Kandil’de neler oluyor

  • 12.07.2013 00:00

 Kandil’de çarşamba açıklanan ani görev değişiklikleri Türkiye’de spekülasyon furyasına neden oldu. “Ilımlı kanattan” Murat Karayılan’ın KCK’daki başkanlık koltuğunu “şahin kanattan” ve “İran’a yakın” Cemil Bayık’a devretmesiyle İmralı sürecinin nasıl etkileneceği sorusu gündeme oturdu.

Gelişmelere pozitif açıdan bakanlar barış sürecinin olumsuz etkilenmeyeceğini PKK’nın tepe isimlerine bu tür etiketler yapıştırmanın yanıltıcı olacağını savundular.

PKK’nın silahlı gücü HPG’nin başındaki Suriyeli Nurettin Sofi görevi Karayılan’a devretmişti. Kandil’den gelen açıklamada barış sürecini sürdürme kararlılığı ve “Önder Apo’ya” mutlak bağlılık vurgusu yapılmıştı. Üstelik İmralı süreci başladığından beri daha sık kamuoyu önüne çıkan Bayık gayet olumlu mesajlar vermişti.

Sürece kuşkuyla bakanlar ise, tam tersi, Bayık’ın KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığına Bese Hozatisimli kadın militan ile birlikte oturtulmasını, “İran darbesi” şeklinde yorumladılar. Kandil’den yapılan açıklamada HPG’nin “her zamankinden daha fazla güçlenmesi” gerektiği vurgusuna dikkat çektiler.

Kandil’deki gelişmeleri Suriye ve Irak’ı katmadan, sadece Türkiye üzerinden okumak yeterli değil.

Bir kere Karayılan’ın HPG’nin başına geldiği bilgisi yanlışKarayılan sadece yeniden Başkanlık Konseyi üyeliğine seçildi.

Karayılan Kandil ile devlet arasındaki temasların önde gelen ismiydi. Bunlar çoğunlukla Irak Kürdistan yönetimi ve özellikle de Barzani’nin KDP’si üzerinden yürüyordu. Karayılan müzakerelere vâkıf Batılılar tarafından da hep “makul” ve “ılımlı” olarak adlandırılıyordu. Basının önüne çoğunlukla Karayılan çıkıyordu ama şimdi karede Bayık ve Hozat da var.


Batılı kaynakların iddialarına göre, mayıs ayında İran’ın Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Tugayı’nın tepe isimlerinden biri Karayılan ile buluşup “
Erdoğan’ı Suriye politikasından ötürü cezalandırmak üzere” PKK’nın savaşı yeniden başlatmasını talep etmiş. Karayılan bu talebi reddetmiş.

Bazı Kürt kaynaklarına göre ise, Kuseyir zaferiyle birlikte Suriye’de rejim güçlerinin dengeleri kendi lehlerine çevirmeleri PKK’yı yeniden durum değerlendirmesine sevk etti.


PKK’nın Suriye’deki izdüşümü Demokratik Birlik Partisi (PYD) Başkanı Salih Müslim “
İmralı ruhu” dâhilinde Türk yetkililerle görüşmelere başlamıştı. Ancak birkaç gün önce ulaştığım Müslim görüşmelerin kesildiğini söyledi. PYD ile rakip Kürt gruplarıyla birlikte hareket eden Özgür Suriye Ordusu’nun 313. tugayı arasında yeniden şiddetlenen çatışmalardan ise Ankara’yı sorumlu tuttu. (Müslim ile yaptığımız görüşmeyi daha ayrıntılı şekilde aktaracağım.)


Kandil’in Suriye’deki Kürt bölgesi veya “
Rojava”ya ilişkin en son açıklamalarını da kaydetmekte fayda var. Batı Kürdistan’da “özerk yönetim” kararının alındığı, altı ay içerisinde de seçimler yapılarak Batı Kürdistan Halklar Meclisi kurulacağı ifade edildi.

