Çuvalı geçir ama çuvaldızı da kendine batır

  • 14.11.2014 00:00

 Karadeniz’de yapılan NATO tatbikatından dönen ve dört gündür İstanbul Sarayburnu’nda demirleyen USS ROSS adlı ABD savaş gemisi askerlerinin başına Türkiye Gençlik Birliği(TGB) üyelerinin çuval geçirmesinin organize bir eylem olduğu belli. Doğu Perinçek’e yakınlığıyla anılan grup ellerinde taşıdıkları Atatürklü dövizler ve çuvallarla “Conilerin” üstüne atlamak için fırsat kolluyorlardı. “Kahrolsun Emperyalizm” ve “Katil Amerika” sloganları eşliğinde sivil giyimli piyadelerden cılız, gözlüklü olan birini yakalayıp, başına çuval geçirmeyi başardılar. Askerlerin üzerlerine kırmızı boya döktüler. Böylece 10 yıl önce Irak Kürdistan’ında ABD güçleri tarafından Türk özel kuvvetler mensuplarının ellerinin kelepçelenip, başlarına çuval geçirilmesinin intikamı nihayet alınmış oldu.

ABD, askerlerin “sokak serserileri” tarafından hedef alınmasını sert bir dille kınadı.

Ancak, olayla ilgili gözaltına alınan 12 kişi, savcılık sorgusuna gerek görülmeden serbest bırakıldı. Gözaltına alınanların arasında yer alan TGB Genel Başkanı Çağdaş Deniz, CHP milletvekili Süheyl Batum’un da hazır bulunduğu Adliye çıkışında “Titre Amerika Türk gençliği geliyor. Mustafa Kemal’in askerleriyiz,” diye haykırdı. Batum ise benzer tonda “Süleymaniye’de askerimize geçirilen çuvalı unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız,” sözleriyle eyleme sahip çıktı.

ABD Başkan yardımcısı Joe Biden’ın bu hafta sonu gerçekleşmesi beklenen İstanbul ziyaretinin öncesinde yaşanan protesto Türk- Amerikan ilişkilerini ne gibi etkiler? ABD’nin saygın düşünce kuruluşlarından Alman Marshall Fonu (GMFUS) Türkiye direktörü Özgür Ünlühisarçıklıoğlu’na göre en fazla ABD kamuoyunu etkiler. Gezi, Kobani, Aksaray, IŞİD’le ilişkiler derken ABD’de sıradan vatandaşın dahi Türkiye’ye olumsuz gözle bakmaya başladığını kaydeden Ünlühisarçıklıoğlu, bunun da Türkiye karşıtı lobilerin ellini güçlendireceğini savunuyor. Resmî ilişkiler ise özellikle Suriye ve iktidarın pompaladığı ABD karşıtlığı yüzünden zaten limoni.

Duygular karşılıklı. Türkiyelilerin de çoğu uzun yıllardan beri Amerikalıları “sevmiyor”. GMFUS’un 2014 yılında yaptığı araştırmaya göre Türkiyelilerin sadece yüzde 31’i Amerika’ya olumlu bakıyor. Dolayısıyla Ünlühisarcıklıoğlu’na göre ABD’li piyadelerine yönelik sataşma “marjinal sayılacak bir grup tarafından yapılmış olsa dahi, Türklerin önemli çoğunluğunun onayını alabilecek bir eylem”. ABD’nin Suriye’de IŞİD’le mücadelede PKK ile kurduğu fiili ittifakın ise Türk kamuoyunu daha da bilediği muhakkak.

Fakat burada suçlu ABD diye bağırırken hatırlamakta fayda var: Evet ABD TGB’nin ifade ettiği gibi “Ortadoğu’da milyonların olmasa da binlerce insanın ölümüne sebep oldu”. Obama’nın “Yok edeceğim” dediği IŞİD, ABD’nin Irak işgalinin ürünü. Afganistan’da ABD’nin insansız hava araçlarının attığı bombalar sivillere isabet etmeye devam ediyor. ABD’nin bölgede yarattığı hasarın listesi uzayıp gidiyor. Ancak asırlardır Ortadoğu’da süregelen kanda bizlerin de payı yok mu? 1915 Ermeni soykırımında yüzbinlerce masum ölüme mahkûm edilmedi mi? Kadın bebek yaşlı demeden topluca katledilmedi mi? Maddi tazmin kısmını geçtim bir kuru özür dileyebildik mi? Dersim, Sivas, Roboski... liste uzayıp gidiyor. Çuval olayına gelince... Evet, Türk askerlerinin başına çuval geçirmek gerçekten lüzumsuz ve çirkindi. Ama özel harekâtçılar ne yaptılar da gözaltına alındılar? ABD ve Kürt yetkililerine göre Musul’un Kürt valisine yönelik suikast düzenliyorlardı. Sonuçta ABD “çok kötü” ama unutmayalım biz de “az değiliz, değildik”.

[email protected]

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Çok Okunanlar

Rant değil belediye yararı

Rant değil belediye yararı

  • 16.11.2022

Resmi İlanlar