• 3.02.2018 00:00
  • (1711)

 Sadece şu 2 fotoğraf karesine bakmak önceki gün Ankara'nın nasıl büyük bir facianın eşiğinden döndüğünü anlamak için yeterli. Ankara haber merkezimizden Alp Eren Kaya olay yerinde sıcağı sıcağına çekti.

Günde binlerce kişinin girip çıktığı Çukurambar'da Anadolu İhtisas Vergi Dairesi Müdürlüğü'nde Perşembe günü akşamı saat 20.00 civarında meydana gelen patlama esnasında Balgat'ta (olay yerine çok yakın-aht-) bir kahvede arkadaşlarla oturup vakit geçiriyorduk. Şiddetli patlamanın etkisiyle yerlerimizden sıçradık. Bina ve camlar zangır zangır sallandı. Hepimiz birden sokağa fırladık. Patlamanın duyulduğu esnada bir taraftan da televizyondan Kilis'e atılan roketlerin haberini izliyorduk. Çok yakınımıza bir terör saldırısı gerçekleştiği düşüncesiyle telefonlarımıza sarılıp ne olduğunu anlamaya çalıştık. Her kafadan bir ses çıkıyordu. Neyse, rahatlatıcı ilk açıklamayı Ankara Valisi Ercan Topaca yaptı. İlk tespitlerde doğalgaz patlaması olduğu yönünde kanaat oluştuğunu ve buna yoğunlaştıklarını ifade eden Vali Topaca; "Devam eden çalışmalarımızda doğalgaz ihtimali zayıfladı. Bir sabotaj ihtimali üzerinde duruyoruz. Ancak henüz yüzde 100 sabotaj tespiti yapılmış değil. Bununla ilgili arkadaşlarımız çalışmaları devam ettiriyorlar" dedi. Başkentin birçok yerinden duyulan bu şiddetli patlama sonucunda herhangi bir can kaybının olmamasına ve mesai bitimden saatler sonra meydana gelmesine şükür ettik. Olay yerinde yetkililerle konuşan Alp Eren Kaya da patlamanın kazan dairesinde sıkışan doğal gazdan kaynaklanmadığını söylüyordu. Patlamanın boyutu ve yarattığı ağır tahribat gün ağarınca daha da netleşti. Emniyet birimleri dün gün boyunca sabotaj ihtimali üzerinde çalıştı. Yapılan değerlendirmeler, bunun terör örgütü PKK'nın zaman ayarlı bir patlayıcı düzeneği ile yapılan eylem olduğu yönündeydi. Sabahın erken saatlerinde Valilik'ten Ankara'daki tüm stratejik kurum ve kuruluşlara terör örgütü PKK'nın bu tip olası eylemlerine karşı daha duyarlı ve tedbirli olunmasına ilişkin uyarı yapıldı. Kırmızı alarma geçilen başkentte güvenlik önlemleri arttırıldı.

İstihbarat birimleri, kahpe terör örgütünün büyükşehirlerdeki sempatizan, yardım ve yataklık edenlerin sayısını 5 bin civarında olarak belirtiyor. Vatandaş olarak her birimizin son derece duyarlı ve hassas olunması gereken bir süreçten geçiyoruz. İşi sadece emniyet güçlerinden beklememeliyiz. Binalarımıza girip çıkanlara çok dikkat etmeliyiz.

Şu satırların yazıldığı saatlerde emniyet birimlerinin korkunç patlama ile ilgili inceleme çalışmaları hala devam ediyordu. Terör eylemi ihtimali üzerinde yoğunlaşan tespitin ayrıntılarına Valilik'ten yapılacak açıklama ile öğreneceğiz.

Kahpeler, "çözüm süreci" nde elde ettikleri seyahat özgürlüğü ile şehirlerimize bir güzel yerleşti ve  uygun zamanda kan dökmek için uykuya yattı!.. Pislikleri Afrin'de temizlemek maksadıyla meskun mahal operasyonlarına katılmak için kahraman JÖH, Özel Harekat ve PÖH'lerimizi sınırda hazır bekliyor. Kahraman polis ve jandarmamızda yurt içinde gece gündüz nöbet tutuyor. Rabbim yar ve yardımcıları olsun...

Kaynak Yeniçağ: Patlamada PKK şüphesi... - Ahmet TAKAN