GEÇMİŞİNE SAHİP ÇIKMAYANIN GELECEĞİ OLMAZ

 • 23.01.2011 00:00

Benim gördüğüm kadarıyla 60 sene önce Yukarı Mahalle, eski ismi Aşağı Mahalle yeni ismi Cumhuriyet Mahallesi, Hacıyusuflar Mahallesi, eski ismi Kapkirli yeni ismi Orhangazi Mahallesi daha yaşanır halde idi. Bu mahallelerin içinde Yukarı Mahalle, başı çekmekteydi. Ticaret merkezi idi.  Manifaturacılar, bakkallar demirciler vardı.

 

Günümüze baktığımızda, bazı mahallelerimizde beton yığınlarından başka bir şeyin olmadığı, ayan beyan gözükmektedir.

 

İlk yerleşim alanı olan bu dört mahallemiz, sit kapsamı içine alınmıştır. Zaman içinde tarihi konutların varis çokluğundan çoğu evler terk edilmiştir. Terk edilen bazı evler doğa şarlarına dayanamayıp çökmeye yüz tutmuştur.

 

Sit kapsamına alınan bu evlerden Yukarı Mahalle’de Avukat Ünsal Toker’e, Hacıyusuflar Mahallesi’nde Gamsız İsmail’lere ait ahşap evler el değiştirmiş, restorasyon çalışmaları devam etmektedir.

 

Akçakoca turizmi, daha önce de yazdım, Ankara ve yurt dışından keşif edilmiş, zamanın avukatı Mithat Özkök öncülüğünde turizm, atılım yapmıştır. Ne yazık ki halkımızın bu olayı ön göremezliği yüzünden iç ve dış turizmi kaybetmiştir.

 

Yönetime talip olan bu günün gençleri bilirler mi, Yukarı Mahalle’nin Keramettin-1 Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi’nin Keramettin-2 Mahallesi, Hacıyusuflar Mahallesi’nin Keramettin-3 Mahallesi, Orhangazi Mahallesi’nin Kapıkulu Mahallesi olduğunu?

 

Sayın Akçakocalılar, çoğumuz bilmeyiz geçmişimizde Beş Kilise olduğunu.

 

Benim bildiğim; Ceneviz Kalesi’nin doğu tepesinde Taban Kalıntısı koruma altına alınmış, tarihi 900 yüz yıllık. Diğeri; Kepeç Köyü’nün Omaköy mevkiinde yeri belli, tamamı ile yok edilmiş yalnız Vaftiz Pınarı duruyor. Koruma altına alınmazsa, defineciler tarafından tahrip edilme tehlikesiyle karşı karşıya. Vaftiz Pınarı’nın üstündeki taş defineciler tarafından ne yazık ki kırılmış. Üçüncüsü;  esas ismi Gebe Kilise, ikinci ismi Gebekese, şimdiki ismi Aktaş Gebe Kilise ismini, papazın rahibeyi hamile bırakmasıyla alır. Yanılmıyorsam dördüncüsü,  Çayağzı Köyü’nün ormanlarında, beşincisi Çerkezköy tarafında.

 

Mesire yeri Cuma Yanı’nda minaresiz bir cami, cami yanında da bir yatır yatmakta. Adı,  Ahmet Dede. Diğer kardeşi de Sarıyayla Köyü’nün üstünde Dede Dağı’nda yatmakta. Bu dedelerin alevi dedesi olduğunu söylerler.

 

Bizler, bu güne kadar bu kültür varlıklarımızı keşfedip turizme açamamışız. Turizmi “deniz”, “kum” ve “güneş”e sıkıştırıp kalmışız. Tarihimize açılmamız gerekli. “Turist, bizim sahil bandımızda volta atmak için gelir” diyorsanız, aldanıyorsunuz. Kordon boyları da yapılsın ama öncelikle tarihi dokularımızı hayata geçirip, “dünya turizminde bizde varız” diyebilelim.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (3)

 • gürol yamana cevap
  gürol yamana cevap
  16.02.2011 01:11

  "geçmişini bilmeyen geleceğini planlaymaz" japon atasözü... Ali kremitçi bunu anlatmış... sen fikrin varsa söyle... gülerek ukalalık yapmana gerek yok... akçakocanın tarihinde kilise varsa kiliseye,kale varsa kaleye ..cami varsa camiyee sahip çıkacaz... turizm için.. akçakocanın değerleri olduğu için... başkanın yaptıkları yada yapacaklarıyla bu yazılanların ne alakası var... olsa olsa bu yazı o çalışmlara destek niteliğindedir... ama alabilene de uyarıdır "gelecek için önce geçmişe bakın"...

 • veyselsaka
  veyselsaka
  25.01.2011 23:20

  ELİNE YÜREĞİNE SAĞLIK BİR UCUNDAN BENİMDE BİLDİĞİM SENİN MAHLLE YAŞAYANI OLARAK DAHA GENİŞ BİLGİYİ BİZİMLE PAYLAŞTIĞIN İÇİN TŞK KİLİSE KALINTILARI BENZERİ TARİHİ DOKU BEN ONLARI İLK DEFA DUYDUM ORALAR RESTORE EDİLERK TURİZME ACILABİLİR BİRDE SİT ALANI İÇİNDEKİ YUKARI MAHALLETARİHİ DOKUSU BOZULMADAN COK HAK SAHİPLERİYLE GÖRÜŞÜLEREK KÜLTÜR SANAT SOKAĞI KADINLAR PAZARI EL SANATLARI ŞEKLİNDE BİR KONSEPT DAHİLİNDE MERKEZİ HÜKÜMET VE BELEDİYE HALK ORTAKLAŞMASİ İLE BİR DÜZENLENME YAPILABILR

 • gurol yaman
  gurol yaman
  23.01.2011 19:47

  sayın kiremitçi sanırım 30-35 yaşlarında olmalısınız ve iyi bir araştırmacısınız. bugüne kadar bunları hiç bir yerde söylediniz yada yazdınız mı? sahil bandı yapılmayacak olsaydı önce onu eleştirirdiniz diye düşünüyorum.akçakoca kurulalı beri hiç gündeme gelmeyen kiliseleri CHPli başkana buldur ve ziyarete açtır ki zaten millet aranıyor sende yangına körükle git. vallahi sizi gülerek alkışlıyorum

Resmi İlanlar