600 ÇİFTÇİNİN SU BORCU 10 YILA YAYILIYOR

Düzce ovasında sulu tarım yapan 600’e yakın çiftçiye su borcu nedeniyle açılan icra dosyası, AK Parti İl Başkanı Mustafa Keskin, Düzce Ovası Sulama Birliği Başkanı Ebubekir Uzgu ile birlikte Çilimli ilçesinde yapılan geniş katılımlı toplantıda, borcun yeniden yapılandırılması ve faizinin silinmesi konuları masaya yatırıldı.

600 ÇİFTÇİNİN SU BORCU 10 YILA YAYILIYOR
13.04.2021 - 18:46
1237

AK Parti İl Başkanı Mustafa Keskin’in girişimiyle, Çilimli ilçesinde yapılan geniş katılımlı toplantıda, Düzce Ovası Sulama Birliği Başkanı Ebubekir Uzgur ile birlikte geçmiş  yıllardan bu yana borcu olan çiftçilere yönelik faiz indirimi ve 10 yıla yayılan taksitlendirme konularında getirilen yapılandırma imkânı hakkında bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

İLK DEFA OXİJEN TV’DE AÇIKLAMIŞTI

Ak Parti İl Başkanı Mustafa Keskin, ilk kez Oxijen TV’de yayınlanan Düzce Kulis proğramında, Sulama Birliklerine borcu olan çiftçilerin borç faizlerinin silineceği müjdesini vermişti.

Keskin, “ İlk defa burada açıklayacağım, tarlasını sulayan çiftçilerimizin birliklere borçları var, şu anda  tarlalarda, traktörlerde hacizler var. Bu borçlara çok faiz  geldi. Alt yapısını yaptık, kanunun verdiği ölçüde, faizler silinecek. Borçlar 10 seneye kadar yayılacak. Bu sayede Sulama Birliğine borcu olan çiftçimiz bunu ödeyemedim diyemeyecek. “ şeklinde konuşmuştu.

İCRADA 600’E YAKIN ÇİFTÇİMİZİN DOSYASI VAR

Göreve geldiklerinde Düzce’de Sulama birliği olarak büyük bir borç yükü altında olduklarını belirten Birlik Başkanı Ebubekir Uzgur, İcrada 600’e yakın çiftçimizin dosyası vardı. Çiftçi vatandaşlarımız borcunu ödeyemez duruma gelmişti. Çalışma yapmamız gerektiğini düşünerek çiftçimizi bu borç yükünden kurtarılması için AK Parti İl Başkanımız Mustafa Keskin ile  birlikte çalışma başlattıklarını söyledi.

BORCU 3, 5, 7 VE 10 YILA KADAR TAKSİTLENDİRECEĞİZ

Ak parti İl Başkanı Mustafa Keskin beyle yapığımız çalışmaların ardından çiftçimizin ciddi bir borç yükü vardı. Anaparaları geçmiş faiz oranları çok yüksekti. Yaptığımız çalışmaların aka bininde ortaya bir taslak çıktı. Taslak sonucunda çiftçimize ciddi bir indirim ve vade tanıma şansına eriştik. Peşin ödemelerde yüzde 60’ yakın faiz indirimi ve çiftçiye yılda bir defa ödemeli 12’inci ayın 31’ine kadar her yıl için ödemesini yaptığı zaman 3, 5, 7 ve 10 yıla kadar taksitlendire bileceğiz. Çiftçimizin büyük bir sorunuydu borç yükü şöyle ki icrada 600’e yakın dosyamız var. Yani çiftçi mağdur duruma düşmüş.  Fakat vatandaşlarımızla daha yeni paylaşıyoruz. Çünkü alt yapıyı daha yeni hazırladık. Çiftçi arkadaşlarımıza mesajlarımızı atacağız ve basın aracıyla kendilerine yapığımız bu çalışmaları duyuracağız” ifadelerine yer verdi.

AK Parti İl Başkanı Mustafa Keskin’in girişimiyle  yapılan toplantıda, Çilimli Belediye Başkanlığında yapılan toplantıya Çilimli  Belediye Başkanı Muhsin Yavuz, İlçe Başkanı Orhan Kansız, İl Genel Meclis Başkanı Çiğdem Günal ve İl Genel Meclis Üyeleri ile beraber Mahalle ve köy muhtarları bir araya geldi.


Editör: N. Cingirt