdur edilmesi stratejisini unutmamak gerek.

Geçen gün Okul Öncesi mezunu bir bayan, “Defalarca mülakattan elendim, tek suçum işsiz kaldığımda Batman’da kısa bir süre okullarında çalışmam oldu. Beni çalıştırmalarının tek sebebi ise verdikleri çok düşük ücreti kabul etmek zorunda kalışımdı. Ne Bylock ne başka bir şeyim var, neden açlıkla terbiye ediliyorum?” diye sordu. Tanıdığım için, FETÖ’cü olmadığını bildiğim için sadece yutkundum.

Artık bu konuda mağduriyetlerin daha titiz çalışma ile giderilmesi gerekir diye düşünüyorum. Çünkü it izi belirginleşmese de at izi çok net…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar