Teknorot’ta Neler Oluyor?

Beyköy 1’inci OSB’de faaliyet gösteren Türkiyenin en iyi 500 Sanayi Kuruluşu içinde yer alan Teknorot’ta neler oluyor?

Teknorot’ta Neler Oluyor?
17.05.2017 - 08:25
2548
1

 Beyköy 1’inci OSB’de faaliyet gösteren Türkiye'nin en iyi 500 Sanayi Kuruluşu içinde yer alan Teknorot’ta neler oluyor?

"Oldubitti sözleşmesine tepki gösteren Teknorot işçileri, 3 gün üç vardiyada çalışmayı durdurarak bir anda ülke gündemine oturdular.

1200 mavi, 300 beyaz toplam 1500 çalışanı ile rotil, rot başı ve rot mili başta olmak üzere otomobil ön düzen parçaları üretiminde Türkiye’nin öncü kuruluşu olan Teknorot işçisi  mutsuz mu mutsuz…

1992 yılında  İstanbulda küçük bir atölye kurmakla başlayan serüven, Her yıl düzenli olarak yapılan yatırımlar ile Avrupa’nın alanında en büyük ve tam entegre üretim tesislerinden biri haline gelmesine karşın çalışanına karşı  cimri mi cimri.

Son bir haftadır ülke gündemde önemli bir yer tutan Teknorot çalışanı Türk Metal Sendikası yönetimi ile fabrika patronları arasında varılan anlaşma sonrası mağdur vaziyette.

Türk Metal ile patronun kendilerinden habersiz imzaladığı düşük zam sözleşmesine tepki gösteren çalışanlar,  "oldubitti sözleşme “ dedikleri düşük zammın yükseltilmesini ve sözleşmenin yenilenmesini istiyor.

TEKNOROT işçileri, sendikacılarla yaptıkları görüşmede 510 liralık zam talebinde anlaşma sağlandı. Sendikacılar son ana kadar bu talebin arkasında olduklarını söyledi. Patronun kabul etmemesi üzerine sendikacılar “Gemileri yaktık greve çıkıyoruz”açıklamasını yaparken, 13 Mayıs’ta greve çıkma kararı alındı. İşçiler greve hazırlanırken  kendilerinden habersiz anlaşmaya varıldığını öğrendi. Zammın 198 lira ile 300 lira arasında olduğunu öğrenen işçilerin tepkisi büyük oldu.

Hergün 3 vardiya çalışan Teknorot işçisi  iş durdurdu ve fabrikayı terk etmeme eylemine başladı. Fabrikanın önünde toplanan işçiler sık sık “İş ekmek yoksa barış da yok” sloganlarını attı. Bir anda Türkiye’nin ilgi odağı olan Tekonorot işçisinin haklı davası her yerde sempati toplamaya başladı.

Sendikacıların kendilerinden habersiz düşük zamma imza atmasına öfkelenen işçiler, “Sendika bizi işverene sattı” dedi.Bu durum 3 gün sürdü.

Eylemlerin sürmesi üzerine Düzce İl Emniyet Müdürü’nün arabulucu olması üzerine  eylemci işçilerle fabrika patronu ile görüşme başladı. Başlangıçta işçi temsilcileriyle görüşmeyi kabul etmeyen fabrika patronları işçilerinin kararlı duruşu karşısında geri adım atarak önce 9 ardında 30 ve daha sonra 40 işçi temsilci ile görüşmeye  başladı. 1500 işçinin hiçbir talebini kabul etmeyen yöneticinin  kendilerine psikolojik baskı yaptığını ileri sürdüler.

OSB’de 3 Yılda 4 Fabrika Satın aldılar

Teknorot yöneticilerinin “Türkiye’nin yüzde 94’ünü elimizde tutuyoruz” dediğini aktaran işçiler, “2008’den beri kriz var diyor bir yandan ama bir yandan büyüyor. 3 yıl içinde 4 fabrika aldı. Neredeyse tüm fabrikalar TEKNOROT diye değişecek, TEKNOROT organize diyecekler bu bölgeye ama işçiye gelince yok” diye konuştu. Bugüne kadar yaşanan bu sorunlara karşı “ekmek davası” için sustuklarını belirten işçiler “Artık işçilere gına geldiğini ” dile getirdiler…

Devam Yarın…

Haber & Yorum: Cengiz KELEŞ

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • APOLLO
    APOLLO
    2.07.2022 13:25

    BU FABRİKANIN SAHİPLERİ ALÇAĞIN TEKİ. DEVELET HİÇ Mİ ARAŞTIRMAMIŞ BU PARANIN SUYUNU YADA ÜLKEMİZİ MAHF EDEN FETÖ BAĞLANTILARINI?

Resmi İlanlar