• 14.11.2013 00:00

 Bir önceki yazımda Kolombiya Silahlı Devrimci Güçleri (FARC-EP) ile hükümet temsilcileri arasında bir yıldır Havana’da altı başlık altında sürdürülen barış müzakerelerinde örgütün silah bıraktıktan sonra siyasete katılımıyla ilgili ikinci başlıkta sağlanan uzlaşmayı aktarmış ve başkanlık seçimlerine altı-yedi ay kala sürecin başarı şansını değerlendirmeye çalışmıştım. Bu bağlamda ikinci kez başkanlığa adaylık kararını açıklamaya hazırlanan Devlet Başkanı Juan Manuel Santos’un amacının seçimlere kadar FARC ile bir anlaşmaya varmak ve bunu ikinci bir sandıkta halka onaylatmak olduğunu vurgulamıştım.

Önceki yazımda da belirttiğim gibi, müzakerelerin ritminin yavaş olması ve eski Başkan Álvaro Uribe’nin başını çektiği ana muhalefetin FARC ile müzakereleri dahi vatan hainliği olarak nitelemesi nedeniyle seçimlere kadar bir anlaşmaya varılması kolay değil. Ancak ana muhalefetin bu tutumu FARC’ın tek barış şansını tepmemek için uzlaşıcı olması ve anlaşma imzalanması imkânlarını sonuna kadar zorlaması ihtimalini de güçlendiriyor. Dolayısıyla gelecek Mayısta Santos’u, elinde FARC ile imzalanmış bir barış anlaşmasıyla başkanlığa yeniden aday olarak görebiliriz. Peki, bu olasılıkta Santos’un yeniden seçilme ve FARC ile imzalanmış barış anlaşmasının uygulanma şansı ne kadar?

Santos yeniden seçiliyor 

Bu sorunun yanıtını Gallup’un gerçekleştirdiği bugün El Pais’te yayımlanan son kamuoyu yoklamasında bulmak mümkün. Barış müzakerelerinde henüz sadece iki başlıkta anlaşma sağlanmış olmasına karşın bugün yapılacak başkanlık seçimlerinin ilk turunda kararsızların yüzde 30’la ilk sırada olacağı görülüyor. İkinci sırayı yüzde 27 oyla Başkan Santos alıyor. Santos’u yüzde 14.9 ile Uribe cephesinin adayı Oscar Iván Zuluaga izliyor. Yeşil İttifak’tan aday olması beklenen Antonio Navarro’nun da Zuluaga’ya yakın oy alması bekleniyor.

Gallup ilk turda ilk sırayı alacak olan Santos’un ikinci turda yüzde 36 civarında oy alacağını hesaplıyor. Santos’un halk desteği yüksek olan ancak bir daha aday olma imkânı bulunmayan Uribe’nin adayı Zuluaga’ya en az 10 puan fark atması bekleniyor. Zuluaga Uribe’nin eski Maliye Bakanı ama büyük bir halk desteğine sahip değil. Ancak ikinci turda Santos’un rakibi olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Santos ikinci turda diğer adaylara, sürpriz olarak rakibi olurlarsa, daha fazla fark atıyor. Özetle Başkan Santos’un bugün seçim yapılması halinde bile yeniden başkan seçilmesi bekleniyor.

Ama halk gidişattan memnun değil

Başkan Santos’un yeniden seçileceğini açıklayan Gallup’un anketinde çelişkili sonuçlardan biri katılımcıların bugünkü gidişattan memnun olmamaları. Yüzde 67 ülkenin kötüye gittiği yargısında birleşirken farklı nedenler öne sürüyor. Gallup sorumlusu Jorge Londoño’ya göre memnuniyetsizliğin en önemli nedenini Kolombiya’da yaygın olan yolsuzluklar oluşturuyor. Bunu, sağlık sorunları ile ekonomik sıkıntılar izliyor. Gallup’a göre Santos’u iyi bir başkan olarak görmeyenler yüzde 58, aksini düşünenler ise yüzde 36.9 düzeyinde.

FARC ile müzakere sürecinde ikinci başlıkta uzlaşma sağlanması Santos’un imajına olumlu katkıda bulunmuş. Katılımcılar Santos’u Havana müzakerelerini yönetebilecek en iyi aday olarak görüyor. Müzakerelerin devamı yönünde görüş bildirenler yüzde 41.5 düzeyinde. Buna karşılık yüzde 33.9 Uribe cephesinin etkisiyle müzakerelerin derhal kesilmesini talep ediyor.

Gallup anketinden çıkan veriler, önümüzdeki seçimleri barış müzakerelerinin gidişatının önemli ölçüde belirleyeceğini ortaya koyuyor. FARC ile imzalanacak bir barış anlaşmasının Santos’a desteği attıracağına kuşku yok.  Bu da Kolombiya’da barışa doğru önemli bir adım atıldığını ve tarafların çıkarının sürecin başarıyla tamamlanmasında olduğunu gözler önüne seriyor.

http://serbestiyet.com/baris-ikinci-turda-kazaniyor/