• 25.06.2020 00:00
  • (850)

 CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak’ın, Türkiye Varlık Fonu’nun (TVF) Turkcell’i satın alma operasyonunda aydınlatılması gereken noktaları içeren raporunu konu etmiştik. İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Milli Güvenlik Politikaları Başkanı Dr. Aytun Çıray, Maliye Bakanı Berat Albayrak’a Turkcell hisselerinin devrini sordu. Bu öyle böyle bir soru önergesi değil. Laf olsun muhalefet dolsun diye verilmiş bir önerge hiç değil. Başlı başına bir köşe yazısı olmaya değer.

Türk Telekom’un içinin nasıl boşaltıldığını ve başına neler geldiğini iyi bildiğimiz için Aytun Çıray’ın Berat Albayrak’a yönelttiği soruları noktasına virgülüne dokunmadan aynen veriyorum. Çünkü bu sadece gazetecilik görevi değil. Soruların da eğer gelirse cevaplarının da Türk Milleti tarafından bilinmesi gerekir;

“TURKCELL’İN DEĞERİ HANGİSİ?

1. Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.’nin en büyük hissedarı pozisyonundaki İsveçli Telekom operatörü Telia’nın kendi hisselerini piyasa değerinin yüzde 54 daha altında sattığı doğru mudur? İddia edildiği gibi bunu Türkiye’den çıkmak için mi yapmıştır? Eğer böyleyse uluslararası yatırımcılar açısından Türkiye’nin güvenilirliğini nasıl etkileyecektir?

2. Konunun uzmanları borsada Turkcell’in piyasa değerinin 4.7 milyar dolar olduğunu; buna karşılık Telia hisseleri alınırken şirket değerinin 2.2 milyar dolar, Çukurova Holding’in Ziraat Bankası’na olan borcuna karşılık hisseleri alınırken ise 16.1 milyar dolar olarak hesaplandığını belirtmektedirler. Bu hesaplar doğruysa, söz konusu farkın sebepleri nelerdir? Hisse satın alım fiyatları nasıl, hangi kriterlere göre belirlenmiştir? Turkcell’in değeri hangisidir?

3. Buradaki amaç, konunun uzmanları tarafından iddia edildiği gibi, T.C. Ziraat Bankası’nın Çukurova Holding’ten 1.6 milyar dolarlık alacağının Türkiye Varlık Fonu tarafından ödenmesi midir? Eğer böyleyse amaç nedir? T.C. Ziraat Bankası gittikçe bozulan bilançosunun devletin bir cebinden alınıp diğer cebine konulmasından başka bir anlam ifade etmeyen bir operasyonla güya düzeltilip makyajlanması mıdır?

4. Türkiye Varlık Fonu’nun amaçlarından birisi, kamu bankalarının iktidarın siyasi kararları sonucunda kullandırmak zorunda kaldıkları ve bu nedenle batık hale gelmeleri mukadder kredilerin bu bankalar üstündeki ağır baskılarını güya etkisizleştirmek midir?

5. Türkiye Varlık Fonu’nun COVID-19 pandemisiyle birlikte iyiden iyiye ağırlaşan ekonomik buhran sürecinde Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.’ye yatırım yapmış olması doğru mudur? Eğer bu yatırım stratejik bir yatırım olarak niteleniyorsa hangi açık, net ve şeffaf kriterlere göre stratejik olduğuna karar verilmiştir?

TURKCELL STRATEJİK DE, TANK PALET FABRİKASI DEĞİL Mİ?

6. Türkiye Varlık Fonu, stratejik olmaya çok önem veriyorsa Sakarya’da her açıdan çok net biçimde stratejik bir yatırım olan Tank-Palet Fabrikası sırf 50 milyon dolara Katar’a satılmasına göz yummuş, Türkiye’nin milli savunması açısından paha biçilemez bu tesisi neden kendi varlık portföyüne katmamıştır? Turkcell, Tank- Palet Fabrikamızdan daha stratejik bir kuruluş mudur?

7. Uzmanlar, Türkiye Varlık Fonu’nun Turkcell alımını finanse etmek için borçlanmaya gitmek zorunda kalacağını ileri sürmektedirler. Bu iddia doğru mudur? Eğer doğruysa Merkez Bankası’nın döviz rezervlerinin çok ciddi alarm sinyalleri verdiği bir vasatta bunun Türkiye’nin buhran içindeki ekonomisi üzerindeki sonuçları hesaplanmış mıdır?

8. Turkcell’in Türkiye Varlık Fonu bünyesine geçmesiyle birlikte devlet telekomünikasyon alanında iki şirketle, yani Turkcell ve Türk Telekom’la büyük bir tekel haline geldiğine göre, vatandaşlarımızın tüketiciler olarak yararına olan bir rekabet ortamı nasıl tesis edilebilecektir?

9. Serbest rekabetin ve öngörülebilirliğin bu kadar ortadan kaldırıldığı bir yatırım vasatında uluslararası yatırımcıların Türkiye’ye gelmesi nasıl sağlanacaktır?

10. Telia ve Çukurova Holding’in Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.’deki hissedarlıklarının ortadan kalkması ve şirketin Türkiye Varlık Fonu’na geçmesiyle dört Yönetim Kurulu üyeliği boşalmış olacaktır. Söz konusu dört Yönetim Kurulu üyeliğine şu ana kadar olduğu gibi AKP eski milletvekilleri, bakanları veya bürokratları arasından mı atamalar yapılacaktır?

“Aytun Çıray, “Türkiye’nin iletişim alanındaki en büyük özel şirketi olan Turkcell’in Türkiye Varlık Fonu portföyü içinde yer almasıyla sonuçlanan operasyon içinde acilen karanlıkta kalmaması gereken bir dizi derin soru işareti barındırmaktadır” dedi. Çıray’a “Sorularınıza cevap verileceğini ümit ediyor musunuz?” diye sordum. Aytun Çıray, “Bugüne kadar neye ve hangisine cevap verdiler ki… ‘Bugün günlerden ne?’ diye sorsanız ona bile cevap vermezler” diye karşılık verdi.

Bakalım, karanlıkta kalan noktalar aydınlanabilecek mi?..