• 20.05.2021 06:09
  • (99)

Ankara yine toz duman!..

Yok… Yok… Mevsim rüzgarlarından dolayı değil… Sedat Peker fırtınası, şapkaları, çatıları uçuruyor!.. Nereye kafanızı uzatıp acaba ne oluyor diye baksanız; Sedat Peker videolarını izleyip izlemediğin, eğer izlediysen yorumunun ne olduğu soruluyor. İzlemeyenler ayıplanıyor, toplum dışına itiliyor!.. Dost sohbetlerinde bile Fenerbahçe’nin bu sene de içine düştüğü acıklı hali ve Beşiktaş’ın hak ettiği şampiyonluğu doya doya konuşamadık…

Merak ettiğiniz hususları ayıklaya ayıklaya yazmaya çalışacağım. Neden? İki sebebi var; kafanızı fazla bulundurmak niyetinde değilim, bir de ortalık o kadar toz duman ki, -takdir ederseniz- mayına basmak istemem…

Sedat Peker ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun karşılıklı söz savaşları ile gelinen noktada, başkent kulislerinde en çok konuşulan ve üzerinde kafa patlatılan konu; Süleyman Soylu görevden alınacak mı, alınmayacak mı?.. İlgili ve yetkililer kendi durdukları tarafa göre tahminlerde bulunuyorlar. İnanın bana, kimi dinlerseniz dinleyin “haklısın” demekten başka çareniz kalmaz. AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın Meclis grup toplantısında yapacağı konuşmaya, vereceği mesajlara dikkat kesiliniyor.

???

Tayyip Erdoğan ile Devlet Bahçeli’nin,  Çankaya Köşkü’nde, önceki gün akşam saatlerinde gerçekleştirdiği 1 saatlik görüşme puslu olan havayı iyice bir ağırlaştırdı. Süleyman Soylu, görevden alınacak, alınmayacak diye bakılan papatya falları epey  renklendi!.. Anayasa değişikliği teklifleri üzerinde söylenenlere ise konu fazla dağılmasın diye girmeyeceğim. Şu sıralarda, buralarda, o işi fazla ciddiye alan yok!..

“Süleyman Soylu kesin gidici” cephesinde konuşulanlar şöyle;

-Tayyip Erdoğan, beklediği fırsatı yakaladı. Devlet Bahçeli de direnemedi. Süleyman Soylu’nun yerine Efkan Ala ya da ona çok yakın bir isim getirilir. Gelen yeni İçişleri  Bakanı’nın ilk yapacağı iş  Süleyman Soylu’nun tamamen kendine bağladığı bekçi teşkilatını re -organize etmek olur.

“Süleyman Soylu, koltuğunu sağlamlaştırdı” cephesinin bakış açısı şu şekilde;

-Tayyip Erdoğan, Sarı Öküz hikayesini çok iyi bilir. Süleyman Soylu’yu feda etmez. Soylu’yu koltuğundan alırsa, bu kamuoyunda “Sedat Peker kafa kopardı” diye algılanır. Soylu, iç dengelerin en kritik noktasında duran bir isim. Soylu’yu oradan çekerseniz, Berat Albayrak’ı, Hulusi Akar’ı tutamazsınız. Tayyip Erdoğan bunları çok iyi bilir.

???

Sedat Peker’in videolarında ana hedef noktasında duran gibi görünen Süleyman Soylu cephesindeki durumu da kısaca izah etmeye çalışalım;

-Bu gündem bazılarının çok işine geliyor. Çünkü, ülkenin asıl sorunları ekonomik sıkıntılar. Ekonomik sıkıntılar konuşulmuyor, üstü örtülüyor. Karşı taraf (damat Berat Albayrak kastediliyor) bunu fırsat bilerek hamle üzerine hamle yapıyor. Berat Albayrak’ın sıkı adamı olarak bilinen Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Hatay’da yapılan uyuşturucu operasyonunu açıkladı. Bu onun işi mi?.. Berat Albayrak, bu tip hamlelerle “ben konuşmasam da adamlarımı böyle konuştururum” mesajları veriyor.

-Süleyman Soylu sadece AKP teşkilatında değil Türkiye’de çok sevilen ve güçlü bir lider. Arkasında tuttuğu kılıçları henüz ortaya çıkarmadı. Görevden alınması, sıradan siyasi etkilerin dışına çıkar. Böyle bir ihtimal küçük dahi olsa, gerçekleşirse, siyasette bambaşka bir Süleyman Soylu izlersiniz.

-Lale devrini yaşayanlar, son günlerine doğru geldiklerini gördüklerinden, lale devrini uzatmak için ellerinden gelenleri yapıyorlar.

???

Dedim ya;  sıcak, el yakan kulisleri ayıklaya ayıklaya aktarmaya çalıştım… Benim kafama takılan soru ise çok farklı;

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, önceki gün akşam MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi neden Çankaya Köşkü’ne çağırarak görüştü?.. Neden Çankaya Köşkü?.. Erdoğan, daha önceleri, Bahçeli’yi defalarca sarayda ağırladı… Son zamanlarda sık sık Bahçeli’nin kimseyi sokmadığı evine gitti… Bahçeli’yi bu sefer de saraya çağırsa gelmez miydi?.. Tereddütsüz giderdi. Ya, o anda, Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde çalışıyordu da o yüzden oldu demek de pek akla yatmıyor. Çünkü, Erdoğan’ın Çankaya Köşkü’nden saraya geçmesi 5 dakika bile sürmez. Üstelik, cümle alemde biliyor ki; Erdoğan Çankaya Köşkü’nden hazzetmez, saraya taşındıktan sonra orada çalıştığı da pek görülmemiştir. Erdoğan, Bahçeli’yi çiftlikte kokoreç yerken görüşmeye çağırsa bile bir sorun olacağını sanmam!..

Peki ne o zaman?..

Çankaya Köşkü; parlamenter sistem demektir. Çankaya Köşkü; geride bıraktığımız parlamenter sistemimizin en büyük sembolüdür.

Önceki gün akşam, Çankaya Köşkü’nden servis edilen fotoğraflarla bir mesaj mı verilmeye çalışıldı?..

Bilgi sahibi değilim… Benim ki, sadece kuşkulu gazetecilik…

Bekleyip göreceğiz!..