• 31.10.2017 00:00
  • (1872)

 Çapulcubaşı Mesud Barzani istifa etti...

Gayrimeşru referandumdan sonra R. Erdoğan'ın uyguladığı (!) abluka politikası yüzünden mi?.. Veya, Irak Başbakanı İbadi ile Erdoğan yeniden kardeş olunca Barzani korkudan kaçmayı mı yeğledi?..

Ne olur güldürmeyin beni!.. Daha o meşhur vanalar kapatılmadı, şarıl şarıl akıyor.

Dikkatlice, yakın tarihte olup bitenleri başımızdan geçen onca acı tecrübeleri de göz ardı etmeden bakın lütfen. Dünyanın en kaypak coğrafyasının tam ortasında, parasını verenin oynattığı dansözlerin makam mevki sahibi olduğu bir bölgede hüküm sürmeye çalışıyoruz.

"Tek dostumuz dağlar" diyerek Barzani'nin güya ABD'yi eleştirerek bir kenara çekildiğine büyük bir şüphe ve soru işaretleri ile bakıyorum. Neden?.. Çünkü, en baştan beri Irak ve Suriye'de IŞİD'in kanlı bir şekilde işgal ettiği topraklardan mantar tabancası sesi bile gelmeden PKK'ya terk edilmesiyle sonuçlanan çekilmeleri acı acı yakından izliyorum. Bunu nasıl yapıyorum?.. En başta Türkiye'deki iktidarın palavradan sıktığı kahramanlık hikayelerine ve algı operasyonlarına kulak tıkayarak.

Sizlere garip gelmiyor mu?.. En azından ufacık da olsa bir acayiplik hissetmediniz mi?..

Çapulcubaşı referandum öncesi defalarca ABD'ye gitti geldi. Bizimkiler 5 dakikalık telefon görüşmesi için yalvar yakar okurken o ABD başkanlarından hep en üst düzeyde kabul ve itibar gördü. Bütün dünya referandumun yapılacağını ve sonucunu da biliyordu. İsrail açıktan destek veriyordu. Ha!.. Sözde referanduma 3-5 gün kala ABD yarım ağızla konuşup sanki istemiyormuş gibi yapıp "havet" rollerinde yol vermiyor muydu?.. Haydi, TIR'larla silah yardımı yapan ABD, Barzani'yi ezmedi... Şimdilerde kahraman kesilen İbadi niye referandumdan önce Haşdi Şabi'ye yol vererek peşmergenin başını ezmedi. Daha yapılamadan referandumun önüne geçmedi, geçmediler?..

Biraz geriye saralım;

Sözde referandum yapıldı. Ardından Talabani'nin ölümü... Barzani'nin karşısında en büyük muhalefet olan Goran hareketinin sesi birden bire daha güçlü olarak duyulmaya başladı. İbadi, Irak ordusuna yürü emri verdi. Peşmergeler bozguna uğradı. Talabani ailesi ile Barzani'ni ailesinin arası açıldı. Referandumdan önce ballım güllümlerdi... Birden bire eski düşmanlıkları nüksetti. Karşılıklı ağır suçlamalar... Ortaya yayılan Barzani itibarsızlaştı, gücünü kaybediyor algısı... Referandum yapıldı mı?.. Evet yapıldı... Bu gerçek hâlâ ortada duruyor mu? Evet duruyor.. Referandum sonucu ne alemde?.. Sonuçlarıyla birlikte ne iptal eden var ne de teşebbüs eden?.. Bu bir gerçek olarak karşımızda durmaya amade mi? Evet aynen öyle!..

Peki saha gerçekleri neler?..

Irak'ın kuzeyinde en güçlü aşiret olan Barzani ailesi milyar dolarlara hükmediyor. Petrol sahalarının üstünde hüküm sürüyorlar. Batı'nın en gelişmiş silahlarıyla donatılan çapulcu gücü... Neye ihtiyaç var, Batılıların ve onların uşaklarının çıkarları için?.. Gayet bilinçli ve stratejik bir şekilde meydana getirilen gerginliğin ardından, yumuşamaya... Evet aynen öyle!.. PKK/IŞİD manivelalarının benzer örneğinde olduğu gibi tiyatro, planlandığı şekliyle devam ediyor. "İtibarsızlaştırılan" Barzani geri çekiliyor. Yetkileri kime devredilecek?.. Muhtemelen, yine, ABD'nin pek sevdiği yeğeni Neçirvan Barzani'ye.. Yediği içtiği ayrı gitmeyen yanındaki Kubat Talabani'ye veya aileden başka bir isme de yeni bir rötuş yapılabilir. Bu havayı yumuşatma  tiyatrosunun ardından eskiden Batı'ya 3 veren Barzani ve ailesi bundan sonra 30 verecek hale geldi. PKK ile kol kola girmeleri artık daha da kolay hale getirildi. Neticede aynı tornadan çıkmadılar mı?.. Eh!.. Bu durumda çapulcubaşı ve Barzani ailesinin "kırılan onuru" ne olacak bir iste 30 al stratejisi çerçevesinde?.. Mesud Barzani Irak'a Cumhurbaşkanı yapılırsa hiç şaşırmayın!.. Şu anki Cumhurbaşkanı Fuad Masum ABD'nin desteği Talabani'nin önerisiyle o koltuğa oturmadı mı?..

Gelişmeleri bölgede yakından takip eden bir kaynağıma sordum. Şunları söyledi:

"Barzani, tepkileri azaltmak amacıyla yaptı bütün bunları. Benim duyduğum, niyeti o yönde, Irak Cumhurbaşkanlığına. Barzani'nin Cumhurbaşkanlığı işi şans ile ilgili değil. Pazarlık işi. ABD, Talabani'yi nasıl başkan yaptıysa olur. Kürtlerin nüfusu çok az. Orada başkan olabilecek yapıda değil. Pazarlık ile oluyor, 'başkan olsun' derlerse oluyor. Böyle bir pazarlık olduğu konusunda düşüncelerim var, duyumlarım da var."

***

Olup bitenleri tek kaybedeni var!. Türkiye... Farklı bir cepheden örnek vereyim:

Önce İdlb'den... R. Erdoğan"İdlib'de operasyon sona erdi" dedi. Hani 15 güvenlik noktası kuracaktık?.. 2 tane (gözlem kulesi) kurabildik. Rusya verdiği sözü tutmadı. Gözlem noktaları civarında güvenlik tedbirlerini almıyor. "İdlib'de operasyon yapabiliyoruz" diyebilmek için Afganistan'daki gibi konuşlanmamız lazım. İdlib'de devriye bile gezemiyoruz şu anda. Afrin'e nasıl gireceğiz?..

Katar'dan... Bu ülkeye askeri üs kurduğumuz ilk günlerde bize en kötü yeri tahsis ettiler. Mehmetçiğe öyle yataklar ve mefruşat verdiler ki, askerlerimiz o yataklarda yatamadı, malzemeleri kullanamadı. Sonra Katar krizi patladı. Arap, askerlerimizin yataklarını apar topar değiştirdi!.. Katar açlığa mahkûm edilirken biz Türkiye'den bisküvi, süt gönderdik. Sonra... ABD, milyarlarca dolarlık savaş uçağı satışı anlaşmasıyla Katar ile yine dost oldu. Biz çırak çıktık!..

 Dedelerimin Arap çöllerinde sırtından hançerlenmesini hiç unutmadım. Tarihten ibret alınsaydı tarih tekerrür etmezdi...

Kaynak: Barzani Cumhurbaşkanı olur mu?.. - Ahmet TAKAN