• 7.03.2021 00:00
  • (181)

  Türk Milleti’nin yüreğine yine kor ateş düştü…

Kan ağlıyoruz…

Şehit acısı eşittir evlat acısı…

Dilimden, kalbimden hiç düşmeyen duamdır; Tanrı, kimseyi evlat acısı ile sınamasın…

Sabıkalı helikopterin düşmesi sonucunda 11 koç yiğidimizi daha şehit verdik…

Mekanları cennet olsun…

★★★

Sabıka sicil kaydı kabarık olan helikopterin adı; Cougar. Fransız-Alman ortak tasarımı…

Kara Kuvvetleri’nde 1996’dan bu yana görev yapan AS532 Cougar helikopterlerinin ülkemizde daha önce karıştığı 3 kazada 28 kahraman askerimiz şehit olmuştu. Son kazayla birlikte bu sayı 39’a yükseldi.

Cougar helikopterlerin ilk kazası 4 Haziran 1997 tarihinde meydana geldi, 11 kahraman asker şehit oldu.

İkinci kaza, Isparta’nın Eğirdir İlçesi’nde 29 Nisan 2003´te oldu. Eğitim uçuşundaki AS532 Cougar helikopteri yüksek gerilim hattına takılarak düştü. Kazada 4 yiğit asker şehit oldu. Bir asker de ağır yaralandı.

Üçüncü kaza, 31 Mayıs 2017 yılında meydana geldi. Şırnak’ın Uludere İlçesi Şenoba beldesinden kalkan, içinde biri general rütbeli askerlerin de bulunduğu Cougar tipi helikopter kalkıştan 3 dakika sonra yüksek gerilim hattına takılarak düştü. Düşen helikopterde Tümgeneral Aydoğan Aydın ve 2’si albay olmak üzere 13 koç yiğidimiz şehit oldu.

★★★

Uzmanlarla konuşuyorum;

1996’dan 2021’e… 25 yıl… Bu tip hava araçlarının ortalama ömrünün 30 yıl olduğunu söylüyorlar… Dahası, uçuş teknik şartlarını tek tek sıralayarak nasıl Allah’a emanet uçulduğunu anlatıyorlar… Böyle giderse F-16’larda aynı acı sonlarla karşılaşacağımızı kaydediyorlar.

Yanlış politikalar yüzünden F-35 programından nasıl şutlandığımızı tekrar tekrar yazmaya gerek var mı?..

“Yatırım yapılmalı” diye avaz avaz haykırıyorlar…

Hazinenin parasını çarçur et… Döviz rezervleri ekside sürünsün!..

Kanal İstanbul’da inat et!..

“AKP iktidara gelmeden önce Türkiye’de televizyon, buzdolabı yoktu” de…

Kahraman Mehmetçiği uçan tabutlara bindir!..

Katar’lı Arapların yağmaladığı Kanal İstanbul’a para var… Mehmetçiğe gelince ceplerinde akrepler dolaşıyor!.. Mehmetçik’ten esirgedikleri para da babalarının parası olsa!..

★★★

Türkiye’nin içindeki durum nedeniyle ortalıkta bir çok komplo senaryosu dolaşıyor. Derdim, felaket tellallığı yapmak değil. Her Türk gibi ciğerim alev alev yanıyor. Tabi, şimdi kaza kırım raporu hazırlanacak ama o kadar çok olay oluyor ki; unutuluyor, kaza kırım raporları da kamuoyunun gündemine gelmiyor, açıklanmıyor… Önceki kazalardan hangisi açıklandı ben hatırlamıyorum. Açıklansa ne olacak?..

Şehitlerimizin her biri, birbirinden değerli. Ancak, çok özel bir pencere açmak istiyorum. Elazığ 8. Kolordu Komutanı Korgeneral şehit Osman Erbaş’a;

Canciğer dost olduklarını söyleyen subay arkadaşı gözyaşları içinde hıçkırıklara boğularak anlattı;

“Komutanım, hain FETÖ darbe girişiminin Adana’da bastırılmasında çok önemli işler yaptı. O sırada Adana’da tümen komutanıydı. 2016 Şura’sında Korgeneralliğe terfi ettirildi ve Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı’na getirildi. Bu görevi sırasında da FETÖ denen hain yapılanmayla çok etkili mücadele etti. Bu tip çok kritik görevlerde ilk 1 yıl çok önemlidir. Biriktirir ve her şeye hakim olmaya başlarsınız. Olmayacak bir şey oldu. Osman Erbaş komutanım, İstihbarat Başkanlığı görevindeki 1 yılı tamamlamasının ardından (2017) Elazığ’a Kolordu komutanlığına gönderildi. Bu arada, yine FETÖ ile mücadelede çok kritik bir görev yeri olan Genelkurmay Başkanlığı Muhabere, Elektronik ve Bilgi Sistemleri Başkanı Korgeneral Uğur Tarçın da Erzurum’a Kolordu Komutanlığı’na atandı (2017).

Uğur Tarçın paşa, FETÖ ile mücadele eden savcılarımızla en etkin çalışan komutanlarımızdan biriydi. Kendisini çok iyi bilirler.

Kolordu komutanlıklarındaki görev süresi 2 senedir. Osman Erbaş komutanımızın Elazığ’daki görev süresini 4 seneye döndürdüler. Teamüllere göre başka bir göreve verilmesi gerekiyordu. FETÖ ile en etkin mücadele vereceği dönemde Ankara’dan uzaklaştırıldı. Elazığ, Diyarbakır gibi PKK terörüyle mücadelede çok kritik bir nokta/komutanlık değil ki, görev süresi uzatıldı diyelim. Hadi 2 yıldan sonra 1 yıl daha uzatıldı diyelim. Orgeneral de yapmamışsın. Ankara dışında tutuyorsun. Al başka bir  bölgeye ver!.. Bunlar TSK’da teamüllere uymayan tayinler. Osman Erbaş komutanıma neden 4 sene Genelkurmay’da görev yaptırılmadı o zaman?.. Şehitlik  alnına yazılmışsa tabi ki ondan kaçamazsın. Onu söylemek istemiyorum. Orada değil başka bir yerde şehit düşersin. Yok böyle bir şey!.. Osman Erbaş komutanım, FETÖ ile mücadelede en etkin olacağı bir dönemde görev yeri değiştirildi.”

Konuştuğum subaya, rahmetli Erbaş nasıl bir asker, nasıl bir insandı diye sordum;

“Anadolu çocuğuydu. Muhteşem bir adamdı. Tam bir millyetçiydi. Halkla ilişkileri çok iyiydi. Çok akıllı ve zekiydi. Uzatma olduğunda ‘seni emekli edecekler’ dediğimde ‘Vatan sağ olsun’ demişti.”

★★★

Acı kaza haberinin düştüğü akşam televizyon kanallarını dolaşırken sadece yüreğim değil beynim sarsılıyordu. Bazıları, istifalar, dokunulmazlık tezkereleri ne olacak, şu ne diyecek bu ne diyecek diye tartışıyordu. Bu iktidar ve yandaş medyası kaderde, tasada birlik duygusunu yok etti. Şehitlerimize bile ortak yas tutamaz olduk.

Sonu ne olursa olsun, açık açık yazacağım;

Her türlü terör örgütü ile mücadele edenler, ülke için ölmesi gerekenler hep milliyetçi ve vatanseverler… Sefa sürenler ise vatansız, softa, din tacirleri.
Şu yalandan gözyaşı dökenlerin gerçek fotoğraflarına bir bakın hele… İçimden, hepsinin yüzüne…geliyor!..