ERKEN SEÇİM KARARINI BAHÇELİ DEĞİL ERDOĞAN VERECEK

Erken seçim için muhalefetin gözü Erdoğan'da... Muhalefette eğilimi 'çatı aday'a doğru... Meclis Başkanlığı odasında şatafat bitti... DEVA mitili İstanbul'a atacak...

ERKEN SEÇİM KARARINI BAHÇELİ DEĞİL ERDOĞAN VERECEK
10.05.2021 - 07:32
3846

Ankara kulislerinde erken seçim tartışmaları bitmiyor. En son CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu sonbahara işaret etti, “Makul olanı 2021'in sonbaharında seçim yapmaktır. Erdoğan, biraz ekonomiyi düzelttikten sonra seçime giderim diye düşünüyor büyük bir ihtimalle ama görünen tabloda bu mümkün görünmüyor” dedi. Muhalefet kulislerine göre “erken seçim” tartışmaları artık bir beklenti veya çağrı değil, zorunluluk haline geldi. AK Parti’nin artık toparlayamayacağına dikkat çekilirken, “Ağır bir hastalığınız var, 3 aylık ömrünüz kalmış. Ameliyatla ömrünüzün uzama umudu var. Ne yaparsınız? Son bir umut kazanmak ya da daha fazla erimemek için erken seçim kararını Bahçeli değil Erdoğan alacak. Erdoğan Bahçeli’yi ikna ederek erken seçimin düğmesine basacak” deniliyor.

MUHALEFETTE 'ÇATI ADAY' EĞİLİMİ ARTIYOR

Ankara’da erken seçim tartışmaları bitmiyor ama muhalefet cephesinde ne ittifak ne de cumhurbaşkanı adayı belli değil. Millet İttifakı'nı genişletme ya da parlamenter sisteme geçiş gibi konu bazlı ittifak senaryoları konuşulurken Cumhurbaşkanı adayı ile ilgili de farklı görüşler ileri sürülüyor. Muhalefet partilerinde 2018 seçimlerinde olduğu gibi her partinin kendi adayını çıkardığı formülün taraftarı çok, ancak son aylarda “çatı aday” fikri de yaygın şekilde konuşulmaya başlandı. Kulislere göre CHP ve İYİ Parti’de liderlerin eğilimi de “çatı aday” da birleşilmesi yönünde. Ancak bu karar için son aşamada partiler arası görüşmelerin yanı sıra kamuoyu araştırmalarının da etkili olacağı ifade ediliyor.

MECLİS BAŞKANI MAKAM ODASI YENİLENDİ, ŞENTOP SADELİĞİ TERCİH ETTİ

26. Dönem Meclis Başkanı İsmail Kahraman birçok açıklamasının yanı sıra uygulamaları ile de tartışma konusu oldu. Bunlardan biri de makam odasında yaptığı değişiklikti. Kahraman uzun yıllar boyunca sadeliği ile dikkat çeken makam odasını şatafatlı, kral dairlerini andıran bir görüntüye kavuşturmuş, gelen eleştirileri de “Eskidi, değişmesi gerekiyordu. Aslan yatağından belli. Bize gelen misafirlerimiz var, devlet başkanları var daha iyi bir yerde ağırlamamız gerekmez mi? Ben yaptığımdan pişman değilim” sözleriyle savunmuştu. Kahraman döneminde yapılan bu değişikliğe yeni Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un ilk döneminde de dokunulmadı. Ancak Şentop ikinci döneminde makam odasındaki koltukları kaldırtarak eskiden olduğu gibi sade bir hale getirdi, konuklarını da o sade koltuklarda ağırlamaya başladı.

DEVA KISITLAMALAR SONRASI MİTİLİ İSTANBUL’A ATACAK

Korona virüsü salgını günlük yaşamı etkilediği gibi siyasi partilerin saha çalışmalarını da sekteye uğrattı. Bu süreçte en büyük zorluğu ise yeni kurulan siyasi partiler yaşadı. Olası bir erken seçimde seçime girme yeterliliği elde etmek için yasanın öngördüğü 41 ilde ve bu illerin üçte birinde örgütlenip büyük kongrelerini yapan Gelecek Partisi ve DEVA örgütlenmelerini tamamlamak için kısıtlamaların kalkacağı 17 Mayıs sonrasını bekliyor. Henüz birçok büyükşehirde il kongresini yapamayan DEVA yöneticileri başta İstanbul olmak üzere İzmir, Bursa ve Antalya’da kamp kurmaya hazırlanıyor. Kısıtlamalar kalktıktan sonra Genel Başkan Ali Babacan ve yaklaşık 10 genel başkan yardımcısının İstanbul’a 'çıkarma' yapacaklarını anlatan bir parti yöneticisi çalışmanın bir ay süreceğini belirterek “Mitili İstanbul’a sereceğiz” dedi.


Editör: N. Cingirt