Pandemi işe yaradı! Akçakoca’da doğum oranları arttı

Koronavirüsle mücadele kapsamında dönem dönem sokak kısıtlamasının uygulandığı Akçakoca ilçesinde doğurganlık oranın bir önceki yıla göre artış gösterdiği görüldü...

Pandemi işe yaradı! Akçakoca’da doğum oranları arttı
10.03.2021 - 13:53
2038

Tüm Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını aile içi sorunları da beraberinde getirdi. Önceki yıla oranla boşanmalar 2 kat arttı, Evlilik oranlarında pek bir değişiklik olmazken önceki yıla oranla doğumda artış olduğu tespit edildi.

Akçakoca ilçe Nüfus Müdürlüğünün verilerine göre 2019’da 71 kişi boşanırken, 2020’den bugüne kadar 135 kişi evliliklerine son verdi. Boşanma davalarının bu süreçte artış göstermesi yasaklar sonucu evde daha uzun kalmak aile içi ilişkilere zarar verdiğini gösterdi.

Bunun yanı sıra boşanmalar fazlayken doğum oranlarında da artış olduğunu gördük, 2019 yılında 357 kişi doğmuş , 2020’den bugüne kadar 383 yeni çocuk dünyaya gözlerini açmış. Bu verilere göre boşanma oranlarıyla doğum oranlarının arttığı gözlendi.

EVLİLİK ORANLARINDA AZALMA OLDU MU?

Pandemi sürecinde yasaklarla birlikte düğün salonlarının kapanmasıyla çoğu kişi evliliklerini ertelemek zorunda kaldı, kimileri de sade bir nikah, kimileri de kendilerine ait alanlarda evliliklerini gerçekleştirdiler. Akçakoca Belediyesinin verilerine göre son 2 yılda evlilik oranları şöyle; 2019 yılında 213 çift evlenirken salgın döneminde kısıtlamalara rağmen 2020’den bugüne kadar 209 kişi hayatlarını birleştirerek bir önceki yıla göre pek azalma olmadığı görüldü.

Haber: Tuncay TÜRKGÜLÜ


Editör: N. Cingirt