Bayık, Karayılan ve Bese’nin dün Fırat Haber Ajansı’na verdikleri mülakatta Türkiye’ye ültimatom verircesine “önümüzdeki bir haftanın” çok kritik olduğunu söylediler. Kürt tarafının attığı tüm adımların karşılıksız kaldığını, sürecin tıkandığını tekrarladılar. İçişlerin Bakanı Muammer Güler’in “çekilme yüzde 15 düzeyinde” yönündeki açıklaması hükümetin herhangi bir taviz vermeyeceğini işaret ediyor.

Tüm bu gelişmelere yan yana koyduğumuzda şu sonuca varabiliriz.

KCK başkanı ister Ali olsun ister Veli, hükümetin adım atmamakla geçirdiği her gün barış sürecinin altını oyuyor. Bölgesel dinamikler, özellikle de Suriye, işi daha da içinden çıkılmaz bir hâle sürüklüyor. Ama hükümet hâlâ “Öcalan nasılsa elimin altında, dolayısıyla sürecin yegâne tayin edicisi benim” havalarında. Bu gidişle Öcalan’ın sözü yetmeyebilir.


[email protected]

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Îsmaîl Girikî
    Îsmaîl Girikî
    12.07.2013 14:34

    Amberin Zaman Kandilde ne olmus sizce? Hic bir sey olmamis, olanlarda gayet tc nin istigbari koordinasyonunda gerceklestirmis bir gözboyama bicimidir. Buna ne olmdu diyorsun! Devlet orjinli PKK ve örgütü Kurd ve Kurdistan halki icin yapabilecek bir iyiliklerinin olmadigi gibi, bu yöndede elinde ne geldiyse devlet desteginde Kurd davasinin ilerleyisini engellenmis bu konuda defalarca yazdik. Bayik yada Karayilan hic bir seyi deyistirmez. PKk/Öcalan devletin istigbarat koordinesinde var oldugu mudetce, Kurd halkina karsi ihanet üstüne ihanet isliyor demektir. Imralide varilan istigbari acik Kurdlere karsi sözde mutabakatinin bir geregi olarak bu boyama isine gidilmistir, baskada bir kiymeti harbiyesi hic yoktur. 48 Maddelik Anayasa uzlasma maddelerinde ne oldugunu siz okumussunuzdur, BDP yani iradesiz yönetimi ve Vekilleri (imrali vekilleri demek daha dogru) günbuyo sahtekarca beyanatlar vererek hala bu geri zekali halki kandir dururken, Maddeler arasinyaki satirlarinda dahi Kurd halki icin hic bir istek ve arzulari yer verilmemis, aksine Maddelerin satir aralarinda kurnazca Kurd halki üstündeki thakümü siklastirmay devam ediyor. Kandil, Imralide Öcalanin iki vekil ile yollanan yada ne bileyim TC nin askeri Helikopteri ile imralide Öcalanin kaleme aldigi siyasi Raporu (zikkimin kükü raporu demek daha yerinde olur) onlara ulastirmasi ve bunu esas alinmasi, ayni tas ayni hamam oldugu bellidir. iran yada baska bir ülkeynin hatiri diye bir senaryoya girmeyin, her sey TC istihbartinin koordinasyonunda gerceklestiriliyor. PKk ve Imralideki Kurd halk Düsmani Abdullah Öcalan bu geri zekali imrali kitlelerini nasil bukadar kandirabiliyor ben hayret kaliyorum. Tabiiki bu aldatmaya devletin destegi tamhiz olunca Belediyelerin kaynaklarida gene devletin üzel harp dairesinin sifil elemanlari/ yetistirmeleri olarak yemeleri kimin hesabina gelmezki? Amberin Hatun siz hic düsündünüzmü bu halkin bu kadar geri zekali oldugunu? Kurdler bir halktir bu halkin yerlesip birde Cografyasi yani Kurdistan diyari vardir. Iste bu diyari yok etmek icin PKK/ Öcalan varlar!!! Îsmaîl Girikî 12.7.2013

Çok Okunanlar

Rant değil belediye yararı

Rant değil belediye yararı

  • 16.11.2022

Resmi İlanlar