• 24.11.2018 00:00
  • (1457)

 AKP Genel Başkanı  R. Erdoğan, bugün 40 belediye başkan adayını açıklayacak. İktidarın küçük ortağı MHP'de kampta. Doğal olarak, gözler, İstanbul ve Antalya'dan gelecek açıklamalara çevrilecek. Türkiye, can alıcı 2 gündem maddesine kilitlendi; belediye başkan adayları ve soğan depolarına yapılan baskınlar. Anlayacağınız, heyecan dorukta!..

Cumhur ittifakında "uzlaşı formülü" ne olacak diye siyasi kulisler bir hayli kafa yorarken, önceki gece, iktidarın menkul adaylar borsası olan Çukurambar semtinde yoğunluk had safhaydı. Ne telaş ne telaş!.. O nasıl bir heyecan fırtınası esiyordu ki sormayın gitsin. Küçük dağları ben yarattım havası ile lüks arabalarını valelere bin bir çalımla teslim eden al yanaklı tosuncuklar telefon diplomasisinin tozunu attırıyordu. Canti takım elbiselerinin üst cebinden fışkıran rengarenk mendilleri ile jöle kafalılar saraydan gelen belediye başkan adayları trafiğini yönetiyorlardı. Her odada her masada "reis"in kimi nereye aday yaptığına dair son sıcak bilgiler paylaşılıyordu. Haberi kapan, telefona sarılıp müjdeyi veriyor, suratı düşen son bir defa şansını denemek için sarayın yolunu tutuyordu!.. Müjdelerle gelen duygusallık, mekan sahiplerine kabarık adisyon tahsili olarak geri dönüyordu!..

O çok heyecanlı gecede iktidar kulisleri derin bir sarsıntı geçirdi. Sarayın en yetkili odasının en dibinden gelen bir haber kafaları allak bullak etti. Bomba haberi vermeden önce hafızaları kısa bir süre için tazeleyelim;

Veliaht mücadelesinin en kuvvetli adaylarından Süleyman Soylu ile damat Berat Albayrak arasında birbirlerine omuz atmaya kadar varan kapışma malumunuz. Kamuoyu önünde görüntülere kadar düşen kavga bastırılmış gibi gözükse de içten içe en hararetli şekilde devam ediyor.

Gelelim iktidar kulislerini derinden sallayan habere... İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun ismi uzunca bir süre Ankara, İstanbul ve İzmir için konuşuldu. İktidar içindeki çevreler, Soylu'nun bu 3 ilden hangisinden aday gösterilirse gösterilsin kazanacağını iddia edip durdular. Ancak kazın ayağı öyle değildi. Süleyman Soylu, İçişleri Bakanlığı görevinden kesinlikle ayrılmak istemiyordu. Hatta, bir ara, MHP Genel Başkanı Doktor Devlet Bahçeli'nin de devreye girip Cumhur İttifakı pazarlıklarında Soylu'nun Bakanlık görevinde devam etmesini şart koştuğu da rivayet edildi. Peki gerçek neydi?.. AKP kulislerine göre; belediye başkan adayı olmak istemeyen Süleyman Soylu'ya veliahtlık kavgasında rakibi damat Berat Albayrak tuzak kuruyordu. Berat Albayrak, Soylu'nun İzmir'den aday yapılması için çalışıyordu. Çünkü, İzmir'de AKP'nin kaybetmesine kesin bir gözle bakıldığı için Soylu'dan kurtulacak ve bir taşla iki kuş vuracaktı. Soylu tuzağı görüyordu ancak emir demiri kestiği için çaresizdi.

O gece sabahın erken saatlerine kadar çalkalandı Ankara... Sarayda aile içinde büyük tartışma yaşanmıştı. Saray kaynaklarından aldığım bilgilere göre; R, Erdoğan, damat Albayrak'ın da dahil olduğu yakın aile bireyleri ile gece yaptığı toplantıda İstanbul belediye başkanlığına aday gösterilecek isim konusunda kriz çıkmıştı. Erdoğan, İstanbul Belediye Başkanlığı'na, Süleyman Soylu'yu düşündüğünü söyleyince başta Emine Erdoğan ve damat Berat Albayrak olmak üzere şiddetli bir itiraz ve muhalefet ile karşı karşıya kalmıştı. R.Erdoğan, "anketler, Süleyman Soylu ile kazanacağımızı gösteriyor. Mecburuz" demesi bile iç isyanı bastıramamıştı. "Peki, sonuç ne oldu" diye sorduğumda, saray kaynakları, "Cumartesi'yi bekleyeceğiz" demekle yetindiler...

TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın İstanbul'dan belediye başkanlığına aday gösterileceğine kesin gözüyle bakılıyordu. Yıldırım'ın bunu  istemeye istemeye kabul edeceği de bilinen bir gerçekti. AKP'de malum olan diğer bir husus ise 15 Temmuz gerçekleri ve bazı şirketlere dağıtılan ihaleler yüzünden uzun bir süredir Binali Yıldırım ile R. Erdoğan arasında yaşanan kırgınlık ve küskünlüklerdi. Binali Yıldırım'ın içine sindiremediği olayları şimdi buraya yazmaya kalksam ikinci bir yazı olur!..

Tokuşan omuzların kavgasını kim kazanır?.. Bugün öğleden sonra göreceğiz... Şunu  söylemekle yetineyim;

İleride televizyon dizlerine senaryo konusu olabilecek bir hanedan kapışması izliyoruz. AKP'de, "saray içi bir darbeden" söz edenler bile var!..

***

Zonguldak'da meydana gelen ve 3 işçinin ölümü ile sonuçlanan üzücü maden ocağı kazası hakkında da bir kaç şey yazmak istiyorum. Kazanın, ruhsatız, kaçak çalışan bir ocakta meydana geldiği ortaya çıktı.Kimse timsah göz yaşları dökmesin!.. O yörede ne dolaplar çevrildiği ve ekmek parası uğruna başka şans tanınmayan gariplerin nasıl o ocaklarda çalışmaya mahkum edildiği, zorunlu bırakıldığı herkesin malumu. Eğer, gerçek suçluların üstüne gitmeye kararlı olan bir baba yiğit ortaya çıkabilirse, o kaçak madenlere kimlerin yol verdiğini, rüşvet çarkının nerede döndürüldüğü ve kimlerin bu kirli çarktan nemalandığına iyi baksın. Suçu Zonguldak ve Zonguldaklı da aramasın!..

Kaynak Yeniçağ: Saray'da yine Soylu kavgası çıktı!.. - Ahmet TAKAN