• 4.06.2021 08:54
  • (210)

İlginizin Sedat Peker videolarından sosyal medya fenomeni Şeyma Subaşı’nın, Mısırlı sevgilisi Mohammed Alsaloussi’den aldığı evlenme teklifinin görüntülerine kaydığı şu günlerde kafanızı dağıtmak istemem. Ama ne yalan söyleyeyim, Subaşı’nın, “I said yes (Evet dedim)” notunu düşüp de sosyal medyada paylaştığı videoyu-  hatundan gizli gizli, yakalanmam halinde esaslı bir fırça yeme riskini göze alarak- ben de seyrettim.

“Türkiye’nin gündemi”ni takip etmek artık iyice zorlaştı. Gündemi tırnak içinde yazmamım sebebi de buydu. Gerçek anlamda gazetecilik yapmak için pantolonunuz arkada kalan kısmını yırtarak çabalıyorsanız işiniz çok zor!.. Bizim gibilerin gerçek gündem anlayışı ve algısı ile ahaliye dayatılan veya ahalinin kabullenip peşinden düştüğü  “gündem” algısının arasında dağlar kadar fark var. Çoğu zaman karşılaştığımız bu zor durum bizi cendereye sokar. “Ne yazmış lan bu adam şimdi bugün” kulak çınlamalarını hissederek otururuz klavyenin başına…

???

Kulaklarımı çın çın çınlatmanız riskini de göğüsleyerek yine de bildiğimden şaşmayacağım;

Anket sonuçları açıklanıyor, biri kesin diğeri muhtemel Cumhurbaşkanı adayları arasındaki yarış ile alakalı… Yandaş medya kalemleri, Cumhur İttifakı ortaklarının “2023’den önce seçim yok” açıklamalarına rağmen bu günlerde Cumhurbaşkanlığı yarışı ile ilgili anket sonuçlarını servis ediyor. Öncelikle, şu anket ve anketçi işlerine bir açıklık getirmemiz lazım. Şöyle;

Ülkemiz sınırları içinde faaliyet gösteren anketçiler, faaliyet alanlarına ve dayanaklarına göre gruplara ayrılır;

-Saray anketçileri ve saray içindeki kliklere göre hareket eden anketçiler.

-AKP Genel Merkez anketçileri ve AKP Genel Merkezi içindeki kliklere göre hareket eden anketçiler.

-Bazı bakanlara dayanarak çalışmalarını sürdüren anketçiler.

-AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’a doğrudan bağlı ve sadece ona özel araştırmalar yapan anketçiler.

-Saray ve iktidar partisi çevrelerinden iş alamadığı için muhalefet kanadına yanaşan ve oralara dayanarak hayatta kalma mücadelesi veren anketçiler.

-Her ne şart altında olursa olsun gerçekten tarafsız çalışıp hayatta kalmayı başarabilen anketçiler.

Gerçekten var mı tarafsız anketçiler?.. Sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar da olsa var!.. Ancak siz bu tarafız anketçileri medyanın malum yapısı yüzünden pek tanımıyor ve TV ekranlarında rastlamıyor olabilirsiniz… Onlara, genelde, bir araştırma siparişi verildiğinde kişiye özel şerhi ve asla kamuoyuna açıklamama şerhi konulur. Onlarda ne yapsınlar? Ekmek parası!..

???

Bakıyorsunuz yandaşlara, son günlerde yayınlanan anket sonuçlarına göre, Tayyip Erdoğan hep açık ara önde. Yok efendim, karşısına Ekrem İmamoğlu çıkarsa şu kadar farkla kazanırmış… Vay efendim, Mansur Yavaş çıkarsa oranlar şuymuş buymuş… Zaten Kemal Kılıçdaroğlu ile Meral Akşener’e hiç şans tanımıyorlar… Önlerine Ekrem İmamoğlu ile Mansur Yavaş’ı alarak dövüyorlar da dövüyorlar… Bir yandan da över gibi yaparak!..

