• 6.05.2020 00:00
  • (853)

  Herhalde macun tüpten çıktı. Erken seçim yoğun olarak konuşuluyor. Korona falan dinlediği de yok. Bunca kaos içinde siyasetin genel tablosu ne?.. Anketlere bakmak lazım. Ee, COVID-19 var, sosyal mesafe var, sokağa çıkma yasakları var… Nasıl olacak bu iş?.. Kim nasıl anket yapacak?.. AREA araştırma şirketi başkanı Murat Karan, nisan ayını kapsayan “Türkiye siyasi gündem araştırması” yaptı. 12 büyükşehirde, 27 – 29 Nisan tarihleri arasında, 18 yaş ve üzeri 2 bin 220 kişi ile CATI (Bilgisayar Destekli Telefonla Görüşme) yöntemiyle. Önemli gördüğüm sonuçları aynen aktarıyorum;

Bugün milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz? (yüzde)

(TOPLAM SEÇMEN ÜZERİNDEN)

AKP: 26. 8 CHP: 18.5 HDP: 9. 1 MHP: 7.2 İYİ Parti: 8.8 DEVA: 1.5 Diğer: 2.9 Karasız: 25.2

Bugün milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz? (yüzde)

(GEÇERLİ OYLAR ÜZERİNDEN)

AKP: 35.8 CHP: 24. 8 HDP: 12.1 MHP: 9. 6 İYİ Parti: 11. 8 DEVA: 2.0 Diğer: 3.9

Yazar notu; Rakamlar, Cumhur İttifakı’nın yüzde 50’nin gerisinde kaldığını gösteriyor.

Türkiye’nin yönetim sistemi ile ilgili bir referandum yapılsa oy verme tercihiniz ne olurdu? (yüzde)

(TOPLAM SEÇMEN ÜZERİNDEN)

Türkiye’nin yönetim sisteminin Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem olması gerektiğini belirtenlerin oranı yüzde 45.0’dır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi olmasını belirtenlerin oranı yüzde 34.2 iken kararsız/sandığa gitmem diyenlerin oranı ise yüzde 20.8’dir.

Türkiye’nin yönetim sistemi ile ilgili bir referandum yapılsa oy verme tercihiniz ne olurdu? (yüzde)

(GEÇERLİ OYLAR ÜZERİNDEN)

Kararsız/ sandığa gitmem diyenler dağıtıldığında; Türkiye’nin yönetim sisteminin Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem olması gerektiğini belirtenlerin oranı yüzde 56.8’dir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi olmasını belirtenlerin oranı ise yüzde 43.2’dir.

— Sizce, Türkiye’nin en önemli sorunu nedir? (yüzde)

(Açık uçlu soruya verilen cevaplardan derlenmiştir.)

Koronavirüs 32.9

Ekonomi/ hayat pahalılığı/ yoksulluk 26.8

İşsizlik 9.7

Eğitim sistemi/ eğitimsizlik 5.5

Adalet, hukuk sisteminin eksiklikleri 4.1

Hükümet’in kötü yönetimi 3.9

Sağlık sektöründeki sorunlar 3.0

Muhalefet 1.8

PKK/ Terör 1.7

Kürt sorunu 1.3

Birlik-beraberlik 1.0

Suriyeli göçmenler 0.3

Diğer 2.3

Fikir belirtmeyen 6.0

— Aşağıda belirtilen siyasetçilerle ilgili genel kanaatiniz nedir? (yüzde)

Tayyip Erdoğan: Olumlu 44.3, Olumsuz 51.6, Fikir belirtmeyen 4.1

Devlet Bahçeli: Olumlu 32.8, Olumsuz 51.8, Fikir belirtmeyen  15.4

Meral Akşener: Olumlu 31.2, Olumsuz 49.3, Fikir belirtmeyen 19.5

Kemal Kılıçdaroğlu; Olumlu 28,6 Olumsuz 59,3  Fikir belirtmeyen 12,1

Selahattin Demirtaş; Olumlu 16,5 Olumsuz 67,3 Fikir belirtmeyen 16,2

Yazar notu; Meral Akşener rüzgarı yeniden esmeye başladı. Rakamlar gösteriyor ki, bu rüzgar önümüzdeki günlerde daha da şiddetlenecek. Tayyip Erdoğan’ın karşısına çıkabilecek en güçlü Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener olacak gibi. Siyasi kulislerde tarafsız gözlemcilerden de aynı şeyleri duyuyorum, Akşener, korona krizi sürecinde açıklamaları, performansı, yapıcı eleştirileri ve kucaklayıcı üslubu ile  oldukça iyi bir performans grafiği çizdi.

— Korona virüs ile mücadele sürecinde Millet İttifakı’nın Büyükşehir Belediyeleri ile Hükümet arasında yaşanan tartışmalarda (yardım hesapları, bedava ekmek dağıtımı vb.)kanaatiniz nedir? (yüzde)

Korona virüs ile mücadele sürecinde Millet İttifakı’nın Büyükşehir Belediyeleri ile Hükümet arasında yaşanan tartışmada (yardım hesapları, bedava ekmek dağıtımı vb.) CHP’li Belediyeleri haklı bulanların oranı yüzde 38,8, Hükümeti haklı bulanların oranı yüzde 26,1’dir. Fikir belirtmeyenlerin oranı ise yüzde 35,1’dir.

Yazar notu; Araştırmanın bu bölümünde elde edilen sonuçlar beni çok şaşırttı. Yoksa millet şaşkına mı döndü?.. Kime inanacağını mı şaşırdı?..

— İYİ Parti’nin; “salgın süresince, havaalanları ve köprü müteahhitlerine ödeme yapılmaması” konusundaki teklifini nasıl değerlendiriyorsunuz?

İYİ Parti’nin; “salgın süresince, havaalanları ve köprü müteahhitlerine ödeme yapılmaması” konusunda doğru bulanların oranı yüzde 46,6, yanlış bulanların oranı yüzde 21,6’dır. Fikir belirtmeyenlerin oranı ise yüzde 31,8’dir.

— İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifasını doğru bulanların oranı yüzde 29,3, yanlış bulanların oranı yüzde 53,6’dır.Fikir belirtmeyenlerin oranı ise yüzde 17,1’dir.

— Korona virüs ile mücadelede Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın aldığı ve uyguladığı tedbirler sizce yeterli midir?

Korona virüs ile mücadelede Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın aldığı ve uyguladığı tedbirleri yeterli bulanların oranı  yüzde 30,8, yetersiz bulanların oranı yüzde 55,0’dır. Fikir belirtmeyenlerin oranı ise yüzde 14,2’dir.

— Hükümetin çıkarttığı ‘İnfaz Yasası’yla bazı suçlardan tutuklu olanların serbest bırakılmasını nasıl karşılıyorsunuz?

Hükümetin çıkarttığı ‘İnfaz Yasası’yla bazı suçlardan tutuklu olanların serbest bırakılmasını destekleyenlerin oranı yüzde 16,9, desteklemeyenlerin oranı yüzde 62,4’tür. Fikir belirtmeyenlerin oranı ise yüzde 20,7’dir.

— Cumhurbaşkanının 23 Nisan törenlerine katılmamasını nasıl karşıladınız?

Cumhurbaşkanının 23 Nisan törenlerine katılmamasını destekleyenlerin oranı yüzde 33,9, desteklemeyenlerin oranı yüzde 42,9’dur. Fikir belirtmeyenlerin oranı ise yüzde 23,2’dir.

Sahadaki en sıcak verilere göre son tablo böyle!..