• 30.11.2018 00:00
  • (1597)

 Türkiye Cumhuriyeti Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un turizm şirketi etstur'un, işgal altındaki Türk toprağı Keçi Ada'sında Yunan otelini pazarlayıp para kazandığını belgelerle ortaya koyduk. Bakan beyden ne bir açıklama ne de bir özür geldi.. Pişkinliğin bu kadarı da pes doğrusu!..

Turizmci iş adamı Bakan bey herhalde tatlı paradan (!) vazgeçemiyor. Kanuni Sultan Süleyman'dan beri Türk toprağı olan Keçi Adası'nı bütün dünyaya Yunan Adası olarak ilan eden ve adadaki Yunan otelini pazarlayan Ersoy'un şirketi etstur bir skandala daha imza attı. Turizm Bakanı Ersoy ve etstur şirketi, Sultan IV. Mehmet'ten beri Türk toprağı olan Gavdos Adası'nı da bütün dünyaya Yunan Adası  olarak ilan ediyor ve adadaki Yunan otelini pazarlıyor.

1-20181129192950.jpg

Turizm Bakanı Ersoy'a ait şirketin ilanında adaya pasaport ve vize ile gidileceği belirtilerek işgal altında olan Gavdos Adası'nın Yunanistan'a ait olduğu ilan ediliyor. İlanda, Yunan otelinin bulunduğu yeri gösteren harita da var.

2-20181129193004.jpg

Şirket ilanında, işgal altındaki Türk Adası'na kondurulan Yunan Oteli Gavdos Studios'un tanıtım fotoğrafları da yayımlanıyor.

3-703.jpg

Gavdos Adası Türk Adası'dır

AKP Hükümetleri döneminde Yunanistan'a teslim edilen adalar arasında Gavdos Adası'nın da bulunduğuna işaret eden Millî Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri emekli Kurmay Albay Ümit Yalım, YENİÇAĞ'a şunları söyledi:

"Girit Adası, 24 yıllık zorlu bir mücadeleden sonra Sultan IV. Mehmet döneminde 1669 yılında etrafındaki adalar ile birlikte fethedildi. Birinci Balkan Savaşından sonra 30 Mayıs 1913 tarihinde imzalanan Londra Antlaşması ile Girit Adası Bulgaristan, Yunanistan, Sırbistan ve Karadağ'a bırakıldı.

Gavdos Adası da dahil olmak üzere Girit Adası'nın etrafındaki 14 ada ile adacık ve kayalıklar Türk egemenliğinde kaldı. 1923 Lozan Antlaşması'nın 12. Maddesi ile bu durum tekrar teyit edildi. Lozan Antlaşması'ndan sonraki süreçte Bulgaristan, Sırbistan ve Karadağ Girit Adası üzerindeki haklarından fiilen feragat etti. Girit Adası'nın dörtte üçü aslına rücu olarak Türk toprağı oldu."

Turizm Bakanı Ersoy'a yaptığı istifa çağrısını tekrarlayan Ümit Yalım, tepkisini şöyle devam ettirdi:

"Büyük bir skandala imza atan Bakan Ersoy ve etstur şirketinden bugüne kadar hiçbir açıklama gelmedi. Bakanlık görevinden istifa etmeyen Ersoy, makamında oturmaya devam ediyor. Asırlardır Türk toprağı olan Keçi Adası ve Gavdos Adası'nı bütün dünyaya Yunan adaları olarak ilan eden Mehmet Ersoy meşruiyetini kaybetmiştir. Ersoy, Türk Milletinden özür dilemeli ve derhal istifa etmelidir.

 Ersoy'un Türk Milletinden özür dileyerek istifa etmesi kendisi ve şirketi için en hayırlı seçenek olup hukuki ve yasal sorumluluktan kurtulmasını sağlar. Aksi halde, 30 Mayıs 1913 Londra Antlaşması, 1923 Lozan Antlaşması, 4 Ocak 1932 Türk İtalyan Sözleşmesi ve 1947 Paris Antlaşması'nı ihlal eden ve işgal altındaki iki Türk adasını bütün dünyaya Yunan adaları olarak ilan eden Ersoy'un bölücülük yapmaktan ve TCK 302'den yargılanması kaçınılmazdır.

etstur şirketinin de işgal altındaki iki Türk adasını bütün dünyaya Yunan adaları olarak ilan ettiği ve adalardaki Yunan otellerini pazarladığı belgelenmiştir.

etstur şirketi de, başta konu ile ilgili haberlerin çıktığı gazeteler olmak üzere ana akım medyada Türkçe ve İngilizce yayın yapan gazetelere ilan vererek Türk Milletinden özür dilemelidir. Aksi halde, etstur şirketi de hukuki ve yasal sorumluluktan kurtulamaz."

Kıta Sahanlığı

"Erdoğan da Gavdos Adası'nın kıta sahanlığını Yunanistan'a teslim etti" diyen Yalım, sözlerini şöyle tamamladı:

"Yunan Resmî Gazetesi ve Avrupa Birliği Resmî Gazetelerinde 2014 yılında yayınlanan haritalarda hâlihazırda Yunan işgali altında bulunan 18 Türk Adası Yunanistan devlet sınırları içinde gösterildi.

4-412.jpg

Ayrıca Gavdos Adası ile birlikte Gaidhouronisi ve Koufonisi Adalarına ait olan toplam 42 bin kilometrekarelik Türk Kıta Sahanlığı da Yunanistan tarafından parsellenerek satışa çıkarıldı. Erdoğan ve AKP Hükümetleri, Yunanistan ve AB tarafından yayınlanan haritalara ve Yunanistan'ın 42 bin kilometrekarelik Türk Kıta Sahanlığını parselleyerek satmasına 4 yıldır itiraz etmedi. Böylece Tayyip Erdoğan ve AKP Hükümetlerinin, 18 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığı ile 42 bin  kilometrekarelik Türk Kıta Sahanlığını Yunanistan'a alenen teslim ettiği de belgelenmiş ve tescillenmiş oldu."

Kaynak Yeniçağ: Bakan Ersoy'dan bir skandal daha... - Ahmet TAKAN