• 21.07.2020 00:00
  • (668)

  Haftaya genel bir bakış yapalım…

Millet İttifakı bileşenleri CHP ve İYİ Parti de kongre heyecanı, harareti var. CHP 37’nci olağan kongresi 25-26 Temmuz’da Ankara’da yapılacak. Siyasi yaşamında, Kemal Kılıçdaroğlu’nun en sorunsuz kurultayı olacak. CHP’de şu ana kadar herhangi bir patırtı kütürtü yaşanmadığı için böyle diyorum.

İktidar ve küçük ortaklarının gözü kulağı CHP kurultayında mı olacak?.. Bütün ilgi ve alakalarını (!) sadece oraya mı sarf edecekler?.. Sanmıyorum… Çünkü; CHP kurultayının sonucu şimdiden belli… Görünürdeki rakipleri CHP olsa da gerçek  mücadele ettikleri saha farklı. Anketler de gösteriyor, Cumhur İttifakı’nın oyları İYİ Parti, Deva ve Gelecek Partisi’ne gidiyor.  Cumhur İttifakı’nın irili ufaklı paydaşlarının gözü, kulağı ve görünen/görünmeyen tüm uzuvları bu hafta sonu İstanbul’da yapılacak İYİ Parti İstanbul İl Kongresi için ayar edildi. Bu iddia mı nereye mi dayandırıyorum? Azz sonra izah edeceğim. Önce, İYİ Parti il kongreleri ile kısa bilgi aktarayım;

İYİ Parti, 25 Ekim 2020’de 3 yaşına girecek. İlçe kongrelerini tamamladı. İl kongrelerinin de yarısından çoğunu (47) gerçekleştirdi. Bu hafta sonu başta İstanbul ve Bursa olmak üzere 13 il de kongreleri var. Ağustos ayı sonuna kadar tüm il kongrelerinin tamamlanmasını planlanıyor. Eylül ayından itibaren İYİ Parti 2’nci Olağan Kongresini yapabilecek. Kararı GİK verecek. Ama, 26 Temmuz pazar günü yapılacak İYİ Parti İstanbul İl Kongresi’nin iç siyasetin hararetinde ayrı bir yeri var. Çünkü, Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığını kazanmasında Meral Akşener’in verdiği tam desteğin yanı sıra İYİ Parti İstanbul teşkilatının da etkin çalışmasının rolü inkar edilemez bir gerçek. Bu fotoğraf, Cumhur İttifakı’nın epey canını acıttı hâlâ da acıtmaya devam ediyor. Pazar günü yapılacak İstanbul kongresinde başkanlığa mevcut başkan Buğra Kavuncu ile kurucu il başkanı Ersin Beyaz aday oldu. İYİ Parti lideri Meral Akşener, yaşanan büyük çekişmede tarafsız olduğunu ve kalacağını peşinen ilan etti. İYİ Parti il kongreleri, kopup geldikleri MHP’dekinin aksine demokrasi şenliği havasında geçiyor. Bugüne kadar yapılan kongrelerinin büyük çoğunluğuna çoklu adayla gidildi. Hiçbirine müdahale edilmedi. Ne Meral Akşener ne de teşkilat başkanı Koray Aydın kongrelere katıldı.

Bu satırlardan farklı manalar çıkarılmasın!.. Bir süredir başta sosyal medya olmak üzere tüm mecraları takip ediyorum. Saray, yan aparatları kullanarak İYİ Parti İstanbul kongresinde aday olacaklar hakkında kirli suçlamalar yapıyor, iddialarda bulunuyor. Bunların üzerinden Meral Akşener’e yükleniliyor. Başta FETÖ’nün siyasi ayakları olmak üzere Akşener tüm açıklığı ile tavrını ortaya koydu. Bu yönde çalışmaları sabote eden iktidar ve küçük ortakları. İYİ Parti’nin tüm araştırma ve soru önergeleri Meclis’te Cumhur İttifakı’nın oyları ile reddediliyor. Geçen dönem FETÖ araştırma komisyonun raporu-Meclis’te bir ilk yaşanarak- nasıl buhar oldu?.. Bu sorunun cevabı hâlâ verilemedi. Üstelik, devletin ve istihbarat teşkilatlarının tüm imkanları ellerinde iken fısıltı ve dedikodu ile ortalığı karıştırmak, eğer elde bir delil, belge varsa gereğini yapmamak de neyin nesi oluyor?.. Ancak sorunun cevabı çok net;

İstanbul’u kaybetmek demek Türkiye’yi kaybetmek demek. Yolun sonunu gördüler!..

★★★

Suriye… Unutturulan gündem!..

Aşağıdaki fotoğraflara dün ulaştım.

Kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri’nin başarılı operasyonları sonucunda kontrol edilen bölgelerde neredeyse hemen hemen her gün bombalı sabotajlar oluyor. Bunların bir çoğu Türkiye medyasına yansıtıl(a)mıyor. Dün sabah saatlerinde ulaştığım fotoğraflar, Türkiye’nin kontrolündeki Sucu Köyü’nden. Öncüpınar karşısında Suriye’nin Es Selame kapısı var. Onun yaklaşık 2 kilometre sonrası ilk köy. Kaynaklar, sabahın erken saatlerinde gerçekleşen bombalı araç saldırısı sonucunda 9 ölü, 100’e yakın yaralı olduğunu bildiriyor. Güvenilir kaynaklardan ulaştığım diğer bir bilgi de, son günlerde, Türkiye’nin kontrol ettiği bölgelerde Rus uçakları ve İHA’larının devamlı keşif uçuşları yaptığı ve bunlarının sayısının arttığı yönünde.

Rusya, Libya’nın rövanşı için hazırlık mı yapıyor?..