Elime, tarafsız bir anketçiden sonuçlar geçti de o yüzden bu uzun girizgahı yaptığımı ve kendime zemin hazırladığımı sanmayın. Zaten, bu alanda faaliyet gösteren 1 ismi çok yakından tanırım. Dostumdur… Tarafsızlığını, yaptığı anketlerin neredeyse tamamı doğru çıkarak tescillemiştir. Ara sıra bu köşeden anket sonuçlarını yayımlarım. Tarafsızlığı konusunda en ufak bir şüphe duysam dostluğuma rağmen bırakın kaleme almayı yaptığı anketlerin ilk sayfasına bile bakmam..

???

Sadede gelelim;

Yandaşlar, son günlerde anket taarruzuna geçince merak edip saray kaynaklarıma yöneldim. Onlara anket sonuçları ve değerlendirmelerini sormadım. Tayyip Erdoğan’ın karşısında en çok kimi aday olarak görmek istediğini merak ettim. Net isim vererek konuştular. Şöyle bir tablo ortaya çıkıyor;

-Tayyip Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun tüm ısrarlı açıklamaları ve geliştirdiği yeni stratejilere rağmen kendisinin karşısına aday olarak çıkacağına ufak da olsa bir ihtimal vermiyor.

-Erdoğan, karşısına Ekrem İmamoğlu veya Mansur Yavaş’ın çıkarılmasını istiyor ve bekliyor. Bu 2 isimden hangisi karşısında olursa mutlaka kazanacağını hesap ediyor.

-Tayyip Erdoğan, Ekrem İmamoğlu’na karşı yapılan kampanyalarla, “Ekrem İmamoğlu eşittir HDP/PKK” algısının kamuoyuna iyice pekiştirildiğini ve artık bu algının tersine çevrilmesinin imkansız olduğunu düşünüyor.

– Erdoğan, Mansur Yavaş’ın Ankara’yı iyi yönetemediğini başarılı proje ve icraatlara imza atamadığını etrafına anlatıyor. Bu yüzden karşına çıkarsa ilk turda yeneceğini hesap ediyor. Erdoğan, yakın çevresine “Mansur Yavaş aleyhine bir şeyler söylemeyin. Ona karşı sessiz kalın” talimatı vermiş. “Seçim sathı mahaline girdiğimizde son 4 ayda düzenleyeceğimiz kampanyalarla ‘Ankara’yı yönetemeyen devleti mi yönetecek’ der ezer geçeriz” demiş.

Erdoğan’ın karşısına aday olarak çıkmasını istediği adaylar arasında ilk tercihi kimmiş?.. Sorumun cevabı;

Mansur Yavaş…

Neden?..

Tayyip Erdoğan, Mansur Yavaş’ı ilk turda yeneceğini hesaplıyormuş. Eğer, ikinci tercihi Ekrem İmamoğlu karşısında olursa, ikinci tura kalma ihtimaline karşı, İYİ Parti seçmeninin ya ona oy vererek ya da sandığa gitmeyerek kendisine destek olacağına inanıyormuş.

Evdeki hesap çarşıya uyar mı?.. Yaşayarak göreceğiz!..

???

Sarayın seçim takvimini de merak ediyorsunuzdur. Saray kaynakları, 2023’den önce seçimi zor görüyor. 2022’nin ekonomide toparlanma yılı olacağını iddia ederek şunu savunuyorlar;

“2023’de Akkuyu nükleer santrali gibi Türkiye’nin en önemli projelerinin sonuçlanacağı yıl olacak. Selçuk Bayraktar’ın yürüttüğü projeler başta olmak üzere savunma sanayinde de birçok dünya çapında proje 2023’de sonlanacak. 2023’de proje bombardımanı ile ortaya çıkan bir Tayyip Erdoğan’ın seçim kaybetmesi imkansız”.

Göreceğiz bakalım!..