• 24.04.2021 07:18
  • (99)

Bir milli bayramı daha evlerimize kapatılarak geçirdik!..

Pandemi yasaklarına rağmen cemaat liderinin cenazesinde yaşanan izdiham görüntüleri ve gösterilen tavizsiz müsamaha ile 23 Nisan törenlerinde “idare”nin iğreti kutlamalarını karşılaştırmak bile insanın canını yakıyor. Ama bu 2 fotoğrafı yan yana koyduğunuzda  Türkiye’nin şu andaki gerçek halini görüyorsunuz.

Cemaat liderinin cenazesinde cami avlusunu lebalep doldurmak serbest… 23 Nisan’da Anıtkabir’e, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’e insanların koşması yasak. Pandemisi yerin dibine batsın ama insana bayramın zehir edilmesi budur!.. Tamam!.. Salgının hız kazandığı bu kritik günlerde alınan önlemlere uymak hem vatandaşlık hem de insani görevimiz. Ancak o çifte standart var ya o çifte standart!..  Ve artık ortaya kabak gibi çıkan kara kaplı ajanda… İnsana pandemiyi bile unutturuyor. Hiç olmasa, Eğitim Bakanlığı, okullardan seçeceği ve önceden testleri yapılarak sonucu negatif olan çocuklarımızı, pandemi kurallarına uygun olarak gün boyu aralıklı zamanlarda Anıtkabir’e götüremez miydi?.. Pandemi döneminde özel okullardan her türlü şefkatini esirgemeyen Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un aklına hiç mi bir çözüm yolu gelmemiştir?.. Veya gelmiştir de söylemeye cesaret edememiş midir? Veya söylemiştir de bir yerlerden azar mı işitmiştir?..

“Yahu sen de ne saf adamışsın. Okullarda Andımız’ı yasaklatan, Nutuk’un dağıtımını yasaklatan bir zihniyetten çocuklarımızı Anıtkabir’e götürmesini bekliyorsun. Öylemi?” dediğinizi duyar gibiyim. Haklısınız!.. Ne diyeyim?..

? ? ?

Bayram coşkusunun yerini can sıkıntısının aldığı bugünde parmaklarımı bilgisayar klavyesine götürmek çok zor oldu. Her bayram olduğu gibi eşimi ve çocuklarımı alıp Anıtkabir’e gidememek bana çok dokundu. Dahası var… Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda ülke gündemine bir bakın. Adeta ibret fotoğrafını yüzümüze çarpıyor!..

Burnuna pudra şekeri çektiğini söyleyen uyuşturucu müptelası, avantacılıkla zengin olan AKP genel merkez personeli genç Kürşat Ayvatoğlu… Diğer yanda ahalinin milyon dolarlarını –bitcoin ayağıyla- tokatlayıp yurt dışına tüyen tokatçı genç insan Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer… Koyun fotoğraflarını yan yana, bakın tiplere… İkiz kardeş gibiler. İkisinin de AKP ileri gelenleri ile çekilmiş samimi fotoğrafları var. Dantelli kefenlerle çıktıkları yoldan geldiler bugünlere… Nasıl bir muhteşem nesil yetiştiriyorlar ama!..

ATATÜRK gençliğinin yerine yetiştirilmek istenen neslin fotoğrafları insana 23 Nisan’ı zehir etmesinde başka ne etsin?.. Hedefledikleri “dindar nesil” bu mu?.. Hangi kitapta bunun yeri var?..

? ? ?

Tokatçıların ve tokatçılığın ana gündem maddesi olduğu Ankara’da konuşulan bir konu daha var:

Gece kararnamesiyle yapılan mini revizyonunun ardından Bakanlar Kurulu’nda değişimin sürüp sürmeyeceği.  İzleyebildiğim şu; mini revizyon al yanaklı tosuncukları kesmedi, beklentilerine tam olarak cevap vermedi. Nedeni ise; bol paralı, bol ihaleli Bakanlıklarla ilgili yüksek bir değişim beklentisi var. Buralarda bakanlar değişirse, doğal olarak bürokratlarda değişecek. Ve ona göre yeni pozisyonlar belirlenecek ve yeni tavırlar takınılacak. Tarife çizelgeleri güncellenecek!..

AKP kulislerinden bakanlık revizyonları  ve bölünmesi beklenen bakanlıklarla ile ilgili söylentileri dinledikçe aklıma geçen hafta Kongo Demokratik Cumhuriyeti ile ilgili okuduğum bir haber geliyor. Biz yaştakilerin Zaire olarak bildiği, iç karışıklıkların, demokrasi ve insan hakları tartışmalarının hiç eksik olmadığı Kongo Demokratik Cumhuriyeti ile ilgili haber şöyleydi:

“Kongo Demokratik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi, 57 üyeden oluşan yeni hükümeti kurdu.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi, 57 üyeden oluşan yeni hükümeti kurdu. Cumhurbaşkanı’nın Sözcüsü Tharcisse Kasongo Mwema, ulusal televizyonda yaptığı açıklamada, Tshisekedi’nin, Jean Michel Sama Lukonde’yi başbakan olarak atayarak, 31 bakan, 11 bakan yardımcısı, 9 devlet bakanı, 4 başbakan yardımcısı ve 1 delegenin yer aldığı yeni hükümeti oluşturduğunu ifade etti.”

Herhalde bu bir dünya rekoru olmalı…57 üyeli hükümet… Geçen yıllarda da bu ülke, Bakanlara ömür boyu tanınan maddi kıyaklar kararıyla çalkalanmıştı. Başkan Felix Tshisekedi, 57 üyeli hükümet kurmakla,  herkesi  memnun edebilecek, dengeleri ve koltuğunu  koruyabilecek başka bir formül bulamamış herhalde.

Almanya’nın, Fransa’nın kıskandığı Türkiye’den Zaire’yi de kıskandıracak bir dünya rekoru haberi gelir mi?..

Gidişat belli de!.. Dedim ya; bugün içim çok yanıyor. Daha fazlasını yazmaya kalemim müsaade etmiyor…