22 yıldan yargılanan eski başkan aday adayı oldu

İhaleye fesat karıştırmak, altyapı için ayrılan ödeneğe karşılık sadece toprak kazıp kapattırarak 1 milyon 500 lirayı zimmete geçirmek ve kamuyu zarara uğratmak gibi suçlarından hakkında 22 yıl hapis cezası istenen Recep Tuna'nın, AK Parti'den belediye başkanı olmak için aday adayı olduğu ortaya çıktı.... Tuna'nın sırıtarak paylaştığı aday adaylığı fotoğrafları taraflı tarafsız her kesimin tepkisine neden oldu...

22 yıldan yargılanan eski başkan aday adayı oldu
22.11.2023 - 17:20
Kaynak: Haber Merkezi
133

 2014-2019 yılları arasında  AK Partili Recep Tuna’nın başkanlık koltuğunda oturduğu Cumayeri Belediyesi’nde yapılan bir ihalenin karşılıksız yani balon olduğu iddiası üzerine açılan davada savcı mütalaasını açıkladı. Recep  Tuna'nın, 31 Mart Yerel seçimlerinde Cumayeri ilçesinden başkan seçilmek için yeniden aday adayı olduğu öğrenildi. 

3 MİLYONLUK SEL ÖDENEĞİNİN 1 MİLYON 352 BİN LİRASI KGK FİRMASINA VERİLDİ

Bilindiği gibi 2014 yılında Cumayeri’nde meydana gelen sel afeti sonrası yaraların sarılması için devletten belediyeye 3 milyon TL gibi yüklü bir ödenek geldi. Recep Tuna yönetimi, bu ödeneğin yaklaşık 1.5 milyon lirası ile alt yapı ihalesi yapma kararı aldı ve meclisten geçen taleple ihale düzenlendi. İhale sonucunda alt yapı yapım işini alan KGK isimli firmaya 1 milyon 352 bin lira ödeme yapıldı.

2020 YILINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Ancak Cumayeri’nde kanalizasyona bağlı sorunların yıllardır devam etmesi gözleri bu ‘yapıldı’ denilen çalışmalara çevirdi. Bazı ihbarların da gelmesi ile harekete geçen Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı karşılıksız olduğu ileri sürülen ihale için 2020 yılında soruşturma başlattı.

İDDİANAME KABUL EDİLDİ, BAŞKAN KOLOĞLU SOLUĞU ADLİYEDE ALDI

Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamenin kabul edilmesinin ardından, avukatları ile birlikte soluğu Düzce Adliyesi’nde alan MHP’li Belediye Başkanı Mustafa Koloğlu, ihaleyi alan firma başta olmak üzere, tüm sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu.

SON DURUŞMADA SAVCI MÜTALAASINI AÇIKLADI

Bunun üzerine açılan davanın Düzce 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen son duruşmasında savcı mütalaasını açıkladı.

İHALEYİ ALAN FİRMA BELEDİYE PERSONELİNİ ÇALIŞTIRMIŞ

Savcı mütalaasında, sanıkların Cumayeri Belediyesi tarafından KGK firmasına ödenen fazla para için ‘İhaleyi alan firma bazı belediye işçilerinin maaş ve SGK ödemelerini yaptı’ savunmasında bulunduğunu ancak firmanın çalıştırdığı belediye işçilerine maaş ve sigorta ödemesi yaptığının tespit edildiğini aktardı.

İHALEYE KATILAN ÜÇ FİRMANIN BİRBİRLERİYLE BAĞLANTILI

Savcı mütalaasında, Cumayeri Belediyesi’nde yapılan altyapı ve kanalizasyon ihalesine 3 firmanın girdiğini, bu 3 firmanın da yetkilileri yakın derecede akrabalık bağının bulunduğunu, ihale sürecinin tamamlanmasının ardından, KGK firmasının altyapı ve kanalizasyon çalışması yapmayarak, ihaleye fesat karıştırıldığı, hak edişlerle birlikte kamunun 1.5 milyon TL zarara uğratıldığını belirtti.

9 YILLA 22 YIL ARASINDA HAPİS TALEP ETTİ

Mütalaada Cumayeri eski Belediye Başkanı Recep Tuna, ihale komisyon üyeleri Kübra Arslan, Ekrem Güzel, Aytunç Özdemir, Murat Aydın, Cumayeri’nde veteriner kliniği bulunan Düzce Veterinerler Odası Başkanı Şerif Ali Karanfil, hak ediş raporlarında imzası bulunan belediye yetkilisi Sabahattin Tuna, KGK firması sahibi Nuri Küçük, KGK Firması eski sahibi Şeref Köseoğlu, Ayme İnşaat Firması sahibi Aydın Civelek ve Osman Köseoğlu’nun ‘İhaleye Fesat Karıştırmak ve Kamu Zararı’ suçlarından ayrı ayrı cezalandırmasını istedi. Savcı mütalaasında, sanıkların 9 yılla 22 yıl arasında hapsini talep etti.

Duruşmada, sanık avukatlarının ek süre talebi üzerine mahkeme 9 Ocak 2024 tarihine ertelendi. Bu duruşmanın karar duruşması olduğu öğrenildi.

Kaynak: Sadullah Ünsal


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar