Çalışanların alacağı krize neden oldu

Çalışanların alacağı krize neden oldu
20.04.2021 - 21:56
1097

Akçakoca Belediyesi çalışanlarının aylardır alamadıkları maaşları için  İller Bankası’ndan 6 milyon lira kredi çekilmesi kararına AK Parti gurubunun evet vermemesi  Cumhur İttifakının iki partisini karşı karşıya getirdi.

MHP, CHP ve İYİ Parti meclis üyelerinin oylarıyla geçen önerge sonrası  EVET veren meclis üyelerine teşekkür eden Başkan Okan Yanmaz, ”Bu iş siyaset işi değil. Bir vicdan meselesi " dedi.

Gelen tepkiler üzerine toplantı sonrası açıklama yapan AK Parti İlçe Başkanı Esved Sarıoğlu ise, meclis üyesi arkadaşlarına  konuşma imkanı vermeyen, hatta oldukça kaba bir biçimde sesini kıstıran belediye başkanının tavrını kabul etmediğimizden salondan ayrılmak zorunda kaldık “ dedi.

Akçakoca Belediye Meclisi’nin Nisan ayı olağanüstü oturumunda işçi maaş alacaklarının tamamının ödenmesi için İller Bankası’ndan çekilecek olan 6 milyon liralık kredinin oylamasında Ak Parti grubu hayır yönünde oy kullandı. AK Parti grubunun aldığı  karar kamuoyunda büyük tepkilere neden oldu.

Kararın MHP, CHP, İYİ Parti meclis üyelerinin oy çokluğu ile geçmesinin ardından, söz isteyen  Ak Partili meclis üyesi İbrahim Öztaş, belediyenin toplam maaş borcunun ne kadar olduğunu sorması üzerine oturumu yöneten Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz, “ Oylamada hayır dediniz. Daha ne soruyorsun. Hesap işlerinden öğrenebilirsin” yönünde bir karşılık verdi. Başkan Yanmaz’ın bu tavrı üzerine salonda bulunan AK Parti İlçe Başkanı Esved Sarıoğlu ve AK Parti meclis üyeleri meclis salonunu terk etti.

OKAN YANMAZ: BU İŞ SİYASET İŞİ DEĞİL. BİR VİCDAN MESELESİ

Toplantı, Ak Parti grubunun ayrılmasından sonra da devam etti. Toplantı bitiminden sonra kalan meclis üyelerine duygularını aktaran Başkan Yanmaz, ”Bu iş siyaset işi değil. Bir vicdan meselesi. Ülke ve iktidar zor durumda. Esnaflar zor durumda. Belediyenin gelirleri yetmiyor. Giderleri en aza indirmemize rağmen gelirler artmıyor. Maaş ödemleri için kredi çekmekten başka çaremiz yok. Bu olaya hayır denir mi hiç?” ifadelerini kullandı.

TAVRMIZIN BAŞKANIN YÖNETİM TARZINA

Bir gün önce kredi talebine Evet oyu kullanacakları yönünde grup kararı aldıklarını söylemelerine rağmen oylamada el kaldırmayan AK Parti gurubuna kamuoyundan büyük tepki yükselirken,  kendi sosyal medya hesabından yazlı bir açıklama yapan AK Parti ilçe başkanı Esved Sarıoğlu ise, “ Yaptığımız şey, belediye başkanının bizim neden evet diyeceğimizi anlatmamıza engel olan çirkin tavrına karşı bir tepkiydi” dedi.

EVET DİYENLERE ALKIŞ HAYIR DİYENE ELEŞTİRİ

Bir gün önce evet diyeceklerini açıklamalarına rağmen meclis salonunda bu kararlarından vaz geçen AK Parti meclis üyelerinin tutumu Akçakoca kamuoyunda eleştirilere neden oldu. Bu işin siyaseti olmaz diyen Akçakocalılar, ayladır evine ekmeği bile veresiye götüren çalışanların  maaş krizinin çözüm bulacağı oturumu siyaset malzemesi yapan zihniyeti eleştirdiler. Akçakocalılar, meclis oturumunda EVET diyen MHP, CHP ve İyi Parti meclis üyelerine teşekkür ettiler.     

GEÇİCİ ATEŞKES 2 AY SÜRDÜ

Bildiği gibi, 18 Şubat tarihinde Akçakoca ilçesini ziyaret eden AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve AK Parti Bölge Koordinatörü Ali İnci’nin araya girmesiyle AK Parti ile MHP arasında sağlanan geçici ateşkesi bozan bu kez AK Parti Akçakoca İlçe Başkanı Esved Sarıoğlu oldu.

 


Editör: N. Cingirt